Odprtih vprašanj v zvezi z eno največjih investicij v Sloveniji po osamosvojitvi je vse več in v naslednjih tednih bo tudi jasno ali bo investitor dobil gradbeno dovoljenje. V največji meri vas, naše bralce, razumljivo zanima predvsem plačilo, ki si ga lahko obetajo zaposleni, če bo do izgradnje tovarne res prišlo.

Kot je na Včereovi javni razpravi, ki je potekala na Univerzi v Mariboru povedal Wolfgang Zitz, ki je v graški Magni Steyr zadolžen za proizvodnjo avtomobilov, bodo delavci prejeli v povprečju dobrih 15.000 evrov na leto oziroma 1275 evrov neto na mesec. Izmed zagotovljenih 404 delovnih mest v prvi fazi, jih bo okoli 50 zaposlenih v pisarnah, preostala večina pa v proizvodnji.

Potrebovali bodo tako nizko, kot tudi visoko kvalificirane delavce, v kolikor jih ne bodo dobili dovolj, pa jih bodo tudi usposabljali tako kot je to praksa tudi v Avstriji.

Kdor bo imel interes se bo prijavil

Tudi nekdanji mariborski župan in rektor Alojz Križman je mnenja, da je Magna Steyr dober zaposlovalec. “Upam si trditi da bodo plače višje od slovenskega povprečja in boljše kot v že obstoječih podobnih podjetjih. Trg dela je odprt, na določena delovna mesta se lahko prijavi kdor želi, tudi tuji delavci, če naših ne bo dovolj. Nenazadnje tudi v Avstriji delajo Slovenci. Kdor bo imel interes, se bo prav gotovo prijavil, ko bodo zadeve tako daleč,” je prepričan Križman.

Povprečna plača v graškem obratu Magne sicer znaša med 1300 in 1800 evri neto, oziroma med 1990 in 2400 evri bruto, zaposleni v podjetju so udeleženi tudi pri dobičku, prejmejo pa se tudi dodatki za izmensko delo.