Katera točka je na našem planetu najbolj osamljena, torej na vse strani najbolj oddaljena od kopnega? To je tako imenovana točka Nemo v Tihem oceanu, približno na sredini med Novo Zelandijo, severnim robom Antarktike in najbolj južno točko Južne Amerike. Najbližji točki kopnega sta otok Ducie in otok Maher pri Antarktiki, oba sta od točke Nemo oddaljena 2.688 kilometrov.

To so koordinate točke Nemo, če jo boste želeli poiskati sami: 48°52.5′S 123°23.6′W. Odkrili so jo leta 1922, glavno vlogo pri tem pa je imel hrvaško-kanadski znanstvenik Hrvoje Lukatela.

Točka Nemo (vir: Wikimedia)

Najbližje človeško bitje bi lahko bil astronavt

Če bi bili na točki Nemo, bi bili lahko nam najbljižji ljudje astronavti na mednarodni vesoljski postaji, ko ta zaokroži nad točko. Astronavti bi bili namreč oddaljeni ‘le’ 400 kilometrov. Morda še to: med čakanjem na prelet astronavtov bi nas precej zeblo, saj ima voda v povprečju tam le 7 stopinj Celzija.

Nemo v latinščini pomeni ‘nihče’. Hkrati pa je ime tudi poklon literarnemu junaku izpod peresa Julesa Verna. To je Nemo, kapitan podmornice Nautilus. Ta lik se je pojavil v Vernesovih delih Dvajset tisoč milj pod morjem in Skrivnostni otok.

Fotografija je simbolična.

Kam gredo vesoljska plovila umret?

Širše območje točke Nemo je znano tudi kot “pokopališče vesoljskih plovil”. Tam so namreč po opravljenih nalogah in misijah končali številni razgrajeni sateliti, vesoljske postaje in druga raziskovalna oprema. Tja so jih usmerili zato, da bi kar najbolj zmanjšali riziko, da bi predmeti ogrozili naseljena območja ali morski promet.

Med letoma 1971 in 2016 je na območju točke Nemo svojo pot končalo vsaj 263 vesoljskih plovil. Največji tam ‘pokopan’ predmet je ruska vesoljska postaja Mir; 120 ton postaje z opremo je v morje zgrmelo leta 2001.