Mednarodna agencija za energijo (IEA) je zvišala napoved svetovnega povpraševanja po nafti v tem letu, in sicer za 2,1 milijona 159-litrskih sodov dnevno na 99,8 milijona sodov dnevno. Ob tem je objavila, da so zaloge nafte in naftnih derivatov v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) padle na najnižjo raven po letu 2004.

Kot poročajo tuje tiskovne agencije, je IEA popravila tudi napoved svetovnega povpraševanja za prihodnje leto, in sicer je je zvišala za 1,6 milijona sodov dnevno na 101,4 milijona sodov dnevno.

Proizvodnjo sklestili za 40.000 sodov dnevno

Razširjena skupina držav proizvajalk nafte Opec+ je medtem minuli mesec načrpala manj nafte. Proizvodnjo je oklestila za skoraj 40.000 sodov dnevno, s čimer je zaostala za cilji, in sicer za 3,22 milijona sodov dnevno. V minulem mesecu so tako v skupini proizvedli 38,88 milijona sodov dnevno (septembra 42,1 milijona sodov dnevno), je navedla IEA.

Agencija je v novembrskem poročilu objavila tudi, da so zaloge nafte in naftnih derivatov v OECD septembra upadle pod mejo štirih milijonov sodov, kar se je zgodilo prvič po letu 2004. Zasebne rezerve so nazadovale za osem milijonov sodov, nacionalne pa za 37,4 milijona sodov.

Iz poročila je po navedbah agencij razvidno tudi, da se je ruski izvoz nafte oktobra povečal za 165.000 sodov dnevno na 7,7 milijona sodov dnevno. Ruski prihodki od tega izvoza so porasli za 1,7 milijarde dolarjev na 17,3 milijarde dolarjev.

Po navedbah stroke v IEA je rast ruskega izvoza posledica povečevanja zalog na Kitajskem, v Indiji in v državah EU.