Vprašanja o prihodnosti Slovenije, viziji razvoja, ter predsedniški vlogi, smo posredovali Milanu Brglezu, evropskemu poslancu iz stranke Socialnih demokratov, ki se poteguje za položaj predsednika republike. Enak nabor vprašanj smo posredovali tudi preostalim kandidatom za predsedniški stolček.
Kakšna je prva vaša obljuba Slovenkam in Slovencem v primeru, da boste izvoljeni za predsednico, predsednika Slovenije?
Da bom naredil vse, da se bo slišal glas prav vsakogar v Sloveniji, ter da bom bolj povezal vse naše državljanke in državljane.
Kako vi vidite vlogo mesta Maribor pri razvoju Slovenije?
Nasploh bi si želel več policentričnega razvoja Slovenije. Maribor je drugo največje mesto v Sloveniji, z izjemnimi potenciali, ki jih je treba še okrepiti.
Kaj bodo prve tri poteze, oziroma odločitve, ki jih boste sprejeli v primeru, da boste izvoljeni?
Po prevzemu dolžnosti bom šel najprej v rodne Zreče, na obisk k mami, saj gre tudi njej in pokojnemu očetu zasluga za to, kar sem. Nato bom na spoznavni sestanek povabil predsednika vlade, predsednico državnega zbora, predsednika/-co državnega sveta ter predsednika ustavnega in predsednika/-co vrhovnega sodišča, da začrtamo pot naprej. Tretji korak bo srečanje z vodji poslanskih skupin, pa tudi ministrico za zunanje zadeve, da se pogovorimo, kako in kje bomo sodelovali.
Zakaj ste se odločili za kandidaturo? Za katere vrednote in cilje bi se zavzemali ob morebitni izvolitvi?
Za kandidaturo sem se odločil, ker menim, da je treba popraviti napake iz preteklosti in Slovenijo odgovorno premakniti spet med zvezde Evrope.
Kakšno je vaša stališče glede arbitraže?
Arbitražna sodba je dokončna, državi se morata dogovoriti za njeno implementacijo. Sam bom naredil vse, da se bo ta odločitev implementirala.
Katere vsebinske prioritete boste izpostavili v kampanji?
Moja vodila so: spoštovanje, povezovanje in solidarnost.
• Spoštovanje ustave in zakonov ter varovanje človekovih pravic, krepitev potencialov mladih.
• Povezovanje in odgovorno upravljanje z državo in vsemi njenimi deli (gospodarstvom, kulturo, socialno, zdravstvom, šolstvom, okoljem).
• Slovenija mora postati država sožitja in solidarnosti med generacijami.
Kako si boste prizadevali za vzdrževanje odnosov s sosednjimi državami Z Balkana?
Zavzemal se bom, da države Z Balkana čimprej postanejo članice EU. Potrebujemo evropsko perspektivo za vse te države, za kar se bom aktivno zavzel v Bruslju ter v pogovorih s tujimi državniki.
Kakšno vlogo vidite na položaju predsednika pri naslavljanju energetske krize?
Predsednik na tem področju nima pooblastil. Kar pa je pomembno, je, da skupaj z vlado in državnim zborom naredi vse napore v smer hitrega blaženja energijske draginje ter oblikovanja ukrepov, ki bi bili potrebni za zmanjšanje energetske revščine.
Kakšno je vaše mnenje o vedno večji razvojni vrzeli med Z in V kohezijsko regijo v državi? Kako boste opozarjali Vlado RS, da se zmanjšajo razlike?
Vedno sem se zavzemal za policentrični razvoj naše države. Nadaljeval bom pogovore strokovnjaki o regionalizaciji Slovenije, preveril bom tudi politično podporo predlogom v DZ. Skupaj s predsednikom vlade, predsednico parlamenta in predsednikom/-co Državnega sveta bomo skušali premakniti smer v skladnejši regionalni razvoj. Volja je na vseh straneh, v to verjamem.
Katere prednosti preteklega predsednika bi izpostavili, katere pomanjkljivosti pa izboljšali?
Gotovo je bil zelo ljudski, vedno nasmejan in odprt za pogovor. To sem vedno cenil pri njem. Drugače pa menim, da bi se moral večkrat in bolj energično oglasiti, ko je bila teptana ustava, kot so rušili STA in ko še rušijo RTVSLO, ko so bili preganjani ljudje, ki so protestirali proti ukrepom vlade itd. Predsednik mora namreč vedeti, kdaj mora kot moralna avtoriteta vseh državljanov govoriti in kdaj je bolje, da je tiho.
Kakšna so vaša stališča do pomilostitve kaznjencev, kar je ena od možnosti, ki jo lahko izkoristi predsednik?
Tu se bom v veliki meri naslonil predvsem na mnenja strokovnjakov.
Kakšno je vaše mnenje o evtanaziji?
Da, če je volja posameznika jasno in nedvoumno izražena.
Kakšno je vaše mnenje okoli posvojitve otrok istospolnih partnerjev?
Podpiram.
Kako bi po vašem mnenju moral predsednik RS izvajati diplomatsko vlogo Slovenije? Se vam zdi pobuda Brdo – Brioni dovolj? Ali bi bilo smotrno razmisliti, da bi Slovenija zaradi svoje majhnosti postala pomembnejši arbiter v mednarodnih meddržavnih sporih?
Vsekakor ima Slovenija kot majhna in mala država veliko priložnosti, da postane pomembnejši akter v mednarodnih odnosih. Zame je predvsem pomembno, da bi bila zunanja politika Slovenije poenotena. Do sedaj temu nismo bili vedno priča.
Kako boste kot najvišja moralna avtoriteta v državi prispevali k dvigu narodne zavesti in narodne pripadnosti?
Tu menim, da imamo tri orodja: prvo je šolski sistem, ki mora bolj jasno predstaviti pomen naše zgodovine in naše kulture za oblikovanje naše države. Drugo so javne razprave. Večkrat bi morali o teh zadevah govoriti javno. Soočanje mnenj je odlična priložnost za to, da se oblikujejo ideje in premisleki. Tretje orodje so pa družbena omrežja: digitalizacija lahko k temu veliko pripomore in našo kulturo ter našo državnost približa mlajši generaciji. Za vse to pa je treba sprejeti zavestno odločitev. In predsednik republike lahko spodbudi odločanje o tem in na ta način.
Kaj ob športu lahko v Sloveniji dvigne narodno pripadnost in zavest? Ali je šport po vašem mnenju največji element identitete naše države in največji promocijski element? Kako lahko po vašem mnenju izjemne športne uspehe še bolj izkoristimo za promocijo naše države in tudi za morebitni razvojno agendo Slovenije?
Šport in kultura spodbujata narodno zavest, državotvornost, predvsem pa tudi povezanost in spoštovanje. In zato vedno poudarjam, da se v športu in kulturi najbolje povežemo med sabo, ker odmislimo svetovnonazorske razlike in poudarjamo skupno veselje nad dosežki.