Tako imenovani MAMO abonma oziroma Mednarodni abonma mariborskih organizacij so skupaj oblikovali Moment, Nagib, Lutkovno gledališče Maribor, Drama SNG Maribor, Platforma sodobnega plesa in GT22. Kot izpostavljajo, zajema nove oblike performativnih praks, ki so na preseku različnih sicer uveljavljenih umetniških oblik ter težje najdejo prostor in gledalce.

En abonma, šest kulturnih hramov

Različni mariborski producenti so se združili s skupno željo, da občinstvu ponudijo “odlične predstave iz mednarodnega prostora, ki se spogledujejo z estetiko sodobnega plesa, lutkovnega, dramskega, postdramskega in eksperimentalnega izraza“. Povezovanje raznolikih partnerjev prinaša tudi različnost prostorov kulturnega doživetja, saj MAMO abonentom odpira vrata v organizacije, ki jih sicer ne obiščejo, obenem pa odpira nova skupna področja ustvarjalnosti.

Najdragocenejša stvar pri tem abonmaju je to, da smo lahko stopili skupaj in razmišljali o tem, da se dela umetnost za vse in da si lahko publike delimo tudi zelo raznorodni producenti na uprizoritveni sceni, kar je lahko primer dobre prakse sodelovanja med inštitucijami in nevladnimi organizacijami,” je povedala Nika Bezeljak iz društva Moment.

Pilotni projekt : Srečelov

Prvo sezono abonmaja so poimenovali Srečelov. Na uvodnem dogodku s predstavitvijo abonmaja konec avgusta so na pravem srečelovu delili vstopnice za predstave iz repertoarnega programa partnerjev, glavna nagrada pa je bil prvi MAMO abonma. Srečelov bo tudi stalni spremljevalni program vseh abonmajskih predstav, zaenkrat pilotni projekt pa se bo zaključil z družabnim dogodkom in velikim srečelovom maja prihodnje leto.

Prva predstava abonmaja je v torek v LGM. Predstava finskega teatra Livsmedlet Nevidne dežele je zgodba o ljudeh, ki morajo zapustiti svoje domove in rešiti svojo kožo. Glavna akterja skozi predstavo počasi slačita svoja oblačila in skozi geografski striptiz razkrivata in pretvarjata svoji telesi v neznane pokrajine.

Novembra bo v Narodnem domu Maribor sledila predstava Nazaj k lepem v produkciji Nagiba, januarja 2019 pa Plastični junaki Intimnega odra GT22. Kasneje sledi še mednarodna gostujoča predstava v Drami SNG Maribor.

Priložnost za odpiranje dialoga med različnimi institucijami ter povezovanje

Sodelujoče ustanove so prispevale predstave po svoji presoji. Glede na raznovrstnost producentov ta projekt vidimo kot priložnost za odpiranje dialoga med različnimi institucijami, partnerji, razmišljanji in koncepti o oblikovanju programov. Tako je to lahko priložnost za odpiranje razprave o tem, kako se sestavlja programe, kaj je za mesto dragoceno, kaj mesto potrebuje, je povedala Nika Bezeljak.