Mladinski centri so nepogrešljiv del naše družbe, ki v zadnjem času s pomembnimi projekti v Sloveniji orjejo ledino tudi na področju trajnosti in krožnega gospodarstva. Tako so se nedavno na Mreži MaMa, krovni organizaciji mladinskih centrov Slovenije, skupaj z mladinskimi centri priključili projektu Sharing is caring, v sodelovanju s podjetjem ZEOS d.o.o.

V okviru projekta bodo mladinski centri zaživeli kot točke souporabe, kjer si bodo mladi lahko izposodili ali skupaj uporabljali električne oz. druge naprave ter tako krepili vrednote krožnega gospodarstva in trajnostno ravnanje.

»Mladi, ki sodelujejo pri vzpostavitvi točk souporabe, bodo pod mentorstvom mladinskih delavcev pridobili nova znanja in izkušnje kako krožno gospodarstvo vzpostaviti v praksi v lokalnem okolju,« pojasnjujejo na Mreži MaMa.

Kako bodo točke souporabe prispevale k trajnostni prihodnosti?

»S točkami souporabe v mladinskih centrih, ki so nastale glede na potrebe mladih, se zmanjšujejo negativni vpliv industrije elektronski naprav na okolje, mladi pa skupaj uresničujejo svoje zaveze za bolj trajnostno prihodnost,« namen projekta opišejo na Mreži MaMa in nam zaupajo, v katerih mladinskih centrih se vzpostavljajo točke souporabe – eden od njih je celo mariborski!

Točke souporabe se vzpostavljajo v naslednjih mladinskih centrih:

Skupnosti souporabe – kaj pomeni ta pojem?

Koncept krožnega gospodarstva s seboj prinaša tudi termin »skupnosti souporabe«. Gre za skupnosti, ki delujejo po principu t.i. »ekonomije delitve«.

»Gre za skupno uporabo izdelkov (ali storitev), kadar je cena določenega izdelka (ali storitve) visoka, za izdelek doma ni prostora ali pa le-ta ni ves čas v celoti izkoriščen(a). Posamezniki, člani neke skupnosti, si lahko izposojajo ali najemajo izdelke (oz. uporabljajo storitve) v skupni lasti ali v lasti nekoga drugega,« nam razložijo na Mreži MaMa in pojasnijo, da bodo po takšnem principu delovale tudi točke souporabe.

Več o souporabi pa lahko preberete na spletni strani ZEOS.

Vir: Mreža MaMa