Ukrepi tako ali drugače vplivajo na vse dele družbe in na vsa področja življenja. Kmetom in vrtnarjem je sicer omogočeno delo, vendar pa so se kljub temu soočali z različnimi težavami. Vrtnarjem je bila onemogočena prodaja cvetja, kar bi lahko, če bi se nadaljevalo, povzročilo hudo krizo, saj so vezani na sezonsko prodajo. Na prodajo vpliva tudi odlok omejitev gibanja med občinami, zato so bili primorani sprejeti druge oblike predaje.

Prodaja cvetja ponovno dovoljena

»Od prejšnjega petka lahko prodajamo tudi cvetje in res nam je odleglo, da je prevladal razum,« za Maribor24 pove Anka Alt, lastnica Vrtnarstva Alt v Pristavi. »Ogromno je že izgubljenega, kajti pri vrtnarstvu je tako, da ko je enkrat izpad ali zaradi vremena ali zaradi česa drugega, se ne da več nikoli nadomestiti. Zdaj je bil res velik.,« nam zaupa vrtnarka in potoži, da jim letos ne služi niti vreme, ki je zelo neugodno za pridelek. Prej so bili v strahu, da bodo morali zavreči 28-letni trud in vrtnarijo zapreti, zdaj pa se trudijo preživeti.

Anka Alt pove, da jih je močno prizadel tudi odlok o omejitvi gibanja, saj so imeli veliko strank iz sosednjih občin, nekaj kupcev pa je bilo tudi iz sosednje Hrvaške. Zdaj sicer opažajo nekaj domačinov, ki prej niso kupovali pri njih. »Ampak to je žal veliko manj strank, kot smo jih izgubili z odlokom,« pojasni.

Pove, da jih je močno prizadel tudi odlok o omejitvi gibanja, saj so imeli veliko strank iz sosednjih občin, nekaj kupcev pa je bilo tudi iz sosednje Hrvaške. Zdaj sicer opažajo nekaj domačinov, ki prej niso kupovali pri njih. »Ampak to je žal veliko manj strank, kot smo jih izgubili z odlokom,« pojasni.

Vrtnarstvo Alt FOTO: Osebni arhiv

Pojasni, da so samooskrbni in da kupcem zagotavljajo vse potrebno: »Za vrt, za okrasitev doma z rožami, pa še spotoma kupi kaj za pokopališče, tudi dišavnice. Naša ponudba je res zelo široka, prilagajamo se kupcem, vsako leto imamo kaj novega.« Zdaj so se sicer ljudje res začeli zavedati pomena samooskrbe, vendar jo skrbi, da bodo pozneje, ko bo kriza mimo, vse pozabili in bo spet važna samo cena. »Ljudje naj premislijo, kje kaj kupijo in naj gredo raje domov, k preverjenim vrtnarjem, ki lahko tudi kaj svetujejo. Predvidevam, da bo samooskrba zelo vzniknila, ljudje so neuki, ne bodo vedli na koga se obrniti, koga vprašati, nekaj bodo posadili in potem to ne bo rastlo ter bodo obupali.«

»Kupci pridejo z maskami in rokavicami. Nobenega ni potrebno opozarjati. Tudi jaz delam z rokavicami in masko, ampak vam povem, da je to zelo mučno. V rastlinjaku je vseeno vlaga in temperatura, težko tudi govorim. Naša vrtnarija je poznana tudi po tem, da ljudem tudi svetujemo.«

 Na naše vprašanje, kako poteka delo v času epidemije pove: »Kupci pridejo z maskami in rokavicami. Nobenega ni potrebno opozarjati. Tudi jaz delam z rokavicami in masko, ampak vam povem, da je to zelo mučno. V rastlinjaku je vseeno vlaga in temperatura, težko tudi govorim. Naša vrtnarija je poznana tudi po tem, da ljudem tudi svetujemo.«

Anka Alt še poudarja, da naj ljudje ne zanemarjajo zelene barve: »Rastline čistijo naš zrak in cvetje nam prinaša veselje in srečo. Spodbujam tudi ljudi, da si naj posadijo kaj na balkonu, da poskusijo in vidijo tisti užitek, da nekaj zraste.« Ljudje jih lahko obiščejo v vrtnariji ali pa se poslužijo možnosti dostave na dom, ki jim je po novem omogočena.

