Evropski statistični portal Eurostat je ob koncu preteklega leta objavil zelo pozitivne podatke o recikliranju odpadne plastične embalaže v Evropi, pri čemer pa s skoraj najboljšimi številkami izstopa Slovenija.

Z 1,5 na 359 milijonov ton

Eurostat navaja, da Evropska unija v povprečju reciklira kaj 41,5 % odpadne plastične embalaže (infografike, ki so jih na Eurostatu pripravili, sicer slonijo na podatkih iz leta 2018), količina plastične embalaže na posameznika pa v povprečju znaša okrog 174 kg.

Foto: Eurostat

Zakaj sploh govoriti o številkah? Proizvodnja plastične embalaže se je namreč v zadnjih desetletjih tako razmahnila, da količine proizvedene plastike v letu 1950, ko je ta doživela svoj »plastični bum« in je celotna proizvedena masa znašala 1,5 milijona ton, s številkami v 2018, ko smo proizvedli 359 milijonov ton, od tega 61,8 milijonov ton v Evropi, ne moremo niti primerjati.

Več podatkov o recikliranju v Evropski uniji najdete na naslednji povezavi. Poglobljeno statistično analizo najdete na naslednji povezavi

Foto: Eurostat

Čeprav je plastike še vedno preveč, pa se v zadnjih letih izboljšujejo vsaj naše navade z njenim odstranjevanjem. Tako smo že omenili, da Evropska unija v povprečju reciklira več kot 40 % embalaže, pri tem pa še posebej izstopata Litva s 69,3-odstotno stopnjo recikliranja ter Slovenija s 60,4-odstotno stopnjo. Najnižjo stopnjo ima Malta, ki reciklira le 19,2 % odpadne plastične embalaže. Največ odpadne embalaže v Evropski uniji sicer zavzema karton, ki ga letno nanese za kar 31,8 milijonov ton, takoj za petami pa so mu 14,8 milijonov ton plastike ter 14,5 milijonov ton steklene embalaže.

Vir: Eurostat