Lani oktobra je vrhovno sodišče presodilo, da morajo biti vsi javni uslužbenci na prvi šolski dan svojega otroka upravičeni do plačanega dopusta oziroma odsotnosti z dela. Na sodišču so mnenja, da je spremstvo v šolo pomemben in enkraten dogodek, ki ga ne gre odložiti, da gre za dan, ko morajo biti starši s svojim otrokom.

Presoja vrhovnega sodišča bo tako obveljala danes, 2. septembra. Na ta dan se bodo vsi starši iz javnega sektorja veselili prostega dne. A zakaj le starši javnega sektorja? Mar zaposleni v zasebnem sektorju nimajo svojih otrok in prav tako potrebe, da so na tako prelomen dan ob svojem otroku? (Na fotografiji lanski sprejem prvošolcev na Osnovni šoli Rudolf Maister v Šentilju, vir: FB Občine Šentilj).

Plačan dopust je v veliko breme podjetij

V Območni obrtno-podjetniški zbornici Maribor se strinjajo, da je za otroke najboljše, če imajo na ta pomemben dan ob sebi starše in podpirajo idejo v tistem delu, ki omogoča zagotavljanje te možnosti.

“Nikakor pa se ne strinjamo, da bi zaposlenim za ta dan pripadal plačan dopust, ker to pomeni dodatno obremenitev delodajalcev,” so dejali za Maribor24. Menijo še, da je slovenska zakonodaja v vseh pogledih prijazna do pravic staršev, ki jim ob rojstvu otroka nudi izdatno podporo.

Pravica diskriminatorna do tistih, ki niso zaposleni v javnem sektorju

Ocenjujejo tudi, da je ta pravica, kj je zagotovljena zaposlenim v javnem sektorju, diskriminatorna, saj je v javnem sektorju delodajalec država. Ta pa je tista, ki bi morala omogočati enake pravice vsem državljanom in v tem konkretnem primeru gre za socialno pravico. “Prepričani smo, da bi pravico do plačanega dopusta na prvi šolski dan morala država omogočiti vsem (iz naslova socialnih transferjev) ali nikomur.”

Tudi v zasebnem sektorju že urejena tovrstna zakonodaja?

Jože Smole, generalni sekretar iz Združenja delodajalcev Slovenije pa meni, da zakonodaja tudi zaposlenim v zasebnem sektorju že omogoča tovrstno ureditev. Tako delodajalci kot zaposleni v zasebnem sektorju namreč lahko pravico do odsotnosti z dela za prvi šolski dan prvošolca uredijo kadarkoli, v obliki obojestranskega dogovora, in sicer s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi. Tudi podjetja, ki se oklicujejo z “družini prijazna” bi naj imela tovrstno ureditev.

Ne strinjajo se z zakonodajo, ki upošteva le potrebe enih

Kjer tovrstne ureditve ni, je najbolj pogost razlog to, da ni mogoča iz drugih razlogov, kot je narava dela oziroma časovna razporeditev dela.

“V vsakem primeru je stališče Združenja delodajalcev Slovenije, da je potrebno tovrstne rešitve iskati v dialogu med sindikati in delodajalci in ne z uvajanjem interventne zakonodaje, ki ne bi upoštevala posebnih potreb tako enih kot drugih,” je povedal za Maribor24.

 

FOTO: sprejem prvošolčkov na Osnovni šoli Rudolf Maister v Šentilju, FB Občine Šentilj