Dogodki
Predstavitev knjige Marjana Linasija

V uvodu bo mag. Hanzi Filipič, glavni urednik Mohorjeve založbe Celovec, predstavil tudi najnovejšo knjižno bero Mohorjeve založbe.
Monografija, ki bo predstavljena v tokratnih Zasedanjih s knjigami, predstavlja burna dogajanja na območju treh političnih okrajev – Velikovec, Wolfsberg in Slovenj Gradec – v obdobju od razpada avstro-ogrske monarhije, bojev za severno mejo, koroškega plebiscita do priključitve vasi Libeliče k matičnemu narodu. Monografija se vsebinsko naslanja na Vorančev roman Požganica, Roman iz prevratnih dni ter sledi zgodbi Franja Malgaja. Omenjeno območje je bilo do začetka junija 1919 zaznamovano z boji za slovensko-avstrijsko mejo, del ozemlja je bil vključen v novo jugoslovansko državo, del pa v plebiscitno cono A.
Za razliko od drugih zgodovinskih del s podobno tematiko, ki govorijo le o velikih dogodkih, avtor poudarja stanje in dogajanje na terenu. Predstavi, kako je dogajanje občutilo prebivalstvo obeh narodnosti, tako slovensko kot nemško govoreče; kako so se počutili koroški Slovenci v prvi avstrijski republiki in kako Korošci, ki so bili vključeni v jugoslovansko državo. Zanimajo ga tihi in nevidni procesi, ki so se dogajali na obeh straneh meje (asimilacija), v času najbolj intenzivnega dogajanja pa tudi razsajanje nalezljivih bolezni, ki so bile posledica vojne. Zanimajo ga tudi vojna škoda in vojne žrtve, zato bo na koncu objavil seznam vseh padlih pripadnikov slovenskih (jugoslovanskih) sil, katerih število je, kot je ugotovil, precej večje, od do sedaj ugotovljenih uradnih podatkov, ter, kolikor je to mogoče, tudi seznam padlih pripadnikov avstrijskih sil.
Dr. Marjan Linasi je rojen v Slovenj Gradcu. Po študiju zgodovine se je leta 1983 zaposlil v Koroškem pokrajinskem muzeju v Slovenj Gradcu kot kustos zgodovinar. V letih 1986–1999 je bil direktor muzeja. Poleg muzejskega dela se strokovno posveča predvsem zgodovini Koroške tostran in onstran senžermenske meje v času nacizma in protinacističnega odpora. Legendarna je njegova knjiga Koroški partizani. Poleg tega je izdal knjigi Koroške vojne zgodbe in Mežiška dolina in območje Dravograda v viharnih letih 1941–1945. Leta 2003 je za knjigo Žrtve druge svetovne vojne prejel plaketo mestne občine Slovenj Gradec, leta 2016 pa mu je občina Slovenj Gradec za dolgoletno znanstveno delo na zgodovinskem področju podelila Bernekerjevo nagrado.