Vodenje Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor je z včerajšnjim dnem prevzel nekdanji strokovni direktor te druge največje bolnišnice v državi Anton Crnjac. Doslej strokovni vodja klinike za kirurgijo in predstojnik oddelka za torakalno kirurgijo je bil edini kandidat za direktorja UKC Maribor. Na začetku maja ga je potrdil svet zavoda, konec maja pa mu je soglasje k imenovanju dala vlada. V današnji izjavi za medije je povedal, da novo nalogo jemlje z velikim spoštovanjem do ustanove, predvsem do bolnikov, in z vsem spoštovanjem do zaposlenih, ki se jim je ob tej priložnosti tudi zahvalil za dobro delo v času covid razmer.
Izboljšave so možne tako na strokovnem kot tudi organizacijskem področju
Crnjac je povedal, da so v bolnišnici še možne izboljšave, tako na strokovnem kot tudi organizacijskem področju. “Intenzivno sem razmišljal, ali dovolj poglobljeno, dovolj pozorno obravnavo naše bolnike. Ali smo se jim dovolj posvetili, ali smo skrbeli za njihovo dobro počutje v ustanovi, za dostopnost do naših storitev. Kot prioriteto sem si zadal program Bolnikom prijaznejša in dostopnejša bolnišnica, ki je sestavljen iz štirih projektov. Želimo zagotoviti večjo dostopnost do informacij, boljšo urejenost bolnišnice, boljše pogoje bivanja v bolnišnici, temeljito analizo čakalnih seznamov, krajšanje čakalnih seznamov, ureditev okolice, ureditev vstopnih mest in velik poudarek na komunikaciji z bolniki in svojci.”
Želimo zagotoviti večjo dostopnost do informacij, boljšo urejenost bolnišnice, boljše pogoje bivanja v bolnišnici, temeljito analizo čakalnih seznamov, krajšanje čakalnih seznamov, ureditev okolice, ureditev vstopnih mest in velik poudarek na komunikaciji z bolniki in svojci.
Crnjac želi bolnika postaviti v center dogajanja in ob tem urediti še nekaj drugih zadev: “Digitalizacijo v bolnišnici, širitev intenzivnih enot, poskrbeti je potrebno za kadre, v zadnjih letih pa sem predvsem pogrešal investicije; selitev pljučnega oddelka, izgradnja negovalne bolnišnice, veliko potreb je na področju patologije, pedopsihiatrije, centralnega operacijskega bloka urgentnega centra, …”
Prioriteta je izgradnja onkologije
Med investicijami ima prioriteto izgradnja onkologije: “Naš onkološki oddelek pokriva približno 40 odstotkov populacije, bolnike pa obravnavamo na 13 bolniških posteljah. To je nedopustno, če hočemo kvalitetno, dobro obravnavo in centralizacijo bolnikov v eni stavbi, je potrebna širitev. To bomo dosegli z nadgradnjo in širitvijo onkološkega oddelka, s čimer bomo pridobili dodatne prostore. V letu 2023 se ruši naš dotrajan infekcijski oddelek, ki ga je potrebno umestiti nekam znotraj bolnišnice. S tem rešimo začasno selitev infekcijskega oddelka v to dograjeno stavbo onkologije, do izgradnje novega infekcijskega oddelka. V novi onkološki oddelek bi umestili tudi del hematologije, s čimer bi se lahko deloma sprostila nadstropje na interni kliniki. Tja bi lahko umestili geriatrijo, ki je tudi problem v slovenskem zdravstvenem prostoru in oddelek za nuklearno medicino. S to potezo bi sprostili dotrajane objekte patologije in nuklearne medicine,” je še povedal Anton Crnjac.