Vprašanja o prihodnosti Slovenije, viziji razvoja, ter predsedniški vlogi, smo posredovali Sabini Senčar, ginekologinji, ki se na volitvah za položaj predsednice republike podaja s podporo stranke Resni.ca. Enak nabor vprašanj smo posredovali tudi preostalim kandidatom za predsedniški stolček.
Kakšna je prva vaša obljuba Slovenkam in Slovencem v primeru, da boste izvoljeni za predsednico, predsednika Slovenije?
Moja prva obljuba bo, da bom ravnala etično in pravično. Da bom budno pazila in opozarjala, da v Sloveniji ne prihaja do kršenja človekovih pravic in svoboščin slehernega državljana Republike Slovenije.
Kako vi vidite vlogo mesta Maribor pri razvoju Slovenije?
Maribor in Štajersko vidim kot eno izmed gonilnih sil Slovenije pri njenem gospodarskem razvoju. Maribor bi moral zasesti mesto, ki mu je nekoč pripadalo. Stičišče koridorjev Srednje, Vzhodne in Južne Evrope mu daje izredno geostrateško pozicijo, ki je premalo izkoriščena, a ogromno obeta.
Maribor je univerzitetno mesto, zato izobraženih, mladih ljudi ne manjka, ki bi pomagali pri njegovem razvoju. Potrebno jih je le zadržati, da ne bodo zapustili domači kraj. To pa lahko dosežemo le z ugodnejšo davčno in socialno politiko ter predvsem s finančno spodbudo mladih podjetnikov, ki bodo ustvarjali nova delovna mesta, na podoben način kot to počnejo drugod v Evropi.
Maribor in Štajerska imata ogromno potenciala tudi v turizmu zimskem, letnem, termalnem. Maribor je mesto Rudolfa Maistra, enega največjih Slovencev, je mesto, ki ima najstarejšo trto na svetu, je mesto kulture (Evropska prestolnica kulture 2012) in mesto mladih (Evropska prestolnica mladih 2013), zato bi ta znamka, skupaj s turistično ponudbo prinesla izredno dodano vrednost regiji.
Kaj bodo prve tri poteze, oziroma odločitve, ki jih boste sprejeli v primeru, da boste izvoljeni?
Zahtevala bom sklic izredne seje državnega zbora na katerem bodo obravnavane veljavne mednarodne pogodbe RS z nekaterimi mednarodnimi organizacijami, ki ne spoštujejo človekovih pravic in temeljnih svoboščin, demokracije in načel pravne države.
Če bo to še aktualno, bom za sodnika ustavnega sodišča predlagala dr. Andraža Terška.
Zaprosila bom za sestanek z vsemi ustavnimi sodniki.
Zakaj ste se odločili za kandidaturo? Za katere vrednote in cilje bi se zavzemali ob morebitni izvolitvi?
Ljudje postajajo vse bolj skeptični do vloge in funkcije predsednika države. Prizadevala si bom povečati moč vloge, ki mi bo zaupana. Verjetno veliko več kot besede, mnenja, moralne drže pri predsedniški funkciji ne poznamo, a ni res, da predsednik nima nikakršne druge funkcije. Predsednik predlaga in komunicira direktno z institucijo Varuha človekovih pravic, Protikorupcijsko komisijo, Računskim sodiščem, Informacijskim pooblaščencem, vpliv ima na izbiro članov Sodnega sveta, sodeluje pri izbiri ustavnih sodnikov in jih predlaga, nenazadnje pa podpiše in razglasi zakone, ki jih sprejme Državni zbor RS. Lahko ga gledamo tudi kot nujno varovalko, ki brani ustavni red v Sloveniji. V nevihti, ko je ozračje naelektreno je dobro imeti varovalke, ki branijo dom.
Beseda je sicer tudi orodje. Ko nekaj izrečemo, že opravimo dejanje, iz ust predsednika pa so besede še toliko močnejše.
Kakšno je vaša stališče glede arbitraže?
Menim, da so bili nameni, da se z arbitražo reši vprašanje meje, iskreni. Kot opazujem in spremljam z naravne distance, je, na žalost, sedaj, vsaj za hrvaško stran, arbitražna razsodba le mrtva črka na papirju.
Katere vsebinske prioritete boste izpostavili v kampanji?
Način, kako razumemo krizo, določa, kako bomo krizo reševali. Goljufanje z dejstvi vodi v katastrofo. Trenutno bomo morali veliko energije in dela vložiti v razreševanje zdravstvene krize, energetske krize, prehranske in okoljske krize, kot tudi večne teme osnovnih človekovih pravic in suverenosti Slovenije. Varnost državljanov bo cilj pri reševanju iz kriz, ki so in še prihajajo. Želim ustvariti varnejše okolje za vse, predvsem za vse tiste, ki so odvisni od naših dejanj, otrok, mladih in starejših.
