Zagrebčani so nedavno dobili novo aplikacijo, ki s pomočjo kar 23 merilnih postaj, nameščenih po mestu, spremlja kakovost zraka, meri vrednosti nečistoč ter prebivalce informira o tem, kako zdrav je zrak, ki ga vsakodnevno dihajo. Aplikacija se imenuje Otvoreni zrak, oblikovala pa jo je ekipa politične platforme Možemo! Medtem ko je aplikacija novost, se podobnega merjenja kvalitete zraka poslužujejo še v Rijeki in v Splitu.

»Vzpostavili smo lastno mrežo 10 merilnih postaj, podatke z naših merilnih postaj pa smo poenotili z podatki največje mreže merilnih postaj v Zagrebu zato, da bi meščani dobili kar najbolj popolne informacije o kakovosti zraka, ki ga dihajo.«

Foto: Facebook/Možemo – politička platforma

V ekipi Možemo! so ob brezplačnem zagonu aplikacije povedali: »V preteklih 20 letih mestna oblast ni bila sposobna zagotoviti lahko dostopnih informacij o kvaliteti zraka Zagreba. S predstavitvijo spletne aplikacije želimo praktično in simbolno pokazati, kako lahko stvari izgledajo, če prevzamemo upravljanje mesta. Vzpostavili smo lastno mrežo 10 merilnih postaj, podatke z naših merilnih postaj pa smo poenotili z podatki največje mreže merilnih postaj v Zagrebu zato, da bi meščani dobili kar najbolj popolne informacije o kakovosti zraka, ki ga dihajo.«

Merilne postaje kar na balkonih

Pojasnili so še, da v Zagrebu sicer obstajajo štirje različni načini merjenja kvalitete zraka, a podatki so bili do sedaj javnosti povsem nedostopni, aplikacija Otvoreni zrak pa meščanom prinaša prav to nujno potrebno informiranost. Življenje v mestih je lahko namreč po številnih statističnih podatkih, predvsem teh, ki nakazujejo na zlovešče povezave med izpušnimi plini ter pljučnimi boleznimi, tvegano, mestne oblasti pa si morajo tako s transparentnostjo podatkov o kvaliteti kot ustreznih ukrepih prizadevati, da kakovost zraka vselej izboljšujejo ter meščanom zagotavljajo zdravo in dolgo življenje.

Podatke o kakovosti zraka na Hrvaškem lahko najdete tudi na naslednji povezavi.

Spletna aplikacija je odprtokodna, kar pomeni, da je brezplačno dostopna širši javnosti, merilne postaje, ki so jih starim dodali v platformi Možemo! pa so nameščene na različnih točkah (oziroma balkonih ekipe Možemo!) v Zagrebu ter so živo zelene in ne presegajo velikosti kavne skodelice.

Vir: Ekovjesnik, Možemo!