Na Kmetijsko gozdarskem zavodu Maribor so ta teden pripravili ocenjevanje vinskega letnika 2023 na območju vinorodne dežele Podravje. Tradicionalnega ocenjevanja, ki je potekalo 58. leto zapored, se je letos udeležilo 54 vinarjev, ki so strokovni komisiji oddali 115 vzorcev vin, med njimi letos 11 penin. Vinski letnik so ocenili kot kakovosten.

Kdo so bili najboljši?

Kot je povedala specialistka za vinarstvo in pridelavo sadjevca na mariborskem zavodu Tadeja Vodovnik Plevnik, je bila na ocenjevanju zastopana celotna zbirka podravske vinorodne dežele, od belih sort kot so šipon, laški rizling, beli in sivi pinot, chardonnay, kerner, renski rizling, sauvignon, traminec, muškat otonel in rumeni muškat.

Med sauvignoni je najvišja ocena tokrat pripadla vinarju Emilu Bračku iz Vodol, med suho zorjenimi vini starejših letnikov chardonnayju (2021) vinarne Meum Winery Jurija Brumca iz Loč, med lanskimi polsladkimi vini sauvignonu Nejca Gorjupa, med peninami starejših letnikov pa Zlati Radgonski penini Millesime letnik 2015.

Vinski letnik mariborske zbornice je tradicionalno ocenjevanje vin, na katerem se vina ne potegujejo za odličja, ampak za strokovno oceno, ki vinogradnikom in vinarjem veliko pove in je lahko vzpodbuda ali opozorilo, kako delati naprej.

Vina je ocenjevala vseslovenska 32-članska strokovna ocenjevalna komisija, glede na veliko število vzorcev pa je delo potekalo v dveh komisijah. Med 115 vzorci je bilo 79 vzorcev vin letnika 2023 ter 36 vzorcev starejših, in sicer 11 penin in 25 mirnih vin. Po tri najvišje ocenjena vina v posamezni kategoriji bodo predstavljena na masterclassu najboljših vin, ki bo potekal na tradicionalnem salonu VinDel oktobra letos.

Kakšne lastnosti imajo vina?

"Na osnovi analitičnih podatkov vsebujejo vina letnika 2023 zmerni, višji, ponekod tudi visok alkohol, normalno vsebnost skupnih kislin, značilno za posamezne sorte, in ustrezen ostanek nepovretega sladkorja, tako da je dosežena harmoničnost in zaokroženost v okusu ter je skupen vtis všečen. Zaradi teh lastnosti bodo vina primerna tudi za daljše zorenje," je povedala Vodovnik Plevnik.

Sicer pa splošno gledano vina lanskega letnika po njenih besedah izražajo zapeljiv videz - sijoče, sortno značilne barve, s prepoznavno in poudarjeno dišavnostjo, ki se pri posameznih sortah izraža v razkošju sadnih in cvetih vonjev. "V okusu pa so vina sveža, iskriva, primerno polna in prijetno pitna, tako da se splošna ocena letnika glasi plus prav dobro," je še dodala.

Kakovost in strokovno oceno vinskega letnika bodo sicer predstavili na tradicionalnem vinogradniško vinarskem posvetu, ki bo letos 18. junija potekal v vinski kleti Zlati grič v Slovenskih Konjicah, kjer bodo ob tem obravnavali tudi aktualno problematiko v vinogradništvu in vinarstvu, sodelujočim vinarjem pa bodo podelili listine o oceni vina.

STA