Pogovor zaključi z mislijo: »Rože so nasmeh narave. Saj gre tudi brez tega, ampak življenje brez njih niti pol tako luštno.«                                 

Povečala se je prodaja mok, upadla pa je prodaja olja

Maja Lamberger Khatib z Eko kmetije pri Omi Neži nam pove, da se je pri njih povečala prodaja mok. Prej so moke prodajali bolj trgovinam, zdaj pa je opazen velik narast posameznikov. Kupcem artikle pošiljajo po pošti, dostavljajo tudi v Maribor in okolico, lahko pa kupijo tudi brezstično na njihovi kmetiji: »Zunaj imamo mizico, kamor nastavimo paket. Nastavljena je tudi blagajna, če stranke želijo plačati gotovinsko, vendar pa jih večina plača že pred prejemom z nakazilom.« Pove nam, da imajo zdaj več specifičnega prometa, na primer prodajo mok, vendar pa se je ustavila ali zmanjšal prodaja drugih artiklov, kot so na primer olja.

Maja Lamberger Khatib: »Zunaj imamo mizico, kamor nastavimo paket. Nastavljena je tudi blagajna, če stranke želijo plačati gotovinsko, vendar pa jih večina plača že pred prejemom z nakazilom.«

»Občutek imam, da se bo življenje glede prehranjevalnih navad hitro vrnilo v stare tire,« je kritična sogovornica. »Če bo to tajalo mesec ali dva, se mi zdi, da ljudje ne bodo bazično spreminjali svojih nakupovalnih navad, tako da jaz mislim, da se bo to minimalno poznalo. Pomembna je pa sistemska politika in kako resni bodo pri tem, kar govorijo. Že več kot 25 let govorijo iste stvari, da je treba povečat samooskrbo, ekološko kmetovanje, ampak praktično se zares nikamor ne premaknemo. Če se bo peljala drugačna kmetijska politika se lahko kaj spremeni.«

Eko kmetija pri omi Neži FOTO: Sami Rahim

Pove, da je dobra stran nastale situacije to, da se je izjemno pospešilo spletno povezovanje.  »V zadnjih tednih sem na primer dobila osem ponudb za spletna povezovanja in če bi to obstalo, je to res nek tak način, ki je preprost za potrošnike in ga lahko uporablja še naprej, po krizi,« zaupa. Zadovoljna je, da je ministrstvo s projektom Naša super hrana končno izdelalo seznam lokalnih ponudnikov.

»Mi žal nismo samooskrbni,« pojasni. »Imamo sicer določene artikle, ampak na primer zelenjavo pridelujemo samo zase. Na primer na vrtu imamo zdaj samo solato in por. Če bi želel biti  čez celo leto samooskrben, bi morala biti drugačna struktura. Rabili bi na primer rastlinjak.« Poudari, da je v teh časih še bolj prišlo do izraza, da pridelamo zelo malo hrane, čeprav smo na podeželji. »Tudi okoliške kmetije pridelujejo na primer več krme za živali kot pa tržno usmerjenih produktov. Zelo malo je ponudnikov, ampak dovolj za prvo silo.«

»Smo popolnoma odvisni od nekih stvari, na katere nimamo vpliva,« je še kritična sogovornica. Pove, da je zelo pomembna oskrba z osnovnimi produkti in opozori, da smo odvisni od drugih tudi glede semen. »Če se ta dotok zapre, lahko tudi tisti, ki bi lahko pridelovali lokalno, ostali nemočni, zato je nujno, da skrbimo tudi za svoja semena.«

»Smo popolnoma odvisni od nekih stvari, na katere nimamo vpliva,« je še kritična sogovornica. Pove, da je zelo pomembna oskrba z osnovnimi produkti in opozori, da smo odvisni od drugih tudi glede semen. »Če se ta dotok zapre, lahko tudi tisti, ki bi lahko pridelovali lokalno, ostali nemočni, zato je nujno, da skrbimo tudi za svoja semena.«

Prodaja olja je padla, pvečala pa se je prodaja mok. FOTO: Sami Rahim

Skrbi jih izpad cateringa

Marko Vargazon s Kmetije Vargazon je povedal, da delo pri njih zaenkrat poteka normalno. V prodajalni prodajajo mesne izdelke, ponujajo pa tudi produkte drugih lokalnih ponudnikov. Pri delu uporabljajo zaščitno opremo, nekatere stvari pa razpošiljajo tudi po pošti.

»Omejitev gibanja med občinami za nas zaenkrat ne vpliva,« pove in doda, da je pri njih predvsem problematičen izpad cateringa, ki jim sicer predstavlja 80 odstotkov zaslužka.