Kako si boste prizadevali za vzdrževanje odnosov s sosednjimi državami Z Balkana?
Vsekakor si bom prizadevala, da bodo naši odnosi s temi državami prijateljski.
Kakšno vlogo vidite na položaju predsednika pri naslavljanju energetske krize?
Predvsem v tem, da opozarja na napake naše izvršne veje oblasti.
Z naravne distance opažam, da so bile ključne odločitve prejšnje in zdajšnje izvršne veje oblasti v zvezi z energetsko krizo sprejete s premalo razuma in skrbi za lasten narod.
Kakšno je vaše mnenje o vedno večji razvojni vrzeli med Z in V kohezijsko regijo v državi? Kako boste opozarjali Vlado RS, da se zmanjšajo razlike?
Vrzel med Z in V kohezijsko regijo v državi je čedalje večja zaradi desetletja trajajoče napačne gospodarske politike države. Maribor (center V kohezijske regije) je bil pred osamosvojitvijo Slovenije gospodarsko zelo razvito mesto, sami vemo, kakšen je njegov položaj danes.
Sama bi najprej vzpostavila stik z lokalnimi predstavniki vseh sfer družbe, jim prisluhnila in sooblikovane predloge predstavila predstavnikom Vlade RS.
Katere prednosti preteklega predsednika bi izpostavili, katere pomanjkljivosti pa izboljšali?
Menim, da je bil predsednik odlična javna figura, ko smo živeli v času udobja, družbenega miru.
Zelo me je razočaral in je popolnoma odpovedal po nastopu kovidne krize. Ni naslavljal zaskrbljenih državljanov – tako tistih, ki so bili prestrašeni zaradi nove bolezni, kot tudi ne tistih, ki so bili jezni in prestrašeni zaradi kršenja temeljnih človekovih pravic in svoboščin.
Kakšna so vaša stališča do pomilostitve kaznjencev, kar je ena od možnosti, ki jo lahko izkoristi predsednik?
Moje stališče je, da je omenjena pristojnost predsednika dodatna varovalka pri določenih, mejnih odločitvah sodne veje oblasti.
Kakšno je vaše mnenje o evtanaziji?
Ne zagovarjam evtanazije in ne predstavljam si, da bi brez ugovora razglasila tak zakon, vest mi tega ne dovoljuje. Nujno se moramo pogovoriti o bolj pomembni tematiki, in sicer, kako ob koncu njihovega življenja pacientom izboljšati kvaliteto le-tega (lajšanje bolečin in preprečevanje osamljenosti in odtujenosti).
Kakšno je vaše mnenje okoli posvojitve otrok istospolnih partnerjev?
Glede na to, da med nami živijo družine, ki so v istospolni zvezi in imamo otroke, ki se rodijo v takih zvezah, kakšno sporočilo jim dajemo, če tega ne legaliziramo? Ali naj bi bili izbrisani, nevidni, nelegalni? Vsak način, ki ga ljudje živijo, je njihov način. V ustavi je zapisano, da ima vsak pravico sam izbirat partnerja in se svobodno odloča o rojstvu otrok. Kako bi bilo nenaravno nekaj, kar je ustvarila narava? Ta vprašanja so zame nezanimiva, ker so samoumevna.
Kako bi po vašem mnenju moral predsednik RS izvajati diplomatsko vlogo Slovenije? Se vam zdi pobuda Brdo – Brioni dovolj? Ali bi bilo smotrno razmisliti, da bi Slovenija zaradi svoje majhnosti postala pomembnejši arbiter v mednarodnih meddržavnih sporih?
Pobuda Brdo-Brioni se mi zdi ena redkih uspešnih zgodb trenutnega predsednika. Sama bi jo ohranila in intenzivirala.
Glede večje vloge Slovenije v mednarodnih meddržavnih sporih menim, da je to dobra ideja, vendar pa bi morali sprva razrešiti vse lastne odprte spore (vključno z arbitražo glede meje s Hrvaško).
Kako boste kot najvišja moralna avtoriteta v državi prispevali k dvigu narodne zavesti in narodne pripadnosti?
Tako, da bom s ponosom promovirala slovenski jezik, kulturo, športnike, kulinariko in še marsikaj.
Kaj ob športu lahko v Sloveniji dvigne narodno pripadnost in zavest? Ali je šport po vašem mnenju največji element identitete naše države in največji promocijski element? Kako lahko po vašem mnenju izjemne športne uspehe še bolj izkoristimo za promocijo naše države in tudi za morebitni razvojno agendo Slovenije?
Morda so trenutno športni uspehi res največji element identitete naše države. Menim, da že sedaj Slovenija uspešno izkorišča to dejstvo.