Za grenlandsko odločitev je v veliki meri zaslužen zeleno naravnan parlament, ki je na oblasti vse od aprila in ki je podnebno problematiko postavil v ospredje svojih prizadevanj. Odločitev je sicer dvorezna, saj po eni strani predstavlja izjemno zmago okolja in želja nevladnih okoljskih skupin, po drugi strani pa bo v prihodnje otok oropala potencialnih investicij in ekonomskega profita. Pa vendar Grenlandija dobrobit otoka in okolja postavlja pred ekonomsko korist in ponosno gleda v novo, breznaftno prihodnost.
Parlament je tako nedavno razglasil, da odslej ne bo odobril več nobene nove licence za izčrpavanje nafte in zemeljskega plina, saj sta slednja preveliko breme za lokalno ribištvo, za grenlandski turizem, okolje in vsakdanje življenje prebivalcev. »Čas je, da se osredotočimo na trajnostne potenciale,« so sklenili.
Ekonomski profit za ceno talečih ledenikov?
Grenlandija je za iskalce nafte in zemeljskega plina postala pravi raj pred približno desetimi leti, ko je večino privabila z ugodnimi cenami dovoljenj in obratovalnih stroškov, obenem pa so se jim pridružili še lovci na diamante, železo, redke kamnine in minerale ter druge kovine. Toda pravljica o ekonomskem uspehu se je hitro pričela krušiti, saj je bil vpliv na okolje, na stanje tal ter na razpadajoče ledenike, ki so bili posledica nenehnega vrtanja v zemljo, preprosto prevelik.
Če se sprašujete, koliko olja približno se sploh nahaja na Grenlandiji, naj vam zaupamo, da je nedavna študija ocenila, da bi na grenlandskih obalah lahko zlahka napolnili približno 18 milijard sodčkov. Količina zemeljskega plina naj bi bila po ocenah kar dvakrat višja od tega.
Toda ne le za Grenlandijo, njihova odločitev je ključna prav za ves svet – vse od leta 1880 se je gladina svetovnih morij nevarno dvignila, za kar so odgovorni predvsem ledeniki na Grenlandiji in Antarktiki – Grenlandija mora tako storiti vse, da obvaruje preostali led, saj se nam v nasprotnem primeru v prihodnosti ne obeta nič dobrega. Grenlandiji s svojimi načrti o omejitvi izčrpavanja Zemljinih virov sledijo tudi druge države …
Vir: Time