Zelena streha, ki vse od maja nastaja v Rotterdamu, je le eden od številnih zelenih projektov, ki se izvajajo na okoljsko zavednem Nizozemskem. Dežela tulipanov si namreč prizadeva do leta 2025 postati klimatsko odgovorna in odporna, kar 7600 kvadratnih metrov velika zelena streha pa je eden od korakov na poti k temu.
Dežela tulipanov si namreč prizadeva do leta 2025 postati klimatsko odgovorna in odporna, kar 7600 kvadratnih metrov velika zelena streha pa je eden od korakov na poti k temu.
Ogromna zelena površina bo pripomogla tudi k vpijanju večjih količin dežja, kar bo Rotterdam obvarovalo pred poplavami, hkrati pa bo zelena streha lahko predelala velike količine ogljkovega dioksida, poskrbela za večjo biotsko pestrost ter dom ponudila številnim živalim, ki so že pred leti skoraj izginile iz mesta.
Z zelenjem proti poplavam
Rotterdam se kot pristaniško in zato vremenu zelo izpostavljeno mesto pogosto sooča z velikimi količinami meteorne vode ter manjšimi poplavami, ki otežujejo vsakodnevno življenje v mestu. Podnebne spremembe situacijo močno poslabšujejo, zato so v Rotterdamu že več let aktivno iskali rešitve za prihodnost mesta in varovanje pred poplavami, povsem preprosto ter predvsem naravno možnost pa predstavljajo prav ozelenjene strehe.
Nizozemski Rotterdam po vpeljevanju trajnostnih, zelenih ukrepih ter učinkovitosti boja s posledicami podnebnih sprememb sodi med najuspešnejša mesta na svetu, z novim projektom zelene strehe na stavbi, ki se imenuje Peperklip, pa postavljajo nove standarde.
Peperklip spada med ene največjih stavb v Rotterdamu, saj kar 549 socialnih stanovanj nudi približno 1300 stanovalcem. Čeprav stanovalci stavbe do zelene strehe ne bodo imeli neposrednega dostopa, bodo lahko koristili prednosti toplotne izolacije, ki jo zelenje ponuja, v poletnih mesecih pa bodo lahko uživali v naravnem hlajenju.
Peperklip spada med ene največjih stavb v Rotterdamu, saj kar 549 socialnih stanovanj nudi približno 1300 stanovalcem.
V Rotterdamu se hkrati odvija še en projekt, v okviru katerega se gradijo posebni plavajoči bloki, ustvarjeni iz recikliranega plastičnega odpada. Plavajoče platforme bodo nudile možnost rekreacije, posedanja v naravi, obkroženi z vodo ter prostor za dogodke, plavajoče otočke pa bo mogoče poljubno združiti ali ločiti ter jih povezati z mostovi.
Vir: Energetski portal