Ima takoj prepoznaven stil. In tudi glas. Tudi, če ga doslej še nikdar niste poslušali, ste ga slišali in si najbrž ustvarili mnenje. Za Jana Oblaka je spesnil, da je škofjeloški albatros. Zelenico je označil za travniško rušo, Stožice za lepotico. In na koncu ihteče skoraj zapiskal, ko so Hrvati poskusili, kot je rekel, »z neke vrste s polbanana strelom z ničnim izkupičkom«.
Da, Nejc Mravlja je komentiral tekmo Slovenije in Hrvaške na Šport TV. Kako? Zelo zapomnljivo. Na sosedskem derbiju brez gledalcev je bil najbližje navijaški izkušnji. Megafon manjkajoče kolektivne izkušnje. Komentator, ki veliko govori, a tudi veliko pove.
Komentiranje je seveda stvar okusa
Ko gre za komentiranje, ultimativnega strinjanja seveda ni. Subjektivna stvar okusa. Nekateri imajo raje manj zgovorne, analitične ali glasne komentatorje. Drugi radi slišijo čim več in čim bolj na glas. Ko je prišla konkurenca pri tv prenosih, ki so se selili iz televizije na televizijo – slovenska prva liga se bo poleti denimo za naslednja štiri leta selila na Sportklub, kar bo že četrta televizija, ki bo prenašala ligo v prav toliko letih -, so prišle tudi bolj žolčne debate in ocene komentatorjev.
Nenazadnje je včeraj tekmo mlade reprezentance na evropskem prvenstvu prenašala Televizija Slovenija, člansko pa Šport TV. Držalo pa naj bi vendarle nekaj. Komentiranje tekem slovenske nogometne reprezentance je posebna čast. No, vsaj naj bi bila. Skoraj prestiž.
Nenazadnje je včeraj tekmo mlade reprezentance na evropskem prvenstvu prenašala Televizija Slovenija, člansko pa Šport TV. Držalo pa naj bi vendarle nekaj. Komentiranje tekem slovenske nogometne reprezentance je posebna čast. No, vsaj naj bi bila. Skoraj prestiž.
Jeseni sta v ligi narodov tekme Slovenije komentirala Goran in Dejan Obrez, ko je pravice za prenose odkupil Sportklub. Sodeč po odzivih je športna javnost sicer še vedno vajena, da bi tekme prenašala Televizija Slovenija, čeprav je v preteklosti tekme slovenske reprezentance tudi že prenašal tudi TV3, medtem ko je bilo svetovno prvenstvo 2002, kjer je prvič igrala tudi Slovenija, na Kanalu A.
Sodniški kotiček dobrodošel
Zasledili smo več komentarjev gledalcev, ki so sinočnjo tekmo začeli gledati na (srbski verziji) Sportklubu, a je bil tam prenos po kratkem času zatemenjen, zato so bili razjarjeni. Prav tako ni manjkalo komentarjev, ki še vedno pričakujejo, da bo tekme slovenske reprezentance prenašala nacionalka. Ta je dolgo imela pravice za tekme slovenske reprezentance.
Postavila je visoke tehnične standarde, ki jim je zlasti Sportklub v ligi narodov težko sledil, vendar redno požemala tudi kritike na vsebinski del.
Postavila je visoke tehnične standarde, ki jim je zlasti Sportklub v ligi narodov težko sledil, vendar redno požemala tudi kritike na vsebinski del. Tako pri izboru komentatorjev, ki so pogosto med letom komentirali številne druge športe in so se v nogomet vsake toliko ne preveč suvereno vrnili, kot zlasti strokovnih gostov, kjer se Sportklub in Šport TV hitreje, lažje in pogumneje zasukata.
Šport TV je v studiu s suverenim Žigo Ikičem gostil lucidnega Dušana Kosića, ki je lani s Celjem osvojil naslov državnih prvakov, ter Tončija Žlogarja, nekdanjega reprezentanta, ki se lahko pohvali tudi z diplomo in izbrano govorico. Studijski del se je na koncu po naboru relevantnih izjav izkazal tudi s sodniškim kotičkom, v katerem je gostoval Robert Kranjec, podpredsednik ZNSS. Veliko dela še ni imel, zanimivo bo videti, kako bo rubrika zadihala ob bolj spornih odločitvah.
Nogomet in Radio Gaga
Šport TV, ki je odkupil pravice tako za kvalifikacije za svetovno prvenstvo 2022, prenašal pa bo tudi na letošnje poletje prestavljeno Euro 2020, je komentiranje zaupal Nejcu Mravlji. Do prepoznavnega stila se je prebil s komentiranjem tekem francoskega prvenstva, obenem pa sicer sodeluje tudi v Radiu Gaga.
Mravlja je predstavnik mlajše generacije komentatorjev. Kar pa ne pomeni, da nima izkušenj. Ravno nasprotno, mlajši komentatorji dobivajo ob inflaciji prenosov na zdaj že treh športnih televizijah (Sportklub, ŠportTV, Arenasport) ogromno priložnosti.
Mravlja je predstavnik mlajše generacije komentatorjev. Kar pa ne pomeni, da nima izkušenj. Ravno nasprotno, mlajši komentatorji dobivajo ob inflaciji prenosov na zdaj že treh športnih televizijah (Sportklub, ŠportTV, Arenasport) ogromno priložnosti. Je pa razlika komentirati tekme tujih prvenstev in domačih lig ali reprezentanc. Najprej in predvsem v gledanosti. In tudi pozornosti.
Tekma, kakršna je dvoboj Slovenije in Hrvaške, morda sama po sebi ne naredi ugledne in izstopajoče komentatorske kariere. Lahko pa jo precej upočasni, zatre ali celo uniči. Nejc Mravlja je kot komentator deloval kot megafon kolektivnega vzdušja, ki ga zdaj na tribunah pač ni. Ne moremo si niti predstavljati, kako bi bilo v Stožicah, če bi tam bili navijači. Ne moremo. Je pa bil Mravlja morda celo najboljši približek. V dobrem, pogumnem in celo poetičnem smislu.