Medtem, ko so v Veliki Britaniji šele pred kratkim in z veliko medijskega pompa pričeli uporabljati hitre teste za prisotnost opojnih substanc v slini voznika, pa slovenski policisti tovrstne teste, zaenkrat še v manjši meri, uporabljajo že od lanskega julija.
Kot je za žurnal24.si pojasnil predstavnik policije Drago Menegalija, so naši možje v modrem med letoma 2003 in 2005 že testirali nekatere rešitve hitrih testov na droge, a so se takratne metode izkazale za premalo zanesljive.
V največ osmih minutah do rezultata
Hitri test se opravi tako, da udeleženec pet sekund posebni testni listič drži na jeziku, tako da se listič obarva v rdeče. Listek nato policist vstavi v posebni testni trak, ki vsebuje specifična protitelesa, na katerega se veža droga iz sline. Po največ osmih minutah je mogoče v okencu odčitati rezultat. Ta je pozitiven, če se testna črta obarva v rdečo, navaja proizvajalec testov. Tovrstni test pa ni primeren za ugotavljanje nekaterih psihoaktivnih zdravil, ki zaradi staranja populacije postajajo vse bolj pereč problem.
Kaj odkriva hitri test?
marihuano, hašiš
amfetamine, ecstasy
pomirjevala, uspavala
morfin, heroin v slini
kokain, crack

Prisotnost psihoaktivnih substanc (prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil …) je med udeleženci v cestnem prometu iz leta v leto večja, ugotavljajo na policiji.
Vse več jih test odkloni
Statistika, opravljena nekaj dni pred koncem starega leta je pokazala, da so policisti v 2014 odredili skupaj 628 strokovnih pregledov zaradi suma, da so vozniki pod vplivom opojnih substanc. 258 od teh pregledov je bilo odrejenih v primeru prometnih nesreč. Pozitivnih je bilo skupaj 229 vzorcev, 53 od voznikov, ki so bili udeleženi v nesreči. Leto prej je bilo pozitivnih 264 vzorcev, 80 v primeru nesreč. Kar 167 ljudi je lani test na droge odklonilo, kar je precej več kot leta 2013 (115), to pa je avtomatično pomenilo, da so ostali brez izpita in s kaznijo 1.200 evrov.