Na spletni strani ‘Izboljšamo Maribor’ se je že večkrat odprla pobuda, da v Mariboru manjka trim stez. Pred časom sta bili v našem kraju dve, ena v Betnavskem gozdu in ena pod Pohorjem, a le-ti sedaj klavrno propadata.
Kaj sploh je trim steza?
V sami osnovi gre za športno zabavo v naravi, za športni poligon, ki je sestavljen iz posebne steze, ki poteka na različnih bolj ali manj strmih pobočjih, gozdnih poteh, travnikih ali drugje. Trim steze so namenjene hoji ali teku, ki posamezniku na vsake toliko ponujajo različne vadbene postaje, ki poskrbijo za vadbo celotnega telesa. Trim steze so se pojavile že v Jugoslaviji, tam pa so predstavljale čisto novo obliko vadbe.
Na vsaki vadbeni postaji, kjer so postavljene ovire iz naravnih materialov, posameznik opravi določeno nalogo oz. vajo. Vsaka od vaj je namenjena krepitvi, gibljivosti, ravnotežju, koordinaciji ter se med seboj razlikujejo po težavnosti. Trim stezo pa vsak posameznik zlahka premaga, saj si sledijo ter so nazorno označene. Na vsaki postaji na kateri je postavljena ovira oz. naloga, je postavljen tudi znak, ki vadečemu razloži vajo.
So fitnesi na prostem zamenjali trim steze?
A očitno smo na dobre strani trim stez nekoliko pozabili, v mestu so namreč prednost dobili fitnesi na prostem oz. streetworkout naprave, ki so na voljo pri Študentskih domovih na Gosposvetski ulici, pa v Magdalenskem parku in Športnem parku Tabor. Takšni fitnesi sicer imajo veliko prednosti, naprave so podobne tistim v pravih športnih centrih, velikokrat se nahajajo pred bloki oz. tam, kjer se akumulira večje število ljudi. Medtem ko po drugi strani trim steze nudijo veliko zabave, s kombinacijo teka in vadbe. Še ena prednost obeh pa je seveda delovni čas, saj sta na voljo ves čas.
Večje trim steze, ki so bile nekoč tako popularne v Betnavskem gozdu in pod Pohorjem so sedaj pozabljene in le žalostno propadajo na svojem mestu. Kot so nam sporočili iz Marproma, ki sedaj upravlja z večino Pohorja, trim steze nimajo v upravljanju. “Le-ta je bila urejena v času nekdanjega Športnega centra Pohorje, večinoma pa poteka po zemljiščih v lasti DUTB in posameznih zasebnih lastnikov,” so še sporočili, kar pomeni, da le-ti morali za to tudi poskrbeti. V še slabšem stanju pa je nekdaj zelo popularna steza v Betnavskem gozdu, kjer sedaj po večini trimčkarje pozdravljajo le še table z navodili oz. nekaj še postavljenih ovir.
Betnavski gozd sicer v državni lasti, kjer vzpodbujajo socialne funkcije gozda
Z Betnavskim gozdom upravlja družba Slovenski državni gozdovi, kjer poudarjajo, da podpirajo socialne funkcije gozda, med katere sodi tudi rekreacijska funkcija, čemur vsako leto tudi namenjajo del sredstev. “Morebitno pobudo za pridobitev soglasje za ureditev trim steze v Betnavskem gozdu bi zato resno preučili. Pogoj za podporo tovrstnim pobudam mora biti, da so skladne z zakonodajo in predpisi s področja upravljanja z gozdovi. Ob tem velja poudariti, da je Betnavski gozd gospodarski gozd. Osnovne dejavnosti SiDG so sicer gozdarstvo, v okviru katerega izvajamo tudi gozdnogojitvena in varstvena dela, prodaja in prevoz gozdnih lesnih sortimentov, gospodarjenje z nepremičninami in pridobivanje gozdov in spodbujanje vzpostavljanja lesnih centrov. Z dejavnostmi, kot je postavljanje in upravljanje trim stez, se ne ukvarjamo,” so sporočili iz družbe SiDG, kjer dodajajo, da imajo posluh za tovrstne stvari, a se morajo stvari pričeti odvijati na občinski ravni. Kot so še povedali, so v lanskem letu na pobudo krajanov zamenjali dotrajane parkovne klopi ter jih postavili še nekaj.
Večje trim steze, ki so bile nekoč tako popularne v Betnavskem gozdu in pod Pohorjem so sedaj pozabljene in le žalostno propadajo na svojem mestu.
Občani še zmeraj opozarjajo na primankljaj trim stez
Kdo bi torej moral poskrbeti za trim steze? Si jih Mariborčani sploh želimo? Na ‘Izboljšajmo Maribor’ se tu in tam le najdejo takšni, ki pravijo, da si očitno jih. “V Mariboru manjka urejena trim steza, kakršne imajo na primer v Ljubljani in Kopru ter mnogoh manjših mestih po Sloveniji. Glede na veliko število rekreativnih športnic in športnikov v mestu menim, da obstaja relativno velika potreba po tovrstni investiciji v počutje občanov in občank. Kot možni lokaciji bi predlagal Piramido ali Kalvarijo oziroma drugo lokacijo, ki jo določijo pristojne strokovne službe,” je zapisal občan lani maja.
“V Mariboru ni na voljo trim steze. Predlagam, da se ta uredi v Mestnem parku. Dodaten program bo naredil mestni park še bolj privlačen za obiskovalce in rekreativce. Hkrati bi trim steza služila prebivalcem celotnega Severnega Maribora. Poleg tega, bi trim steza pomagala izboljšati zdravstveno stanje nas, Mariborčanov,” pa se je glasila pobuda konec marca 2017.
Glede odgovorov smo se obrnili na Mestno občino Maribor, a odgovorov še zaenkrat nismo dobili, do takrat pa naj ostane odgovor, ki so ga podali pred dobrima dvema letoma. “Pogoj za vzpostavitev trim steze na območju Mestnega parka je pogojena s soglasjem ZVKD in ZVN saj je park zavarovan kot spomenik oblikovne narave.Glede na dejstvo da tukaj velja posebni režim vzdrževanja uporabe ter vpliv na okolje športne aktivnosti niso primerne za park, takšne so tudi smernice pristojnih zavodov. Je pa na območju Maribora še veliko drugih površin ki niso pod takšno zaščito (npr. Pekrski potok, Stražun, Piramida, Kalvarija ipd.) kjer bi se takšne steze lahko vzpostavile. V kolikor se bo stališče zavodov spremenilo bomo zadevo obravnavali tudi pri nas.”
Zato, pobud ni nikoli preveč, le želja mora biti velika.