Kombinacija podnebnih sprememb in El Niña napoveduje še več rekordnih temperatur, ki jih v juliju žal že beležimo … Prvi primer je 11. julij v Španiji, kjer je čez dan temperatura razgretega površja presegla 60 °C, temperatura zraka pa 43 °C.
Trend se bo najbrž nadaljeval tudi v preostanku poletja, kar gre pripisati kombinaciji podnebnih sprememb ter globalnega vremenskega pojava El Niño.
Temperaturni rekord tudi v svetovnem merilu
V ponedeljek, 3. julija, je povprečna svetovna temperatura dosegla 17,01 °C, prvič presegla mejo 17 °C od začetka meritev in presegla prejšnji rekord, ki je bil 16,92 °C in je bil izmerjen avgusta 2016. Vendar pa je nov rekord padel že naslednji dan, ko je povprečna svetovna temperatura v torek narasla na 17,18 °C, nato pa v četrtek na 17,23 °C.
PREBERITE ŠE: Vroče opozorilo: naš kontinent se segreva dvakrat hitreje kot ostali
Znanstveniki opozarjajo, da El Niño, ki se pojavi vsaki dve do sedem let in prinese povišane temperature po vsem svetu, še ni dosegel vrhunca, ter da lahko v naslednjih tednih pričakujemo nove rekorde. Nekateri verjamejo, da bo julij verjetno postal najbolj vroč mesec v zgodovini.
Julij bi lahko postal najbolj vroč mesec v zgodovini
Maja je Svetovna meteorološka organizacija (SMO) opozorila, da se bodo svetovne temperature med letoma 2023 in 2027 verjetno dvignile na rekordne ravni zaradi emisij toplogrednih plinov in pojava El Niña.
Med letoma 2011 in 2020 je človeška dejavnost povzročila dvig površinske temperature Zemlje za 1,1 °C v primerjavi s drugo polovico 19. stoletja, kar je povzročilo požare, poplave in pomanjkanje hrane po vsem svetu, v prihodnje pa se napoveduje dvig na kar 1,5 °C v primerjavi s predindustrijskimi vrednostmi.
Vir: Balkan Green Energy News