Užitni park, večji trajnostni nasad v bližini pokopališča v Lovrencu na Pohorju, že dobiva svojo končno podobo. Občina je tam večjo travnato površino, gre za približno 4 tisoč 400 kvadratnih metrov, namenila za nasade različnih sadnih in drugih drevesnih vrst, grmovnic in zelišč.

"Želimo prepletati različne zgodbe v smislu zelenega, trajnostnega in na nek način tudi eko turizma"

Župan Marko Rakovnik si želi, da območje postane priljubljena točka za sprehode Lovrenčanov in obiskovalcev: "Vzpostavili smo urbano površino, ki je bila pred tem namenjena zgolj košnji, zdaj pa različnim aspektom družabnega življenja. Od tega, da bomo lahko na tem prostoru pozdravili naše novorojenčke, do tega, da bomo organizirali delavnice na teme, ki sovpdajo s parkom (zeliščarstvo, sadjarstvo, kulturna dediščina, etnologija, ...), nenazadnje imamo v bližini našo posebnost - pajštvo (sušilnico sadja). Sadna drevesa v parku bodo dajala sadeže, ki jih bomo lahko tam sušili. Skratka, želimo prepletati različne zgodbe v smislu zelenega, trajnostnega in na nek način tudi eko turizma."

[[image_1_article_65089]]

V zvezi s parkom imajo na občini še veliko idej. Razmišljajo o tem, da bi za vsako novo generacijo otrok v Lovrencu v parku posadili drevo in morda ob tem pripravili poseben dogodek. Kakšen bo ta, v tem trenutku še ne vedo. Nadaljevanje projekta vidijo v tako imenovani cepilni bazi. Ideja je, da bi iz visokostebelnih starih sadovnjakov, ki jih najdemo po celi občini, dobili cepiče starih sort.

Za izvedbo je poskrbelo podjetje Naj raste 

Za izvedbo projekta je v celoti poskrbelo podjetje Naj raste iz Senovega blizu Krškega. Najprej so opravili terenski ogled, se pogovorili z lastnikom zemljišča, v tem primeru z Občino, določili časovnico in stroške projekta, izdelali zasaditveno strategijo, poskrbeli za nabavo rastlin, organizirali zemeljska dela in opravili zasaditev.

[[image_2_article_65089]]

Sadna drevesa, lešniki, orehi, kostanji, grmovnice, zelišča

Kot nam je povedal Aljaž Plankl, lastnik in direktor podjetja, so v Lovrencu zasadili avtohtone rastline, ki uspevajo v lokalnem okolju, pri izboru rastlin pa so upoštevali mikroklimo. Tako kot je v naravi, so zasadili višja drevesa, večje in nižje grme, zelišča in pokrovne rastline. "Izbor rastlin je zelo pester. Ne gre le za drevesa, ampak ustvarjamo celoten ekosistem. Poudarek je na sadnih vrstah (jablane, hruške, slive, breskve, ...), posadili smo tudi precej debeloplodnih lešnikov, orehov in kostanjev. V zadnji fazi smo zasadili veliko zelišč, v zasaditev pa smo vključili še sadne grme višine od pet do enega metra ter podporne rastline, med katerimi so tudi medovite. Skupaj je to približno tisoč 200 rastlin, med njimi je okoli 60 različnih zelišč."

Glavnino zasaditev so opravili lani jeseni, tako da so se rastline do sedaj že dobro prijele in ukoreninile, marca pa so dodali še zelišča. "Rastline sedaj že lepo poganjajo, ni bilo nobenega napada škodljivcev. Lepo se vidi razlika med nasadi, ki jih posadimo recimo februarja, in med tistimi z novembra, decembra. Jesensko-zimski nasadi namreč začejo dosti hitreje rasti in poganjati." 

[[image_3_article_65089]]

Uredili bodo tudi cesto 

V okviru projekta sledi še nekaj izobraževalnih delavnic na temo parka (na primer delavnica obrezovanja dreves in grmičevja in ostale delavnice, vezane na termine posameznih opravil v letu). Ob tem občina načrtuje rekonstrukcijo ceste, ki je speljana pod parkom. V tem trenutku projektanti za omenjeni gradbeni poseg iščejo ustrezne rešitve. 

[[image_4_article_65089]]

V lanskem proračunu je občina za projekt Užitni park namenila 20 tisoč evrov, letos so dodali še približno polovico tega zneska.