Hišne živali v Sloveniji so jasno opredeljene v 5. členu Zakona o zaščiti živali. Mednje spadajo psi, domače mačke, sobne ptice, mali glodavci, terarijske, akvarijske in druge živali, ki so namenjene družbi, varstvu ali pomoči človeku. Vendar pa presoja, ali lahko druga vrsta postane hišna žival, zahteva upoštevanje tudi drugih predpisov, ki omejujejo pridobitev in posedovanje določenih vrst.

Od simpatičnih rakunov do ljubkih lisičk

Kljub številnim posnetkom in objavam na socialnih omrežjih, kjer lahko spremljamo ustvarjalce, ki svoje hišne ljubljenčke predstavljajo v vsej njihovi raznolikosti – od simpatičnih rakunov in lisic do čudovitih divjih mačk, je pomembno razumeti, da v RS niso vse živalske vrste dovoljene kot hišni ljubljenčki. V tem primeru je posebno pozornost treba nameniti predpisom, ki urejajo invazivne vrste in trgovino z ogroženimi živalskimi vrstami ter te, ki se nanašajo na divjad in lovstvo

[[image_1_article_63926]]

Tako severnoameriški rakun spada pod invazivne vrste, kot so na primer pallasova, lisičja in siva veverica, nosati medvedek, sibirski burunduk, rakunast pes in mali indijski mungo. Posledično jih je, kljub ljubkosti, v Sloveniji prepovedano gojiti ali prodajati. Podobno velja za zavarovane prosto živeče živali. Mednje spadajo na primer rjavoprsi in beloprsi jež, planinski zajec, volk, ris, vidra, glavata kareta, razni pupki in žabe.

Hišne živali se lahko osebam, mlajšim od 18 let, prodaja, oddaja ali podarja le ob navzočnosti enega od staršev ali skrbnika.

Rakuni in lisice se v naravi štejejo za divje živali, ki zahtevajo posebno znanje in okolje za ustrezno skrb. Zato njihovo držanje kot hišnih ljubljenčkov ni dovoljeno, saj lahko takšne vrste predstavljajo tveganje za njihovo dobrobit in tudi za varnost ljudi ter drugih domačih živali. Podobno velja za divje mačke, ki so na socialnih omrežjih morda videti kot ljubka družaba, vendar zahtevajo posebne pogoje in skrb, ki jih lahko zagotovi le strokovno usposobljen skrbnik. Zato so določene vrste divjih mačk izrecno izvzete iz seznama dovoljenih hišnih ljubljenčkov.

Razlika med skrbnikom in oskrbnikom

"Zakon o zaščiti živali definira skrbnika, ki je oseba, ki za žival skrbi, oskrbniki hišnih živali pa so osebe, ki začasno skrbijo za živali v okviru opravljanja dejavnosti hotela za hišne živali ali trgovine s hišnimi živalmi. Ti oskrbniki morajo biti ustrezno usposobljeni za opravljanje svoje dejavnosti," so za naš spletni medij Maribor24 sporočili iz Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

V 7.a členu Zakon o zaščiti živali določa, da morajo imeti skrbniki živali in osebe, ki pri opravljanju dejavnosti, povezanih z živalmi, prihajajo z njimi v neposreden stik, osnovno znanje o potrebah živali glede vode, hrane, primernega okolja, značilnem obnašanju ter o predpisih glede dobrobiti in zaščite živali. 

[[image_2_article_63926]]

MKGP objasni, da "osebe, ki pri opravljanju dejavnosti, povezanih z živalmi, prihajajo z njimi v neposreden stik, osnovno znanje o živalih pridobijo na usposabljanjih, za katera upravni organ, pristojen za veterinarstvo, potrdi program in izvajalca. Udeleženci po opravljenem usposabljanju opravijo izpit in pridobijo potrdilo o opravljenem usposabljanju, ki velja deset let."

Skrbnik hišnih živali mora storiti vse potrebno, da zagotovi dobro počutje živali, ki so v njegovi oskrbi, in preprečevati vzroke, ki lahko povzročijo bolečine, poškodbe, bolezni ali motnje v obnašanju živali. Hkrati mora zagotoviti ustrezno namestitev in skrb za živali, tako da upošteva kakovostno in količinsko ustrezno hrano in vodo, ustrezno gibanje živali glede na vrsto, ukrepe, ki preprečijo pobeg živali in ustrezne bivalne pogoje ter oskrbo.

Pravilnik o zaščiti hišnih živali natančneje določa vsebine programov za izvajalce dejavnosti hotelov in trgovin za hišne živali v 15. in 16. členu. 

Pravne ali fizične osebe, ki opravljajo dejavnost oskrbe v hotelih za hišne živali, trgovine s hišnimi živalmi ter organizatorji razstav, tekmovanj in drugih prireditev, kjer sodelujejo hišne živali, morajo imeti glede na svoj namen, cilje ali dejavnost takšno število oskrbnikov živali, da je vsak dan zagotovljena nemotena oskrba živali. MKGP izpostavi, da "ti oskrbniki morajo imeti veljavno potrdilo o opravljenem usposabljanju o prehrani, negi, vedenju in zdravstvenem varstvu hišnih živali."

Centralni register hišnih živali

CRHŽ je spletna aplikacija, ki omogoča vodenje evidenc živali, njihovih lastnikov in lastništva, nadzor ali so lastniki psov v predpisanem obdobju cepili pse ter izvajanje kontrole psov ob ugrizu. Poleg vodenja evidenc o živalih omogoča tudi statistično obdelavo podatkov za različne namene kot na primer pregled nad številom registriranih psov in drugih hišnih živali v Sloveniji.

CRHŽ ni javno dostopen, lahko pa v del podatkov o svojem hišnem ljubljenčku vpogledate preko spletne aplikacije. Preko vpisane številke mikročipa ali znamkice lahko dostopate do naslednjih podatkov: vpisom številke čipa ali značke. Dostopni so naslednji podatki številka mikročipa ali druga veljavna oznaka, datum rojstva živali, kraj bivanja lastnika živali, informacija o statusu živali ter datum zadnjega in naslednjega cepljenja proti steklini.

Po zaključeni označitvi z mikročipom in uspešni registraciji, veterinar izda tudi potni list za hišno žival. Dokument vsebuje podroben opis hišne živali, številko mikročipa ali vtetovirano kodo, ter evidenco cepljenj proti steklini. Poleg tega so v njem navedeni tudi kontakti lastnika in veterinarja, ki je izdal potni list.

[[image_3_article_63926]]

Evropski potni list za hišne živali je na voljo za pse, mačke ali bele dihurje in ga lahko pridobite pri vsakem pooblaščenem veterinarju. Dokument ima vseživljenjsko veljavnost, če je hišna žival redno in veljavno cepljena proti steklini. Tako postane nepogrešljiv dokument za lastnike hišnih ljubljenčkov, ki želijo potovati z njimi med državami EU, saj zagotavlja sledljivost, identifikacijo in zdravstveno stanje živali, s čimer se ohranja varnost in dobrobit hišnih ljubljenčkov med potovanji.

Kljub navdušenju, ki ga lahko izrazimo ob spremljanju življenja raznolikih živalskih ljubljenčkov na spletu, je ključno razumeti in spoštovati zakonodajo, ki varuje dobrobit živali in zagotavlja, da so hišni ljubljenčki primerno oskrbovani ter da so njihove potrebe zadovoljene v skladu s predpisi.