Ladijske in ribiške vrvi so po najnovejših izsledkih znanstvenikov Univerze Plymouth krive za milijarde mikroplastičnih delčkov, ki se znajdejo v svetovnih oceanih. Krivda ni zanemarljiva in kot ugotavljajo znanstveniki, ki se s preučevanjem plastike v morjih ukvarjajo že dve desetletji, postaja vse večji problem.

Originalno objavljeno znanstveno raziskavo lahko preberete s klikom na naslednjo povezavo.

Izsledki raziskave so pomembni, saj se v preučevanju odpada v morjih doslej nismo osredotočali na vlogo ribiških ladij, toda playmouthski znanstveniki poudarjajo, da bi se morali. Razpadajoče vrvi ribiške industrije so namreč leto za letom zaslužne za milijarde novih delčkov plastike v morjih. Ekipa znanstvenikov se je v svoji raziskavi konkretneje ukvarjala s preučevanjem razpada in lastnostni različnih sintetičnih vrvi, ki se običajno uporabljajo v pomorski industriji, pri čemer so uspeli izračunati, koliko mikroplastike se v povprečju izloči iz tovrstnih vrvi. Ugotovili so, da žal veliko preveč …

Vsak meter vrvi onesnažuje

Tako so zaznali, da nove ali do eno leto stare vrvi v morje spustijo 20 delčkov mikroplastike v vsakem metru vlečenja oziroma premikanja, medtem ko s starostjo vrvi količina delčkov narašča. Dve leti stare vrvi tako spustijo že 720 delčkov na meter, več kot deset let stare vrvi pa tudi več kot 760 delčkov mikroplastike na meter.

Glede na plymouthske izsledke celotna flota ribiških ladij Velike Britanije, ki jih je približno 4500, letno v morje prispeva med 326 milijonov do 17 milijard fragmentov mikroplastike! Številke, ki si jih ne uspemo niti predstavljati …

Raziskovalci so tako predlagali drugačen način uporabe vrvi, ki bi bile krajše in bi namesto 220 metrov merile 50 metrov, pri čemer bi z vsakim potegom vrvi namesto 40 000 delčkov mikroplastike v morje prešlo le med 700 in 2000 fragmentov. Kljub temu, da to problema ne bi rešilo, bi bilo izboljšanje očitno, plymouthski raziskovalci pa že razmišljajo o drugih rešitvah – tako skupaj s pomorsko industrijo sodelujejo v projektu razvoja biorazgradljive ribolovne opreme.

Vir: Ekovjesnik