Obtožena Fahrije Rama je bila danes na mariborskem okrožnem sodišču spoznana za krivo uboja na mah, ker je julija lani v Lovrencu na Pohorju zakrivila smrt 53-letnega moškega, s katerim je prebivala. Sodnica ji je dosodila pet let zapora, kar je leto manj od kazni, ki jo je zahtevalo tožilstvo. Sodba še ni pravnomočna.
"Bila je napadena prva"
"Pred seboj imamo tragičen primer, ko je žrtev kaznivega dejanja postala storilka kaznivega dejanja," je v obrazložitvi sodbe povedala sodnica. Po njenih besedah je Fahrije Rama kriva, da je na mah ubila moškega, s katerim je prebivala, ker jo je ta z napadom močno razdražil. "Bila je napadena prva," je izpostavila sodnica.
Iz dokaznega postopka po njenih besedah izhaja, da je pokojni obtoženi, ki je bila takrat v težki življenjski situaciji, ponudil pomoč, ko pa je začela oklevati, je stopnjeval pritisk nanjo. Med drugim naj bi jo vsiljivo prepričeval v spolne odnose, čeprav je to zavračala.
Napadel jo je z nožem in porezal po roki
Sodišče tudi ne dvomi, da je pokojni kritičnega dne obtoženo zaradi strahu, da bi odšla, napadel z nožem in jo porezal po roki. Obtožena mu je vzela nož in ga v afektu, ko je bila zaradi izkušenj v predhodnem partnerskem odnosu njena spodobnost obvladovanja lastnih dejanj bistveno zmanjšana, napadla in večkrat zabodla.
Tožilstvo je tik pred zaključkom dokaznega postopka spremenilo obtožnico in obtoženi namesto uboja očitalo uboj na mah, za kar je zagrožena kazen od enega do deset let zapora. Tožilka je v današnjih zaključnih besedah ocenila, da ji je to kaznivo dejanje v celoti dokazano. Kot je izpostavila, obtožena ni zanikala, da je moškemu povzročila hude poškodbe, ker se je bala za svoje življenje.
Tožilka priznava, da je bila obtoženka v preteklosti žrtev psihičnega in fizičnega nasilja, v njenem odnosu z oškodovancem pa je v času skupnega bivanja prihajalo do napetosti. Na kraju dogodka je bil najden nož, na katerem so bile biološke sledi tako pokojnega kot obtožene in tudi slednja je bila v dogodku poškodovana, izvedensko mnenje pa je izključilo možnost samopoškodovanja.
Napad nadaljevala tudi, ko se ni več mogel braniti
Na osnovi celotnega kazenskega postopka je jasno, da je obtožena ubila moškega v stanju močne razdraženosti oz. afekta, je povedala Berk. Zavrnila pa je možnost ravnanja obtožene v silobranu, kot je trdila obramba. Po besedah tožilke je obtožena na sodišču sama povedala, da ji oškodovanec ni poskušal vzeti noža nazaj.
Med odločilnimi dejstvi je tožilka izpostavila še silovitost napada, veliko število vbodov in nadaljevanje napada tudi po tem, ko se moški ni mogel več braniti. Prav tako mu obtožena ni nudila pomoči ali poklicala policije, je izpostavila tožilka, ki je predlagala šest let zapora za obtoženo.
Nepremišljen in hipen zamah v strahu za svoje življenje?
Zagovornica obtožene je menila, da je primernejša opustitev kazni, ker da je šlo za prekoračen silobran. "Dokazni postopek je potrdil, da je bila napadena z nožem. Prvi je po nožu posegel on in jo porezal," je izpostavila. Po njenih besedah je šlo pri obtoženi za nepremišljen in hipen zamah v strahu za svoje življenje, vsak pa se ima pravico braniti pred napadom.
Telefonska komunikacija med vpletenima po besedah zagovornice kaže stopnjevanje pritiska. On naj bi obtoženi poslal tudi po 19 sporočil SMS v eni uri, ta pa so vsebovala tako obljube kot grožnje. V kritičnem trenutku je bila presoja okoliščin pri obtoženi po besedah zagovornice bistveno okrnjena zaradi preteklih izkušenj nasilja, občutek izjemne ogroženosti pa je potrdilo tudi psihološko izvedensko mnenje.
STA
