Obrambni minister Marjan Šarec je danes končal dvodnevni uradni obisk na Madžarskem, kjer sta se z gostiteljem, madžarskim kolegom Kristofom Szalayjem Bobrovniczkym, zavzela za nadaljnjo krepitev sodelovanja med državama na obrambnem in vojaškem področju. Govorila sta tudi o sodelovanju v okviru Nata in EU ter o vojni v Ukrajini.
Minister Šarec se je madžarskemu kolegu med pogovorom v Budimpešti posebej zahvalil za izvajanje nadzora slovenskega zračnega prostora ter možnost uporabe madžarskih vojaških vadišč, pa tudi za pomoč Madžarske pri gašenju požarov v Sloveniji lani poleti, so sporočili z obrambnega ministrstva.
Namen obiska slovenske delegacije, v kateri je bil tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalmajor Robert Glavaš, je bila utrditev sodelovanja med državama, ki že vrsto let poteka uspešno. Največji poudarek je na usposabljanjih usmerjevalcev združenih ognjev in pilotov ter na vojaških vajah, so dodali na ministrstvu.
Pozornost namenila tudi migracijam
Obrambna ministra sta govorila tudi o sodelovanju Slovenije in Madžarske v okviru Nata in Evropske unije ter posebno pozornost namenila Zahodnemu Balkanu in migracijam.
Stabilnost Zahodnega Balkana je za obe državi izjemno pomembna. Šarec je pri tem izpostavil, da ostaja Slovenija zavezana pomoči in podpori državam regije v procesu evroatlantske perspektive.
Ocenil je tudi, da sta operaciji Kfor na Kosovu in Althea v BiH še vedno ključni za varnost in stabilnost Zahodnega Balkana, zato bo Slovenija prispevek v obeh povečala. Ministra sta se strinjala, da bi morali državi krepiti sodelovanje v regionalnih pobudah, kot je npr. regionalno poveljstvo specialnih sil (R-SOCC). Govorila sta tudi o prizadevanjih mednarodne skupnosti, da bi ustavila vojno v Ukrajini.
Humanitarna pomoč za Ukrajino
Šarec je poudaril, da Slovenija rusko vojaško agresijo v Ukrajini odločno obsoja ter podpira neodvisnost, suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja ter njeno pravico do samoobrambe.
Povedal je, da je Slovenija prispevala humanitarno in materialno pomoč, od decembra lani pa tudi pomaga pri zdravljenju ranjenih ukrajinskih vojakov.
Poudaril je tudi, da je dogajanje v Ukrajini spodbudilo Slovenijo k razmisleku o varnosti in naložbah v obrambo. Povedal je, da “pripravljamo novo obrambno strategijo, posodabljamo dokumente obrambnega načrtovanja in vojaškega opremljanja ter povečujemo obrambne izdatke”. Pohvalil pa je tudi novo strategijo madžarske obrambne industrije, ki mu jo je predstavil madžarski kolega.
STA