Kot smo poročali, so se v društvu Ohranimo naravo čisto, ki deluje na območju občine Duplek, tudi letos lotili večletnega projekta Manj govorit, več sadit. S pomočjo družbeno odgovornih podjetij so prijavljenim otrokom iz občine Duplek že tretje leto zapored predali sadike lip in češenj, in to vključno s substratom, humusom, mrežami proti voluharju, količki in dolgoročnim gnojilom. “Otroci in starši so nam zagotovili, da bodo drevesa posajena v skladu z navodili in da bodo zanje primerno skrbeli,” je na Facebooku sporočil predsednik društva Borut Ludvik. Kot je dodal za naš medij, so v okviru prvega dela akcije podarili okoli 40 sadik, v drugem delu predaje v začetku novembra pa bodo tistim, ki se prve predaje niso mogli udeležiti, razdelili še približno 15 lip in češenj. Skupaj bodo tako razdelili okoli 60 sadik dreves.
Poskrbeli so za kvalitetne sadike z navodili za sajenje
“Prvi del predaje smo opravili v centru Spodnjega Dupleka, naslednjič pa se bomo verjetno srečali kar na sedežu društva. Sedaj, ko so sadike v fazi mirovanja in pred prvo zmrzaljo, je ravno pravi čas za sajenje tovrstnih dreves. Sadike podarjamo v loncih, ker v tem primeru drevesa ni potrebno nemudoma posaditi. Poskrbeli smo za kvalitetne sadike, ki smo jim dodali vsa potrebna navodila za sajenje. Zelo pomembno je namreč, da je drevo posajeno skladno z navodili, da se čimprej primerno okorenini. Ker v občini nimamo možnosti za drevored, otroci skupaj s starši sadike posadijo na svojih domovih, s čimer izpolnjujemo našo zavezo ozelenitve naselij. Ob tem drevesa zagotavljajo tudi senco in zaščito pred vetrovi, od njih pa imajo korist še opraševalci. Dobro je opraviti, če je ena družina prejela več sadik, mešano zasaditev, saj denimo češnja cveti spomladi, lipa pa nekoliko kasneje,” je še dejal Ludvik.
Ker v občini nimamo možnosti za drevored, otroci skupaj s starši sadike posadijo na svojih domovih, s čimer izpolnjujemo našo zavezo ozelenitve naselij.
“Opazili smo, da so naši otroci res pravi oskrbniki dreves. Jih zalivajo in nasploh skrbijo zanje tako, kot je potrebno.”
Načrtujejo novoletni skok v Dravo
V društvu Ohranimo naravo čisto pa že napovedujejo naslednji večji projekt. Če bodo epidemiološke razmere dopuščale, bodo 1.1.2022 izvedli tradicionalni novoletni skok v Dravo pri tako imenovani vurberški plaži. Dodajajo, da nameravajo za vsakega udeleženca dogodka v Krajinskem parku Drava posaditi divjo češnjo, ki simbolizira nov začetek.