Reševalci so na jugu Turčije danes po 102 urah pod ruševinami rešili šestčlansko družino. Oba starša in njune otroke, stare med 15 in 24 let, so že odpeljali v bolnišnico, je poročala turška tiskovna agencija Anadolu. Mlado žensko in njenega brata iz iste stavbe pa so rešili 107 ur po potresu, so še sporočili reševalci.
Reševalci in drugi prisotni so se veselili in ploskali, ko so eno izmed rešenih oseb na nosilih odnesli v reševalno vozilo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Omenjena reševalna akcija je potekala v mestu Iskenderun v regiji Hatay, ki jo je potres še posebej prizadel.
Ob tem so reševalne ekipe danes izpod ruševin iste stavbe kar 107 ur po potresu uspešno rešile tudi 21-letno žensko in njenega sedemletnega brata, so sporočili gasilci iz obalnega mesta Antalya na jugozahodu Turčije, ki so sodelovali pri reševanju.
Katastrofalni potresi na jugovzhodu Turčije in severozahodu Sirije so po doslej znanih podatkih zahtevali že več kot 21.000 življenj, od tega več kot 17.500 v Turčiji. Reševalci bijejo bitko s časom. Reševalne akcije se postopoma preusmerjajo k izkopavanju trupel.
Pomanjkljivosti v odzivu
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes priznal pomanjkljivosti v odzivu njegove vlade na uničujoče potrese, ki so v ponedeljek prizadeli jugovzhod Turčije in severozahod Sirije. Kot je dejal, prizadevanja njegove vlade glede iskanja in reševanja doslej niso potekala tako hitro, kot so upali, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
“Poškodovanih je bilo toliko stavb, da žal nismo mogli pospešiti naših intervencij tako hitro, kot smo si želeli,” je med obiskom močno prizadetega mesta Adiyaman, ki leži dobrih 180 kilometrov severovzhodno od Gaziantepa, dejal Erdogan.
Po njegovih besedah je reševalce upočasnilo tudi zimsko neurje nad območjem, ki ga je potres najbolj prizadel, zaradi katerega so bile nekatere ceste neprevozne. “Poleg tega je bila večina javnih delavcev za prvo posredovanje in organizacijo ujeta pod porušenimi stavbami,” je pojasnil.
Dodal je, da je Turčija zdaj zbrala “morda največjo ekipo za iskanje in reševanje na svetu”, ki jo sestavlja 141.000 ljudi v desetih prizadetih pokrajinah. Ob tem je obljubil, da bodo prizadeta območja obnovili v enem letu, navaja AFP.
Cenzura na spletu
Medtem je turška policija pridržala 37 uporabnikov družbenih omrežij zaradi njihovih objav o potresu. Pridržani so na omrežjih delili objave “z namenom širjenja strahu in panike med prebivalci”, je policija danes sporočila na Twitterju in dodala, da so več spletnih strani tudi zaprli. V sredo je bil v državi začasno blokiran tudi Twitter.
Zaenkrat ni jasno, za katere objave gre. Deset izmed pridržanih so tudi uradno priprli. Veliko tradicionalnih medijev v Turčiji je sicer pod nadzorom vlade, zato so družbeni mediji pomemben vir alternativnih informacij, čeprav je objave pogosto težko preveriti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Število smrtnih žrtev potresa je medtem že preseglo 22.000. Od tega so skoraj 19.000 mrtvih našteli v Turčiji.