Ravno ko je pozitivno nogometno zgodbo začela pisati članska slovenska izbrana vrsta, je zavrelo v mladi izbrani vrsti do 21 let. Ne le, da želijo zamenjavo selektorja Primoža Glihe. V pismu, ki ga je prvi objavil portal Nogomania, zatrjujejo, da zanj več ne bodo zaigrali.
Primož Gliha je selektor mlade izbrane vrste od leta 2015. Izkupiček? 42 tekem: 16 zmag, 10 remijev, 16 porazov. Če je začel zelo solidno, ko je Slovenija premagala tudi svetovne mladinske prvake Srbe, je z nizom bizarnih taktičnih potez začel rezultatsko tavati, zato so se pred dvema letoma podobni očitki dogajali že pred dvema letoma.
Gliha je sicer daleč najbolj znan po hat-tricku, ki ga je zabil Hrvaški (3:3) na Poljudu za edino točko Slovenije v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo 1998, sicer pa je bil po karieri kratek čas trener Gorice, Mura in Kopra. V nobenem klubu ni dočakal druge sezone.
Nekateri kar sami začeli zavračati vpoklice
Nekateri igralci so njegove vpoklice, kot smo dodatno izvedeli, že vmes sami začeli zavračati. Izjave Glihe v preteklosti namreč niso ravno laskale mladim nogometašem. Da ne igrajo dovolj v svojih klubih, večinoma slovenski ligi, ali da ne zdržijo več kot 60 minut, je povedal kar v mikrofone. Žaljivke, ki so presegle konstruktivne kritike, se je na račun igralcev dalo slišati tudi med prenosi in stadionu ter so med novinarji pogosto zaokrožile.
Nogometaši, ki so bili na spisku za nedavno odpadli prijateljski tekmi z Albanijo in Madžarsko, so spisali pismo, v katerem so pojasnili, zakaj so se selektorju uprli in odrekli. Slovenska izbrana vrsta do 21 let bo prihodnje leto namreč prvič igrala na velikem tekmovanju. Ne, ker bi se tja uvrstila na igrišču, temveč ker Slovenija z Madžarsko organizira evropsko prvenstvo do 21 let. Otvoritvena tekma naj bi bila prav v Ljudskem vrtu junija prihodnje leto, če bo stadion seveda pravočasno končan. No, igralci sporočajo, da na prvenstvu pod Gliho ne želijo igrati.
Iz Nogometne zveze Slovenije so nam včeraj sporočili, da se Gliha ta trenutek ne namerava odzvati na pismo igralcev, so pa javnost obvestili, da je vodstvo NZS seznanjeno z vsebino pisma članov mlade reprezentance in da se izvajajo postopki. »Ustrezne odločitve pa bo vodstvo NZS-ja sprejelo po opravljenih razgovorih s predstavniki reprezentance in selektorjem Primožem Gliho.«
Razlogi za zamenjavo: žaljenje, treningi brez ogrevanja, jogurt
In kaj so zapisali nogometaši, med katerimi so bili na prvotnem seznamu iz NK Maribor v moštvu kapetan Jan Mlakar, branilec Luka Koblar in vezist Aljoša Matko, ki je bil kasneje eden od petih mladih reprezentantov pozitiven na koronavirus?
»Žaljenje na osebni ravni brez spoštovanja osebne integritete posameznika, v večini primerov brez pravega razloga,« so v pismu, ki so ga podpisali kot Slovenska reprezentanca do 21 let, zapisali igralci. »Treninge začenjamo brez ogrevanja, kar nam povečuje možnosti za poškodbe, nasprotnikov ne analiziramo in se na njih primerno ne pripravimo. Na dolgih potovanjih z letalom ali avtobusom igralci ne smemo spati in moramo delati razne raztezne vaje.«
Nadalje med drugim nizajo, da so pred prijateljsko tekmo 7. septembra proti Madžarski, ki je bila delegirana ob 15:00, po navodilih selektorja namesto normalnega kosila štiri ure in pol pred tekmo morali jesti mueslije in jogurt ob 10:30.
