Poznamo dve vrsti starosti, starost od rojstva in biološko starost. Biološka starost je odvisna od življenskega sloga, prehrane, količine spanca, skrbi za zdravje, fizične aktivnosti in ostalih dejavnikov, ki vplivajo na naše psihofizično počutje.
Na našo biološko starost vplivajo:
- Prehrana
- Gibanje
- Spanje
- Stres ( služba, občutek pripadnosti, odnos s partnerjem )
Naša biološka starost je slika našega organizma, ki pa je zaradi slabih navad dosti višja od naše starosti. Vsak od nas se je že vsaj 1x vprašal, kaj lahko naredim za svoje zdravje? Kako ostati čimdlje mlad in vitalen.
Fraza: » Jaz sem mlad po srcu « dobi sedaj čisto drugačen pomen. Ne glede na svojo starost, lahko čas upočasnite vaše staranje, če upoštevate zgoraj naštete dejavnike. Pa gremo kar po vrsti.
PREHRANA
Največja tegoba današnjega časa. Vsega je v izobilju in pod vsega mislim predvsem na stvari, ki škodujejo našemu zdravju. Sladoled, keksi, čips, predelana hrana ( klobase, paštete,… ), hitra prehrana v restavracijah. Vsa ta živila vplivajo na naše počutje in zdravje.
Kaj pravijo raziskave: Mediteranska prehrana lahko zmanjša možnost za srčni infarkt kar za 74%.
Takšno prehrano Vam svetujemo tudi mi. Veliko zelenjave, sadja, oreščkov, meso in ribe. Lokalna in sezonska zelenjava. Predvsem pa čimanj predelane hrane. Pazite tudi na zadosten vnos vode dnevno 1,5 -2 litra na dan.
GIBANJE
Vsako gibanje je za naše telo pomembno, pa naj bo to sprehod, kolesarjenje, plavanje ali obisk fitnes centra. Priporoča se gibanje 3-4x tedensko. V povprečju potrebujemo kar 66 dni, da nekaj postane navada, zato ne odnehajte z vadbo po enem mesecu, ampak vztrajajte.
Naj še posebej opozorim na pomen mišične mase v procesu staranja. Z leti nam namreč ta upada, v kolikor ne premikamo bremen. Zato predvsem ženskam še dodatno polagam na srce, obisk fitnesa in dvigovanje uteži pripomoreta k upočasnitvi staranja in vas varujeta pred osteoporozo in zlomi kosti v starosti. Gibanje pa vpliva tudi na naše možgane, saj v času aktivnosti povečamo dovod krvi in s tem kisika za kar 40%. Ljudje, ki se gibajo so tudi v svojem življenju bolj uspešni in organizirani, zmanjša se tudi pojav pozabljivosti.
In še en zanimiv podatek, 40 minut vadbe 3x tedensko zmanjša holesterol do 10%. Če k temu dodamo še zdravo prehrano se ta odstotek poveča.
SPANJE
Spanje predstavlja zelo pomemben faktor v procesu staranja, saj omogoča našemu organizmu regeneracijo in počitek. V današnjem času se srečujemo s posamezniki, ki težko in premalo spijo. Priporočila pravijo, da potrebujemo 8-10 ur spanca dnevno.
Kako si zagotoviti kvaliteten spanec:
- Zvečer jejte lahko hrano vsaj 2 uri pred spanjem
- Iz spalnice odstranite televizijo in knjige
- Poskusite se zvečer umirit ( meditacija )
Vsekakor Vam svetujem, da je krajši trden spanec bolj kvaliteten kot daljši spanec pri katerem se prebujamo.
STRES
Današnji tempo nas kar sili v stresne situacije in frustracije. Poskusimo se jim čimbolj izogibat. Stres se velikokrat pojavlja v službi in samo z aktivnim preživjanjem prostega časa si bomo napolnili baterije.
Svetujemo Vam, da v primeru resnih depresij obiščete psihologa. Vsekakor pa lahko veliko naredite za svoje psihično počutje veliko tudi sami. Preizkusite meditacijo, jogo ali se odmaknite na čudovit sprehod v naravo, kjer boste odmislili svoje skrbi in si nabrali nove energije.
Želim vam, da bi čimdlje ostali mladi in vitalni.
Ines Jerenec; trenerka fitnesa FZS, inštruktor CX WorX LesMills, TRX trener