Dogodki
Folkart gostuje – Romunija, ZDA

37. MEDNARODNI CIOFF® FOLKLORNI FESTIVAL FOLKART
24.–28. 6. 2025
Folkart, naše okno v svet
Folkart bo ponovno ogrnil naš Maribor v barve svetovne nesnovne kulturne dediščine in nam prikazal tradicijo, ki ohranja predajanje načina dela, obnašanja, običajev, verovanja in vrednot, ki so temelji življenja vsake naslednje generacije. Folklora je veliko več kot le zgolj ohranjanje tradicije. Je pripadnost in spoštovanje. In kultura je osnova obstoja slehernega naroda na svetu.
Zato je mariborski Folkart pravi praznik svetovne tradicijske kulture, je naše OKNO V SVET.
Nenehno ponavljamo, da je Folkart eden izmed najbolj cenjenih festivalov v folklornem svetu, da je bil kot prvi izmed vseh tovrstnih festivalov na svetu počaščen s pokroviteljstvom UNESCA, da že od samega začetka deluje pod okriljem svetovne organizacije CIOFF®, da … Veliko premalo in ne dovolj pogosto pa izpostavljamo, kolikšno število narodov in držav z vsega sveta smo že gostili v Mariboru, kar je ena največjih odlik in značilnosti našega festivala.
V vseh teh letih je na naše domače dvorišče svoje edinstvene zgodbe prinesel praktično ves svet, če izvzamemo Aborigine, Indijance in Tuarege, pa mogoče še Inuite, recimo. So nas pa zato obiskali novozelandski Maori, in to kar trikrat, pa Polinezijci z otoka Rapa-Nui in Havajev, Fidžijci in Guamci, z druge strani sveta so k nam prišli Indo-Mauričani ter Kreoli, Svazijci, Hutujci, Kikuji in Masaji, Burjati, Kabardinci, Uzbeki in Kirgizi iz Tuve, Baškiri in Tatari, kitajski Mongoli in Hani, Kalmiki, bojevniki Osetije in Alanije, Kazahi, turški derviši, Kozaki, Singalci, Filipinci, večina narodov iz držav Latinske Amerike, Srednje Amerike in Karibov ter vsa Evropa, tako s severa, z juga, vzhoda in zahoda.
Folkart je v skoraj štirih desetletjih gostil folklorne skupine iz več kot 80 različnih držav sveta, ki so nas navduševale in nam odprle široka, zanimiva in drugačna obzorja. Letos bodo glasniki svetovne kulture prišli v Maribor že 37. zapored. Na letošnji Folkart prihajajo skupine iz Evrope, Azije, Južne in osrednjega dela Severne Amerike.
S severa Evrope, iz dežele ob Baltskem morju, ki je znana po tem, da imajo več savn kot avtomobilov, iz mesta Joensuu na Finskem prihaja skupina, ki goji karelijske plese, polne čustev, ritma in veselja. Iz sosednje Hrvaške, iz bližnjega Varaždina, s svojim izvrstnim tamburaškim orkestrom prihaja mlada skupina, ki spada v sam vrh hrvaške tradicijske kulture. Iz Paragvaja, dežele v Južni Ameriki, kjer je ob španščini še danes uraden tudi avtohtoni jezik Guarani, iz mesta San Antonio prihaja skupina profesionalnih plesalcev. Z drugega konca sveta, iz Singapurja, najbolj čistega mesta na svetu, prihaja skupina profesionalcev, ki so ena ključnih kulturnih sil na plesni sceni Jugovzhodne Azije. Po dolgih letih premora pa k nam spet prihaja skupina iz Združenih držav Amerike, ki leži v osrednjem delu Severne Amerike. Študentje univerze Mars Hill iz Severne Karoline so pravi mojstri ljudskega plesa »clogging«, značilnega za ZDA. Iz mesta Baia Mare v okrožju Maramureş v Romuniji, deželi najbolj razvpitega vampirja, sicer izmišljenega grofa Drakule, pa prihaja vrhunska skupina profesionalcev, ki že desetletja kraljujejo na svetovni folklorni sceni. Že tradicionalno bodo Slovenijo predstavljali naši Kudovci, mariborska Akademska folklorna skupina Študent.
Maribor bo poln folklore, pisanih barv in veselih obrazov. Srečevali se bomo v osrčju mesta, na Lentu, ob otvoritvi in zaključku na Glavnem odru festivala na Trgu Leona Štuklja, v Mestnem parku in še kje.
Prisrčno vabljeni!
1. ROMUNIJA
Državni folklorni ansambel Transilvania, Baia Mare
Dežela kontrastov, gostoljubnih ljudi in grofa Drakule. Transfagarasan, najlepša in najbolj razburljiva cesta na svetu. Urejena, sodobna mesta. Bukarešta kot »Pariz vzhoda« in skromno, revno podeželje. Konjske vprege in gradovi, polni umetnin. Francesco Illy in Nadia Comaneci.