Odvzem mobitelov, družabne igre le za denar
Kaplja čez rob je bil pa očitno odvzem mobilnih naprav. Igralci pravijo, da selektor ukazuje njihov odvzem, kadarkoli si to zaželi. »V času popoldanskega počitka igralcem ni dovoljeno gledati televizije oziroma uporabljati pametnih naprav, po določeni uri za spanje igralcem ni dovoljeno gledati televizije oziroma uporabljati pametnih naprav ne glede na posameznikov bioritem.«
Vrata sobe moramo imeti odprta ves dan, včasih tudi vso noč (s tem nam je odvzeta vsa zasebnost), vdiranje v zaprto sobo v času spanja z univerzalnim ključem (s tem nam je odvzeta vsa zasebnost). Prepovedano nam je igranje družabnih iger oziroma so le te dovoljene samo, če se igra za denar.
Dodatno naj ne bi imeli nobene zasebnosti, še posebej pa lahko skrbi izjema pri družabnih igrah. »Vrata sobe moramo imeti odprta ves dan, včasih tudi vso noč (s tem nam je odvzeta vsa zasebnost), vdiranje v zaprto sobo v času spanja z univerzalnim ključem (s tem nam je odvzeta vsa zasebnost). Prepovedano nam je igranje družabnih iger oziroma so le te dovoljene samo, če se igra za denar.«
Pitje strokovnega štaba kljub pozitivnim na korono
V dolgem pismu so pojasnili, kaj je bil povod, da so se odločili dokončno obrniti na javnost. »Ekipa in strokovni štab je imela dne 5. oktobra testiranje na COVID-19. V večernih urah smo prejeli rezultate in imeli tri pozitivne osebe (dva igralca in ekonom), selektor in strokovni štab pa so kljub temu na recepciji hotela pili alkohol in poslušali glasno glasbo do jutranjih ur. S tem so ogrožali varnost in zdravje vseh nas ter povečali možnost širjenja virusa.«
Kjer nas je spet čakalo skupno druženje in alkoholne pijače, kar je še dodatno pripomoglo k širjenju virusa in ogrožanju našega zdravja. V sredo, 7. oktobra, nam je selektor po kosilu odvzel mobilne naprave. Razlog naj bi bil, da ponoči nismo spali. Še isti večer je ponovno zahteval mobilne naprave, vendar smo se igralci odločili, da jih ne bomo dajali več (razen dan pred tekmo). Odločili smo se tudi, da bomo vrata, ko bo čas za spanje, zapirali.
Naslednjega dne je selektor ob 22:23 najavil sestanek na recepciji. »Kjer nas je spet čakalo skupno druženje in alkoholne pijače, kar je še dodatno pripomoglo k širjenju virusa in ogrožanju našega zdravja. V sredo, 7. oktobra, nam je selektor po kosilu odvzel mobilne naprave. Razlog naj bi bil, da ponoči nismo spali. Še isti večer je ponovno zahteval mobilne naprave, vendar smo se igralci odločili, da jih ne bomo dajali več (razen dan pred tekmo). Odločili smo se tudi, da bomo vrata, ko bo čas za spanje, zapirali.«
Mlakar poklican, nato poslan domov
Na odgovor so čakali do naslednjega jutra, ko je bil kapetan ekipe Jan Mlakar poklican s strani selektorja. »Selektor mu je dejal ‘ti lahko imaš telefon vedno, ostali igralci pa mi ga bodo dali. Povej to ostalim.’ Igralci smo bili še zmeraj istega mnenja, da mobilnih naprav ne bomo dajali več. Zvečer je selektor ponovno ukazal, da moramo ob 23:00 dati mobilne naprave. Ker jih nismo dali, je začel hoditi po sobah in spraševati, čigava ideja je bila to. Vsi, ki smo bili vprašani, smo odgovorili, da smo se odločili kot ekipa. Nato je ob 23:17 selektor z univerzalno kartico vdrl v zaprto sobo Janu Mlakarju in Jakobu Novaku in Mlakarju rekel ‘ti greš jutri domov.’ Razloga za svojo odločitev ni navedel.«
