Kot smo že poročali so bili v parlament izvoljeni štirje Mariborčani. Vsem štirim smo zastavili dve vprašanji. Najprej nas je zanimal njihov komentar na izvolitev, povprašali pa smo jih tudi o tem za kaj se bodo zavzemali v parlamentu. Spodaj so njihovi odgovori.

Dejan Kaloh, SDS: 

Nad volilno udeležbo na ravni države sem malce razočaran, ker je ta bila le za 1% večja kot pred štirimi leti. Da gre na volitve samo malo več kot polovica (52%) volilnih upravičencev, je zaskrbljujoč trend. Sem pa seveda zadovoljen glede rezultata mojega volilnega okraja Maribor III, v katerem je prvič v zgodovini samostojne Slovenije bil izvoljen poslanec na listi SDS. Ob tej priložnosti bi se zahvalil skoraj 2.500 volivcem, ki so SDS in meni kot kandidatu zaupali svoj glas. To je dobra investicija za svetlo prihodnost Slovenije.

Kot mariborski poslanec si bom v parlamentu prizadeval za decentralizacijo, saj ni razvoja države brez razvoja vseh regij izven osrednje Slovenije! Zavzel se bom tudi za sprejetje dveh za Štajersko zelo pomembnih zakonov: Zakon o Mariboru in Zakon Pohorju. Zavedati se moramo, da je vsaka leva vlada izdatno pomagala Ljubljani – ravno zaradi Zakona o glavnem mestu, Mariboru pač ne, ker takšnega zakona pač nima. Bi ga pa nujno potreboval, saj se mesto težko financira samo iz povprečnin. Tukaj se Mariboru dela krivica, saj mora mesto skrbeti za celo vrsto regionalnih zadev, ki pa jih koristijo tudi primestne občine, npr. državne ceste, kulturno-izobraževalne in športne inštitucije itd.

Zakon o Pohorju, v katerega bi bilo vključenih vseh 12 občin, ki gravitirajo na Pohorje, pa bi zagotovil nujno financiranje investicij na področju infrastrukture. Denimo na mariborskem Pohorju: zagon eko turizma, uveljavitev Pohorja kot celoletne turistične destinacije, vlaganja v zasneževalni sistem, gradnja novih sedežnic in obnova starih, izgradnja vmesne postaje gondole.

Lidija Divjak Mirnik, LMŠ:

Mi smo dosegli kot stranka, ki še ni bila nikoli v parlamentu zelo dober rezultat – dobrih 12%, kar pomeni, da so volivci prepoznali v nas neko drugo, novo politiko in to nas zelo veseli.

Povedal sem, da želim doseči, da končno pride v Sloveniji do pokrajin, se pravi do Štajerske pokrajine s središčem v Mariboru, zelo bom pa vesela, če bomo dobili tudi poseben zakon o Mariboru ali pa zakon o Mestnih občinah in pa zakon o Pohorju, država namreč mora Mariboru v tem trenutku pomagati, da se bo lahko začel razvijati tako kot si zasluži.

Branislav Rajić, SMC:

Vnovična izvolitev za poslanca v Državnem zboru RS mi je v veliko čast, saj jo dojemam kot priznanje za dosežke vlade dr. Mira Cerarja, za moje dosedanje delo in delo mojih poslanskih kolegov iz mariborskega odbora SMC. V zadnjih štirih letih smo uspešno sanirali krizo, ki je nastala pred našim mandatom.

V novem mandatu si bom prizadeval za dokončanje začetih in izvedbo novih infrastrukturnih projektov v Mariboru (po južni tudi severna obvoznica, dokončanje železniškega podvoza na Ljubljanski ulici, podaljšek ceste Proletarskih brigad, obnova štiripasovnice Maribor -Hoče), za decentralizacijo kulture, za novi domovanji mariborske knjižnice in Umetnostne galerije Maribor, ter da bi UGM dobila status institucije nacionalnega pomena. Novemu kulturnemu ministru bom spet podal pobudo, da v Maistrovem letu njegovo osebno knjižnico razglasi za spomenik nacionalnega pomena.
Še naprej bom odprt za predloge in pobude Mariborčanov. Dozoreli sta moji ideji za dva nova zakona v kulturi, za uresničitev le-teh potrebujem ta mandat. Maribor in Pohorje tudi potrebujeta posebna zakona za boljši razvoj. Kot arhitekt pa vem, da se na dravskih obalah v našem mestu da narediti ‘štajerska riviera’ in se bom potrudil, da vzpostavim sinergije, ki bi omogočile tudi to. Zavedam se, da glas Mariborčanov zame in za SMC pomeni glas za razum, spoštovanje in razvoj – brez pogrevanja starih razprtij in brez razpihovanja novih strahov. Nadejam se, da so kolegi poslanci iz drugih strank tovrstno podobno naravnani in sem pripravljen na sodelovanje. Barve so nam sicer različne, ampak mariborsko srce utripa enako.

Za prvi odziv na rezultate volitev smo kontaktirali tudi Franca Trčka iz Levice, ki pa nam na e-mail še uspel odgovoriti. Njegova odgovora dodamo takoj, ko ju prejmemo.

Iz mariborske volilne enote v parlament 11 poslancev

Iz volilne enote Maribor bo sicer v parlamentu 11 poslancev. SDS bosta poleg Kaloha zastopala tudi  Karmen Furman (Slovenska Bistrica) in Bojan Podkrajšek (Slovenske Konjice). Iz SMC gresta v parlament dva poslanca, in sicer bo Branislavu Rajiću delal družbo Zdravko Počivalšek (Šmarje pri Jelšah). LMŠ bo zastopala ženska predstavnica Lidija Divjak Mirnik, SD pa Bojana Muršič (Ruše). Levica bo imela v parlamentu Franca Trčka (Maribor), SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega (Slovenske Konjice, Ruše) NSi Martina Mikoliča (Šmarje pri Jelšah), DeSUS pa Jurij Lep (Ruše).