Nedavno so Združeni narodi v New Yorku sprejeli zgodovinski Sporazum o svetovnih morjih, katerega cilj je zagotoviti ohranjanje in trajnostno izkoriščanje morske biološke raznovrstnosti v območjih izven nacionalne jurisdikcije, ki zajemajo več kot dve tretjini oceanov.

Ob tem je generalni sekretar Združenih narodov António Guterres povedal: »Ta odločitev predstavlja novo življenje in upanje za ohranjanje oceanov,« dodal pa je še: »S tem, ko se borimo proti grožnjam našemu planetu, ki presegajo nacionalne meje, ste pokazali, da globalne grožnje zahtevajo globalno ukrepanje, da lahko države sveta pokažejo enotnost in solidarnost, ki služi skupnemu dobremu vseh nas.«

Kaj prinaša Sporazum o svetovnih morjih?

Sporazum o svetovnih morjih sledi smernicam Konvencije Združenih narodov o pravu morja, pri tem pa še bolj okrepi pravni okvir za ohranjanje in trajnostno izkoriščanje morske biološke raznovrstnosti v več kot dve tretjini oceanov.

Hkrati sporazum prinaša podlago za medsektorsko sodelovanje med državami in drugimi deležniki pri spodbujanju trajnostnega razvoja oceanov in njihovih virov ter reševanju večplastnih pritiskov, s katerimi se soočajo.

Štiri prioritete

Dogovor obravnava štiri ključna vprašanja, ki so odločilnega pomena za ohranjanje in trajnostno upravljanje morskih virov onkraj nacionalne jurisdikcije.

Dogovor vzpostavlja okvir za pravično in enakopravno delitev koristi, ki izhajajo iz dejavnosti v zvezi z morskimi genetskimi viri in digitalnimi informacijami o zaporedjih morskih genetskih virov. S tem zagotavlja, da bodo takšne dejavnosti koristile celotnemu človeštvu.

Omogočil bo ustanovitev orodij za upravljanje na območjih, kot so morska zaščitena območja, s čimer se ohranjajo in trajnostno upravljajo ključna življenjska okolja in vrste na odprtih morjih ter mednarodnem morskem dnu. Takšni ukrepi so ključni za uresničevanje globalnega cilja “30 za 30”, ki si prizadeva učinkovito ohraniti in upravljati vsaj 30 odstotkov svetovnih kopenskih območij, vodnih površin in obalnih območij do leta 2030.

Dogovor zagotavlja, da se okoljski vplivi dejavnosti na območjih onkraj nacionalne jurisdikcije ocenjujejo in upoštevajo pri odločanju. Prav tako prvič zagotavlja mednarodni pravni okvir za oceno kumulativnih vplivov dejavnosti ter posledic podnebnih sprememb, zakisanja oceanov in povezanih vplivov na območjih onkraj nacionalne jurisdikcije.

Poleg tega bo omogočil sodelovanje pri razvijanju zmogljivosti in prenosu morske tehnologije, da bi pomagal pogodbenicam, zlasti razvijajočim se državam pogodbenicam, doseči cilje dogovora ter zagotovil enakopravne možnosti za vse države pri odgovorni rabi in koristih morske biotske raznovrstnosti onkraj nacionalne jurisdikcije.

Generalni sekretar je pozval vse države, naj si prizadevajo po svojih najboljših močeh, da dogovor vstopi v veljavo, in jih pozval, naj čim prej podpišejo in ratificirajo dogovor.

Vir: UN, Ekovjesnik