Čisti dobiček skupine Telekom Slovenije, ki jo vodi predsednik uprave Rudolf Skobe je upadel za 77 odstotkov, je v četrtek poročala Slovenska tiskovna agencija. Kar 300 zaposlenih v državni družbi pa je prav v tistem trenutku gostovalo v enem dražjih hotelov najbolj luksuzne destinacije na slovenski obali, v hotelu Slovenija, ki so ga lani prenovili.

Ker gre za podjetje v državni lasti – nismo pozabili, da je bilo ob edinem poskusu prodaje premalo atraktivno za tuje vlagatelje – smo neuradne informacije želeli preveriti pri pristojnih na Telekomu Slovenije. Zanimalo nas je, koliko je državna družba zapravila za spomladansko druženje zaposlenih na Obali. Ne gre namreč pozabiti, da je sedež Telekoma v Ljubljani, hkrati pa je družba tudi lastnik objektov, kjer bi lahko potekalo tovrstno izobraževanje oziroma druženje – eden takih je hotel Tisa na Hočkem Pohorju, ki ga že več let neuspešno prodajajo tudi na spletni strani družbe.

Imajo se za nacionalnega operaterja

V družbi Telekom Slovenije so se na vprašanja, na dnu strani lahko preberete, kaj vse nas je zanimalo, odzvali nadvse arogantno, Katarina Prešeren je zapisala: »Kot nacionalni operater strokovna izobraževanja in delavnice, kadar le-ta zahtevajo, da se zaposleni vsaj delno umaknejo iz vsakodnevnega okolja, organiziramo v različnih slovenskih krajih; najpogosteje, na primer, na Hočkem Pohorju. Zaradi konkurenčne občutljivosti vam teme izobraževanja, ki poteka v Portorožu, ne moremo razkriti. Prav tako ne razkrivamo ostalih podrobnosti.« Kaj natančno naj bi oznaka nacionalni operater pomenila, Prešernova ni pojasnila, zato domnevamo, da gre za poseben način razumevanja termina državni.

Zato smo s pomočjo neuradnih informacij, ki jih pri pristojnih niso mogli preveriti, in spletnega ponudnika hotelskih nastanitev Booking.com sami preračunali, kako uprava Rodolfa Skobeta negospodarno upravlja z državnim podjetjem.

Zapravili skoraj 30 tisočakov

Glede na infomacije naših virov, je Telekoma Slovenije na Obalo odpeljal kar tristo zaposlenih. V hotelu Slovenija v središču Portoroža, ki nudi gospom tudi termalni bazen in wellness storitve, so prenočili eno noč, s srede na četrtek. Ali so imeli v hotelu zgolj zajtrk, ali tudi ostale obroke, nam ni uspelo izvedeti. Konkurenčna ponudba portala Booking za to sredo, z last minute znižanjem cene za dve osebi z zajtrkom znaša 186 evrov. Kar pomeni, da je izlet v organiziaciji Telekoma Slovenije državno družbo stal vsaj 27.900 evrov. Pri tem v ceno nismo vračunali najema dvoran in potrebne opreme za izvedbo izobraževanja, in potnih stoškov zaposlenih v ljubljanski centrali in ostalih delih Slovenije, da so se seminarja sploh lahko udeležili.

Pada tudi tržni delež

Ko je Telekom v četrtek objavil podatke o strmoglavljanju čistega dobčka, je Skobe k poraznim številkam pripisal: »Zaradi plačilne nesposobnosti predvsem na medoperaterskem trgu smo v preteklosti slabili relativno visok znesek terjatev, zaradi dodatnega oblikovanja rezervacij v višini 30,3 milijona evrov, ki so bile potrebne predvsem zaradi nadaljnjih aktivnosti glede zmanjševanja izpostavljenosti do tožbenih zahtevkov in nadaljnjega kadrovskega prestrukturiranja.«

A po podatkih, ki jih je Slovenska tiskovna agencija objavila v nedeljo, družbi v državni lasti, ki jo od septembra 2012 vodi Skobe zadnji dve leti upada tudi tržni delež.

Česa pri družbi v državni lasti ne želijo razkriti

 

Na Telekom Slovenije smo v zvezi z velikim številom njihovih uslužbencev na službenem druženju v Portorožu naslovili naslednja vprašanja:

– Ali drži, da imajo zaposleni v družbi Telekom v Portorožu seminar?

– Koliko dni je oz. bo trajal?

– Koliko uslužbencev Telekoma se ga udeležuje?

– Po naših informacijah so bili predstvniki Telekoma nameščeni v hotelu Slovenija. Ali informacija drži?

– Koliko sob v omenjenem hotelu je najel? Prosimo za sezname vseh sob (po kategorijah), ki jih je v času seminarja najel Telekom.

– Kakšen bo strošek seminarja (prosimo za ločeni stroškovnik nastanitve, najema dvoran in reprezentance).

– Kako to, da ste se odločili za seminar v Portorožu, ki velja za eno dražjih destinacij na slovenski obali?

– Ali seminarja ni bilo mogoče izvesti v Ljubljani?