Naslednje jutro okrog 8:30 sta Jana Mlakarja na vratih pričakala Silvo Vrhovec in receptorka hotela Arena. »Rekla sta mu, da mora vrniti vso opremo in zapustiti hotel do 11:00, kasneje naj bi vse stroške hotela kril sam. Nato je selektor sklical sestanek na recepciji ob 9:30. Na sestanku je kot razlog Mlakarjevega odhoda navedel, da je kršil pravila, ker je po 23:00 uporabljal tablični računalnik. Selektor je torej Jana Mlakarja poslal domov kljub temu, da mu je dan prej dovolil uporabo mobilne naprave kadarkoli.«
Igralci zahtevali Mlakarjevo vrnitev
Zato so se igralci po sestanku sestali in prišli do zaključka, ker je Mlakar kot kapetan zastopal želje vseh. »Preoblekli smo se v civilna oblačila in zahtevali, da se naš kapetan vrne. V nasprotnem primeru smo bili vsi pripravljeni zapustiti reprezentančno akcijo. Sledil je še en sestanek. Selektor nam je dal nalogo, da sami napišemo nova pravila. Povedal nam je, da lahko Mlakarja pokličemo nazaj, vendar nam je dal jasno vedeti, da on ni več kapetan te ekipe. Nova pravila smo morali sporočiti do začetka treninga. Pred treningom smo se s selektorjem želeli pogovoriti o novih pravilih, a je ta želel, da se nova pravila napišejo, da jih bo lahko pokazal predsedniku NZS.«
V pravila so zapisali, da se v sobe ne vdira, telefonov ne odvzema, selektor določi, kdaj morajo biti igralci v sobah. »Nam se sicer to zdijo popolnoma normalne in razumljive stvari in jih sami ne bi jemali kot neka pravila, kot temu pravi selektor. Smo odrasli ljudje, profesionalci in se nam razmere, ki so v reprezentanci vladale do sedaj, zdijo nedopustne in zelo neprofesionalne. Vsak igralec ima drugačne potrebe in ni normalno, da moramo vsi jesti enako hrano ter spati in počivati enako dolgo.
V pravila so zapisali, da se v sobe ne vdira, telefonov ne odvzema, selektor določi, kdaj morajo biti igralci v sobah. »Nam se sicer to zdijo popolnoma normalne in razumljive stvari in jih sami ne bi jemali kot neka pravila, kot temu pravi selektor. Smo odrasli ljudje, profesionalci in se nam razmere, ki so v reprezentanci vladale do sedaj, zdijo nedopustne in zelo neprofesionalne. Vsak igralec ima drugačne potrebe in ni normalno, da moramo vsi jesti enako hrano ter spati in počivati enako dolgo.
Menimo, da sta bila odnos in delo v mlajših selekcijah na veliko bolj profesionalnem nivoju kot sedaj. Ker smo svoje mnenje že večkrat predstavili selektorju in ostalemu vodstvu, pa se do sedaj nič ni spremenilo, smo se odločili, da svoje težave naslovimo na Nogometno zvezo Slovenije.«
Člani mlade izbrane vrste so pismo sklenili, da vsak od njih – vsi so že profesionalni igralci – najbolje ve, kako se mora pripraviti na trening/tekmo, da bo v najboljši možni luči zastopal našo državo. »Igranje v slovenskem dresu je za nas največja možna nagrada, a žal je prišlo do tega, da pod vodstvom g. Primoža Glihe igralci ne čutimo več prave želje do igre. Dokler g. Primož Gliha ostaja na mestu selektorja naše reprezentance, spodaj podpisani igralci ne bomo nastopali za Slovensko nogometno reprezentanco do 21 let.«