Enajst golov ima v ligi prvakov. Največ med slovenskimi nogometaši. In dvakrat je med evropsko elito popeljal še Maribor kot športni direktor. Za komentar ob nastanku Superlige smo povprašali seveda tudi Zlatka Zahovića. »Sit lačnega ne razume,« razmišlja ob ustanovitvi Superlige.
Vprašali smo Zahovića, kaj lahko ob napovedi nove lige ukrene predsednik Uefe Aleksander Čeferin. »Zelo malo, ker so ga najbližji izdali. Ampak on ni problem, problem je evropska in svetovna nogometna družina, kjer ni ne fairplaya ne občutka. Družba je prišla do egoizma in pohlepa.«
Referendum za Superligo bi padel
Ampak, če damo etiko in argumente na stran, najbrž bi taka liga sprva zanimala tudi Slovence? »Vsi bodo gledali, to ni sporno, izgubi pa marsikaj svoj čar. Verjamem, da če bi v Španiji ali Angliji dali ustanovitev take lige na referendum, bi ta padel.«
Obenem je Zahović na vprašanje, kaj bi pomenila uvedba takšne lige, spomnil na razdvojenost evropske klubske košarke. »Saj je podoben primer v evropski košarki, ne? Ko sta se ustanovili dve ligi. In tu je enako. Koncentracija kvalitete slej ko prej zvodeni. Enostavno postane slabša.«
Zahović, ki sicer nikdar ni skrival naklonjenosti do madridskega Reala, je robate in direktne izjave Florentina Pereza celovito komentiral. »Nisem prepričan, da se giba med navadnimi ljudmi. Giba se med določenimi ljdumi, ki imajo določeno privilegirano življenje.«
Privilegij ne razume navijačev
Argument Florentina Pereza, prvega moža Superlige, da bi zlasti mladi raje gledali več tekem najbogajteših klubov, pri Zahoviću ne pije vode. »Naj si pogleda, koliko ima mladih v Realu. Vse te ocene so zdaj brezvezne, vsak namreč vleče na svojo stran, vsak svoje argumente. Enostavno: nogomet bo trpel, ljudje bodo trpeli. Prepričan sem, kot so najbrž tudi oni, da je vse to katastrofa.«
Zahović izpostavlja, da za navijača Liverpoola ni dileme. »Povprečnega navijača vprašajte, ali bi raje gledal tekme z Realom ali tradicionalni mestni derbi z Evertonom? Ni dileme! Da bi raje videli Real, pravijo tisti, ki se ne gibljejo med ljudmi. Gre za privilegirane ljudi, ki ne vedo, kaj bi.«
Uvedba Superlige ima klicaj, ne vprašaj
Zahović zato uvodno rešitev vidi v priznanju Uefe, da je doživela začetni poraz. »In naj izvleče maksimum. Ker drugače… Iti v maščevanje ni dobro, ker nad uvedbo Superligo je narejen klicaj in ne vprašaj.«
In kaj misli, kako bi se odločil igralci, če bi morali izbirati, ali naj igrajo v Superligi, četudi bi to pomenilo, da ne smejo igrati za reprezentanco na svetovnem prvenstvu? »Tozadevno ni dileme. Igrati na srce igralcev, da bodo igrali za grb? Ob takem denarju? Pozabite. Že dandanes je ogromno pritiskov, sploh pri igralcih, starih okrog 30 let, naj ne igrajo kvalifikacij za reprezentanco. Sploh tisti, katerih reprezentance imajo majhne možnosti za uvrstitev na velika tekmovanja. Prepričan sem, da bi se 90% igralcev izreklo za Superligo.«
Plačali bi, samo da majhnih ni
Povrhu pa je Zahović prezrcalil pogled ob naložbi ameriške investicijske banke JP Morgan v Superligo, in pomislil, kako bi bilo, če bi velik, bogat evropski fond denimo želel kupiti ligo NFL. »Da bi nek evropski fond kupil tak ponos, kot je ameriški nogomet? Ne pade mi na pamet. Ker spuštujemo vrednote kontitentov. Ne predstavljam si, razen če si tam to sami želeli. Nek fairplay mora obstajati.«
Seveda pa nismo mogli niti mimo tega, da je liga prvakov že trikrat prišla v naše mesto. Dvakrat, ko je bil športni direktor prav Zahović. Je imel že takrat občutek, ko je Liverpool prav v Ljudskem vrtu po rezultatski krizi dokazal svojo moč s huronsko zmago 0:7, da se veliki ne želijo ubadati z majhnimi? »Maribor je hodil redno na zasedanja Evropskega združenja klubov (ECA), dokaj redno pa tudi Domžale. In že takrat so veliki dali vedeti, da bi plačali, samo da manjših klubov ni zraven. Zato ni zame ta poteza nobeno presenečenje. Samo, da nas ni. Ker motimo.«