Ena izmed teorij nakazuje, da se sanje, ki si jih zapomnimo, ne oblikujejo neposredno med REM-spanjem. Namesto tega naj bi se pojavile v trenutkih prebujanja.

Faze spanja in spominjanje sanj

Spanec je sestavljen iz različnih faz, med katerimi sta najpomembnejši faza globokega (počasnega) spanja in REM-spanje. Nasprotno od splošnega prepričanja sanje niso omejene zgolj na REM-spanje.

  • Globoko spanje (počasno valovno spanje): Sanje v tej fazi so običajno opisane kot črno-bele, mirne in pogosto povezana s trenutki preteklega dne.

  • REM-spanje: Sanje v tej fazi so običajno bolj barvite, živahne in neskladne. Prav v tej fazi nastajajo sanje, ki jih najpogosteje zapomnimo.

Dejavniki, ki vplivajo na spominjanje sanj

Čas prebujanja REM-faze so daljše proti koncu noči, kar poveča možnost, da si zapomnimo sanje, ki nastajajo v tem času. Najbolj živopisne pripovedi sanj se pogosto pojavijo med spontanim prebujanjem proti jutru ali po nekaj minutah v REM-spanju.

Nočna prebujanja Ljudje, ki se ponoči večkrat prebudijo, si sanje pogosteje zapomnijo. Za to, da si sanje vtisnemo v spomin, je potrebno vsaj dve minuti dolgo obdobje budnosti – četudi tega prebujanja kasneje ne zavedno ne opazimo.

Možganska aktivnost Med REM-spanjem so deli možganov, ki so povezani s čustvi, zelo aktivni, medtem ko so tisti, ki so odgovorni za logiko, „izklopljeni“. Ta posebna aktivnost možganov bi lahko pojasnila iracionalen in čustveno nabit značaj sanj, ki si jih zapomnimo.

[[image_1_article_72685]]

Individualne razlike Nekateri ljudje imajo naravno večjo sposobnost za spominjanje sanj, kar bi lahko bilo povezano z različno zgradbo ali delovanjem možganov.

Fiziološka stanja Določena stanja, kot so uporaba antidepresivov, Alzheimerjeva bolezen ali starost, lahko zmanjšajo ali zavrejo REM-spanje, kar vpliva na zmožnost spominjanja sanj.

Teorije o spominjanju sanj

Zanimiva teorija nakazuje, da sanje, ki si jih zapomnimo, ne prihajajo neposredno iz REM-spanja, temveč nastanejo ob prebujanju. Takrat se racionalni deli možganov ponovno aktivirajo in sanjam dodajo logiko ter pomen, ki ga med samim spanjem niso imele.

Zapleteno prepletanje faz spanja

Sposobnost spominjanja sanj je rezultat zapletenega prepletanja faz spanja, časa in pogostosti prebujanj, specifične možganske aktivnosti med spanjem ter individualnih dejavnikov. Ta kompleksnost pojasnjuje, zakaj si nekateri ljudje redno zapomnijo sanje, medtem ko drugi tega skoraj nikoli ne doživijo.