Britansko podjetje Green and Blue, ki se ukvarja s trajnostnim dizajnom, je prav z mislijo na čebele zasnovalo posebne opeke, imenovane Bee blocks oziroma Bee bricks, ki z luknjami različnih velikosti opraševalkam omogočijo, da v njih najdejo svoj novi domek.
Čebele samotarke še bolj pridne delavke kot medonosne
Opraševalci po svetu namreč živijo različno in čeprav v Sloveniji gotovo najbolj poznamo čebele, ki živijo v panjih s tradicionalnimi poslikanimi panjskimi končnicami, pa to niso edine čebele. Številne vrste čebel so namreč samotarske, te pa zaradi posegov v okolje in podnebnih sprememb vse težje najdejo svoj prostor pod soncem. Majhen doprinos, kot je ena sama premišljeno oblikovana opeka z luknjami, lahko tako v naši okolici pomeni veliko spremembo tako za samotarske čebele, ki bodo dobile nov dom, kot za naš vrt, ki bo spet poln opraševalk.

Beebrick
Foto: Facebook/Green&Blue
Res je, da samotarske čebele niso medonosne, a so zato toliko bolj dejavne v opraševanju, saj lahko ena samotarska čebela opraši toliko cvetov kot 120 medonosnih čebel skupaj, kar pomeni, da je naložba v Beeblock zagotovo naložba v prihodnost.
Čebelji hotel ali raje kar opeka
Uspešna strategija je sicer tudi doma izdelan ali v trgovini kupljen hotel za žuželke, ki ga ustvarimo z nalaganjem naravnih materialov različnih oblik in debelin, s katerimi oblikujemo luknje različnih velikosti, te pa nato omogočijo žuželkam različnih vrst, da v hotelu najdejo svoje zavetje. Če vaš hotel ni dobil gostov ali se vam s tem ne ljubi ukvarjati, je inovacija kot je Beebrick ali Beeblock zagotovo dobra rešitev, pri čemer ni potrebno, da jo dejansko zazidate v stavbo, ampak jo lahko tudi kar tako postavite v bližino hiše.
Votle opeke z luknjami za čebelje domove je razvilo britansko oblikovalsko podjetje Green and Blue, ki je tovrstno inovacijo posvetilo kar 267 vrstam čebel samotark, ki živijo na otoku. Ob tem so v podjetju nedavno dosegli tudi, da bodo morale v mestu Brighton vse nove stavbe pri gradnji obvezno uporabiti tudi nekaj »čebeljih« opek, s čimer se bodo v mesto opraševalke znova naselile. Kljub luknjam v opekah tudi z gradbeniške perspektive ni strahu, saj so opeke prestale vse potrebne preizkuse …
Če se za kaj podobnega odločite tudi sami, pa nikar ne pozabite, da ni dovolj le, da čebelam omogočimo dom, saj moramo v bližini poskrbeti tudi za ustrezno ozelenitev. Tako bo naravni okoljski krog sklenjen, naše bivalno okolje pa bo zagotovo bolj prijetno in trajnostno.