Prvi prejemnik Miklošičeve nagrade Andrej Naterer, ki je posnel dokumentarni film o cestnih otrocih v Ukrajini, je dejal, da mu je idejo za film dal eden izmed otrok, ki jih je srečeval na ulici.
Filozofska fakulteta Univerze v Mariboru je letos prvič podelila Miklošičevo nagrado, s katero želijo vzpodbuditi kakovost znanstvenoraziskovalnega dela visokošolskih učiteljev in študentov za zaključeno 2. bolonjsko stopnjo izobrazbe. Prvo nagrado je prejel antropolog Andrej Naterer, ki je javnosti leta 2012 predstavil svoj dokumentarni film »Bomži – Cestni otroci v Makejevki«.
Naterer je ob podelitvi povedal, da nagrada zanj predstavlja veliko čast. »Moram pa povedati, da sem samo prejemnik te nagrade. Pri svojem delu sem sodeloval z mnogimi ljudmi, ki so sedaj udeleženi tudi v postopku nagrajevanja,« je dejal Naterer. »Dokumentarni film je nastajal v času mojega terenskega dela.
“Zbiral sem avdio-vizualne podatke in potem mi je eden izmed fantov, ki sem ga na cesti redno srečeval, dejal, da imam zdaj že toliko materiala, da bi lahko posneli pravi film. Ko sem ga vprašal, na kak način si on ta film predstavlja, je iz rokava stresel scenarij.”
Deli tega gradiva so objavljeni v doktorski nalogi, v knjigi, v znanstvenih člankih pa tudi v dokumentarnem filmu, ki v osnovi sploh ni bil moja ideja. Zbiral sem avdio-vizualne podatke in potem mi je eden izmed fantov, ki sem ga na cesti redno srečeval, dejal, da imam zdaj že toliko materiala, da bi lahko posneli pravi film. Ko sem ga vprašal, na kak način si on ta film predstavlja, je iz rokava stresel scenarij.« Kot je še dejal, se je njegovo delo začelo čisto slučajno, ko je kot študent imel priložnost sodelovati pri neke vrste dokumentarnem projektu, kjer se je srečal s posamezniki, ki živijo na robu oziroma pravzaprav pod njim. »Čutil sem željo, da se projektu priključim.«
Izstopa njegova izjemno visoka stopnja notranje motiviranosti in vztrajnosti
Komisija za podelitev Miklošičeve nagrade in priznanja Filozofske fakultete Univerze v Mariboru je sprejela sklep, da Miklošičevo nagrado v letu 2014 prejme Andrej Naterer. Kot so na prireditvi v komisiji utemeljili svojo odločitev, »je Naterer s svojim antropološkim terenskim raziskovanjem v Ukrajini brez dvoma dosegel raziskovalno izjemnost v večih pogledih, pri čemer posebej izstopa izjemno visoka stopnja notranje motiviranosti in vztrajnosti.
Med letoma 2000 in 2012 je namreč vsako leto, največkrat z vlakom in vedno v celoti na lastne stroške, potoval v več kot 2000 kilometrov oddaljeno mesto Makejevka, kjer je skupno realiziral kar za dobro leto in pol terenskega raziskovalnega dela. Ta čas je pretežno preživel s cestnimi otroki, katerih življenje ga je nagovarjalo osebno vsaj toliko kot raziskovalno.
Med letoma 2000 in 2012 je namreč vsako leto, največkrat z vlakom in vedno v celoti na lastne stroške, potoval v več kot 2000 kilometrov oddaljeno mesto Makejevka, kjer je skupno realiziral kar za dobro leto in pol terenskega raziskovalnega dela. Ta čas je pretežno preživel s cestnimi otroki, katerih življenje ga je nagovarjalo osebno vsaj toliko kot raziskovalno. Ne glede na neizogibno osebno vpletenost je uspel razviti in realizirati rigorozno metodološki okvir, izhajajoč predvsem iz pristopa slovitega antropologa Bronislava Malinovskega. Pred tem je doktor Naterer ta pristop tudi pomembno nadgradil še posebej s tehnikami vizualne antropologije, kot sta fotografija in video.
Obsežno gradivo, ki je nastalo v okviru dolgotrajnega terenskega dela, je predstavljalo osnovo za doktorsko nalogo
Obsežno gradivo, ki je nastalo v okviru dolgotrajnega terenskega dela, je predstavljalo osnovo za doktorsko nalogo, za znanstveno monografijo in vrsto znanstvenih člankov, objavljenih tudi v najuglednejših svetovnih znanstvenih revijah s področja družboslovja. Širši javnosti pa je to gradivo znano predvsem skozi dokumentarni film »Bomži – Cestni otroci v Makejevki«, ki ga je doktor Naterer iz zbranega video gradiva javnosti predstavil leta 2012.«
Film je posnet po knjižni predlogi znanstvene monografije z istim naslovom in ima format antropološkega dokumentarnega filma. Govori o življenju cestnih otrok v mestu Makejevka na jugovzhodu Ukrajine. Film ima štiri poglavja, od katerih se vsako ukvarja s posebnim aspektom življenja na cesti. Andrej Naterer je zaposlen kot docent na Oddelku za sociologijo, Filozofske fakultete, Univerze v Mariboru. Primarno znanstveno raziskovalno polje, s katerim se ukvarja, je vezano na mlade, še posebej v povezavi z rizičnimi življenjskimi stili in socialno marginalizacijo.
Katja Tripkovič