Z združitvijo podonavskih kneževin Moldavije in Vlaške je leta 1859 nastala država, šele leta 1866 uradno imenovana Romunija. Je največja država jugovzhodnega dela Evrope. Razgibana pokrajina je razporejena med Karpate, moldavsko in transilvansko planoto ter Panonsko nižino in Vlaško višavje. Kulturna dediščina Romunije je odlično ohranjena. Romunski jezik je star 1700 let. V Jami kosti so odkrili najzgodnejši fosil Homo sapiensa, ocena njegove starosti je 37.800 do 42.000 let.
Ljudje so predvsem na podeželju izjemno prijazni, gostoljubni in odprti, čeprav dajejo vtis mrkih ljudi, kar pa naj bi bila posledica dolgoletnega vladajočega režima in tiranstva enega najbolj krutih evropskih voditeljev Nicolaja Ceausesca. Prijel se ga je vzdevek Drakula 20. stoletja. In ravno grof Drakula je velik magnet za turistično srenjo; v Transilvanijo, polno srednjeveških naselij, gotskih gradov in strmih gora se zgrinja na tisoče turistov. Izmišljen lik grofa Drakule, ki ga je ustvaril irski pisatelj Bram Stoker, je najbolj razvpit vampir, saj so mu filmske upodobitve prinesle svetovno slavo.
Državni folklorni ansambel Transilvanija s sedežem v kraju Baia Mare v okrožju Maramureş je bil ustanovljen leta 1959 kot institucija s statusom pravne osebe in samostojnim programom dejavnosti. Bogato folklorno ljudsko izročilo romunskega naroda ohranja iz roda v rod v nespremenjeni obliki. Transilvanski ansambel opravlja svoje poslanstvo z visoko pristnostjo in predanostjo, gostovali pa so že na petih celinah sveta. Posebna dragocenost so njihove noše, ki so biseri ročne ljudske umetnosti s podrobnim odtisom domačega ljudskega stila, ki se popolnoma sklada z njihovim repertoarjem.
2. ZDRUŽENE DRŽAVE AMERIKE
The Bailey Mountain Cloggers, Mars Hill, North Carolina
Zagrizeni patrioti. McDonald’s, Nasa in Hollywood. Živahna milijonska mesta, kot so Big Apple, Big Easy in Sin City. Miss Liberty in štirje predsedniki, vklesani v goro Rushmore. Umirjene lepote Severne Karoline, z najvišjimi gorami na vzhodu države in s 300 miljami čudovite obale.
Je ena največjih držav na svetu, ki jo sestavlja 50 zveznih držav, razteza pa se med Atlantikom in Tihim oceanom. S sosednjo Kanado si deli najdaljšo mejo med dvema državama na svetu. Njena zgodovina sega 15.000 let v preteklost, ko so ljudstva iz Azije prečkala Beringov preliv. Do prihoda priseljencev so bili edini prebivalci, dokler ni v 15. stoletju Krištof Kolumb na svoji poti v Indijo naletel na neznano celino. Nedolgo za njim pa je Amerigo Vespucci potrdil, da so odkrili novo celino in ime »Amerika«, ki je nastalo v zgodnjem 16. stoletju, je bilo posvečeno ravno njemu. To odkritje je bilo prelomnica katastrofalnih razsežnosti za ameriške staroselce, po drugi strani pa se je začelo obdobje mogočne nadvlade, razvoja in napredka. Združene države so tako dežela priseljencev, ki so ustoličili novo kulturo. Dandanes je Amerika velesila, katere moč vpliva na ves svet.
Skupina The Bailey Mountain Cloggers prihaja iz Severne Karoline. Ustanovljena je bila leta 1974 na univerzi Mars Hill in že 31-krat so bili državni prvaki ameriškega ljudskega plesa »clogging«, ki je oblika stepa. Ti tradicionalni plesi so se mešali z obliko plesa Cherokee Indijancev, v stilu tapkanja z nogami v ritmu glasbe. Bailey Mountain Cloggers izvajajo široko paleto teh plesov, od tradicionalnih do najsodobnejših različic. Plesi so živahno zlitje kultur Irske, Škotske, Cherokee Indijancev in Afrike.
Člani te študentske skupine so pravi ambasadorji dobre volje in ljudske plesne tradicije južnih gora.
Nastopali so že po vseh Združenih državah in se udeležili festivalov v več kot 20 državah sveta.
Živahni, srčni, odlični plesalci in bendžo, kitara, violina … folklorna zabava je zagotovljena!
Več informacij:
- Pričetek: 27. junij 2025 ob 21:00
- Konec: 27. junij 2025 ob 22:00
- Lokacija: Kulturni dom Slovenj Gradec