Poraba električne energije iz leta v leto narašča. Lani je bila za slaba 2% večja kot v letu 2012. To je bil največji porast, ki so ga zabeležili od leta 2008 naprej.  Povprečna rast porabe letno je 1,1%. V gospodinjstvih število naprav narašča in veliko od teh je priklopljenih večino časa, čeprav jih ne potrebujemo. Tako bi lahko stroške zmanjšali, če bi nepotrebne aparate izklapljali med tem, ko jih ne potrebujemo.
Poraba poslovnih odjemalcev pa je bila za slab procent manjša, kot v letu 2012, čeprav je le-ta v letih 2010 in 2011 naraščala. V letošnjem letu pa na delovanje Elektra Maribor vplivajo tudi vremenske razmere. Kljub nekaj napakam so delovanje hitro popravili. Nastala pa je škoda, ki bo znana šele v mesecu marcu.  »Izvedli bomo nekaj investicij ravno zato, da bi preprečili podobne izpade, kot smo jih sedaj imeli. Obnovili bomo nekaj kablovodov in daljnovodi.«pojasnjuje Boris Sovič, predsednik uprave Elektro Maribor d.d.
 
Investicije v letu 2013 in letu 2014
Podjetje Elektro Maribor je v preteklem letu za investicije namenilo dobrih 21 milijonov evrov. Polovica je bila namenjena iz lastnih virov, ostalo pa iz kredita ter predvidenega dobička. 2,4 milijona evrov je bilo namenjenih za visokonapetostne naprave, 10 milijonov pa za srednjenapetostne ter nizkonapetostne naprave. Za merilne naprave so odšteli okoli 3 milijonov evrov, ostala sredstva pa so bila namenjena za potrebno podporo izvajanja del, kot so projekti, študije, telekomunikacije, orodje in mehanizacija. Boris Sovič predsednik uprave Elektro Maribor d.d. je dejal : »V letu 2013 smo investicije realizirali v višini 104,22%.« Tako so za investicije namenili 4% več kot leto prej, ko so odšteli 20,4 milijona evrov. V tem letu je za vložek v investicije predvidenih 7% več kot v letu 2013 in sicer 22,7 milijonov evrov. Za srednjenapetostne naprave ter nizkonapetostno omrežje  v planu 12,7 milijonov evrov, kar je okoli 27% več kot lani.
 
V letošnjem letu pričakujejo 16.000 novih odjemalcev
Osnovi gradnik pametnih omrežij je sistem naprednega merjenja. V območju Elektra Maribor d.d. je v sam sistem vključenih več kot 86.000 merilnih mest – 720 transformatorskih postaj.  Delež merilnih mest znaša že 40%, v tem letu pa pričakujejo še 16.000 novih odjemalcev. Odjemalci se lahko odločijo med eno in dvotarifnim merjenjem in posledično obračun po njihovi dejanski porabi mesečno, od prvega do zadnjega dne . Takšno merjenje ima veliko koristi  med drugim kvalitetnejše podatke zaradi daljinskega odčitavanja, možnost meritve večih tarif in izvajanje ukrepov prilagajanje odjema in upravljanja s porabo.  Odjemalec si lahko v primeru izklopa zaradi prekoračene moči, ki jo ima naročene lahko zagotovi ponovno napajanje, če vklopi odklopnik. S tem se zmanjšujejo tudi izgube v omrežju. Do leta 2022 je predvidena vključitev vseh odjemalcev v sistem.
 
Delež proizvodnih virov se povečuje
Zaradi izgradnje novih sončnih elektrarn, manjših hidroelektrarn, elektrarn na biomaso in kogeneracij se delež proizvodnih virov vsako leto povečuje. Npr. leta 2005 so proizvodni viri, ki so vključeni v omrežje Elektra Maribor pokrili manj kot 4% potreb odjemalcev. »V letu 2013 smo pokrili skoraj 13% potreb, kar je največ v zgodovini podjetja.« dodajajo na Elektru Maribor. Proizvodni viri so v preteklem letu proizvedli skupaj 296 milijonov kWh električne energije.