Velika Britanija je naposled dosegla dogovor z norveškim energetskim gigantom Equinorjem ASA ter naznanila, da bo na vzhodni obali Anglije že kmalu stala vetrna elektrarna – kar največja na svetu. Vetrnice bodo dosegale velikosti nebotičnikov, ocenjuje pa se, da bo celotna elektrarna lahko proizvedla za kar 5 % britanskih potreb električne energije, kar je ogromno in preračunano pomeni oskrbo skoraj šestih milijonov domov.

Turbine vetrne elektrarne bodo visoke kar 248 metrov.

Z odločitvijo za tako velik projekt se je Velika Britanija odločila predvsem zaradi nedavne naznanitve Evropske unije, da bo z 940 milijardami dolarjev spodbude sofinancirala proizvodnjo energije s pomočjo vetra ob morju, v zeleno smer pa se nagiba tudi britanski premier Boris Johnson.

Za 6 milijonov domov energije

Vrednost prve faze projekta bo približno 6 milijard angleških funtov oziroma nekaj več kot 8 milijard evrov, učinek pa je na številu novoustvarjenih delovnih mest že viden. Velika Britanija napoveduje, da je to šele začetek in da bo priložnosti za zaposlitev v prihodnosti še več. V prvi fazi bo vetrna elektrarna delala z močjo 1200 MW, proizvedla pa bo približno 6000 gigawattnih ur električne energije. Boris Johnoson si želi, da bi bila moč največje vetrne elektrarne do leta 2030 kar 40 GW, kar je rekordna številka, ki si jo lahko s svojo lego in obilico vetra na obalah privošči le redko katera država.

V prvi fazi bo vetrna elektrarna delala z močjo 1200 MW, proizvedla pa bo približno 6000 gigawattnih ur električne energije.

Začetek gradnje prvih dveh faz elektrarne se bo zgodil že kmalu, tretja in finalna faza pa bi naj bila zaključena v marcu 2026, ko se bo lahko Velika Britanija naposled pohvalila s pravim vetrnim parkom oziroma največjo vetrno elektrarno na svetu.

Vir: GCaptain