Število tekačev v zadnjih letih v Sloveniji narašča, skupaj s številom različnih dogodkov oziroma oblik tekaškega udejstvovanja in druženja. Čeprav najbolj zagreti ljubitelji teka vztrajajo tudi v zimskih mesecih, večina tekačev v hladnejših dneh tek nadomešča z drugimi športi, kot so tek na smučeh, smučanje in vadba v dvoranah. Ob bolj zgodnji otoplitvi kot običajno pa letos nekoliko prej znova obuvajo tudi tekaške copate.

Da se je v zadnjih dneh skupaj z bolj ugodnim vremenom že zgodil premik na področju rekreativnega teka, potrjujejo tudi prodajni trendi v trgovinah s športno opremo. Pri večjih trgovcih v Sloveniji po besedah prodajalcev tako v Mariboru kot v Ljubljani, že več dni beležijo porast iskanja tekaške obutve in tekstila.

Pred vrati so tudi prve večje tekaške prireditve. Teh je v Sloveniji vsako leto več, predvsem so v porastu manjši, bolj lokalni dogodki, na katerih sta poleg tekmovalnega dela enako pomembna tudi druženje in gibanje v naravi.

Rekreacija pomembna družbena panoga v Sloveniji, tek ena bolj priljubljenih oblik

Rekreacija je v Sloveniji pomembna družbena panoga, saj je visok delež prebivalstva telesno aktiven. Po raziskavi Eurobarometer iz leta 2017 namreč 15 odstotkov Slovencev redno telovadi, 36 odstotkov pa dokaj redno, kar je med najvišjimi deleži v EU. Le 24 odstotkov Slovencev nikoli ne telovadi, to je med najnižjimi deleži in za skoraj pol pod povprečjem v EU (46 odstotkov).

Ista raziskava je ugotovila, da Slovenci najraje telovadijo na odprtem, v parkih in naravi. Več kot polovica je tako telesno dejavnih, v EU je ta delež 40-odstoten.

Tek ob pohodništvu, kolesarstvu in plavanju velja za eno najbolj priljubljenih oblik rekreacije v Sloveniji. Čeprav temeljite domače raziskave na področju rekreacije ni že skoraj desetletje, po ocenah poznavalcev več kot četrtina Slovencev vsaj občasno teče. Število aktivnih tekačev pa se je v zadnjem desetletju že sodeč po sami udeležbi na tekaških dogodkih krepko povečalo.

“Ljudje izgubljajo strah pred tekom”

Eden najbolj znanih tekaških trenerjev v državi Urban Praprotnik ocenjuje, da vsak deseti Slovenec redno teče, še več pa občasno. Porast teka kot načina rekreacije pripisuje predvsem zmanjšanju strahu pred tekom. Kot pravi, imajo mnogi odrasli strah pred tekom zaradi izkušenj iz osnovne šole.

V vrtcu vsi otroci tečejo naokoli in to počnejo z veseljem, ko pa stopiš v šolo, se moraš kar naenkrat gnati in tekmovati. Mnogi zato v tej fazi izgubijo veselje do teka.” Pomemben dejavnik pri odločanju za rekreativni tek je tako zavedanje, da ne gre za tekmovanje in dokazovanje, temveč prijeten način rekreacije in tudi možnost druženja in uživanja v naravi. “Ko človek rahlo zniža svoja pričakovanja, takrat lahko uživa,” pojasnjuje.

Tekaške prireditve tudi v Mariboru

Prvič se bo v Mariboru organiziralo teklo 26. maja na RUN4MOTION, urbanem polmaratonu ter treh krajših tekih. Junija bodo tekaški navdušenci tekli zDravo ter se nato podali tudi na 2. nočni tek po Mariboru.

24. avgusta vse avanturiste čaka Pohorje Ultra trail, ki ponuja štiri različno zahtevne trase, od 17 kilometrov pa vse do 85 kilometrov, ki bodo potekale po območju petih občin, Maribor, Ruše, Hoče, Slovenska Bistrica in Lovrenca na Pohorju, bodo lahko spoznali lepote mogočne doline Lobnice s Slapom Šumik, korito Bistriškega Vintgarja, se srečali s pohorsko zgodbo Črnega in Tihega jezera ter z mestom padlega Pohorskega bataljona. Udeleženci bodo popeljani tudi preko naslednjih znanih točk, Doma na Pečkah, Meranovega, Mariborske in Ruške koče, Treh kraljev, Doma na Osankarici, Koče na Klopnem vrhu, Koče na Šumiku ter se po razgibanih stezicah vrnili v dolino v Športni Park Ruše.

Jesen se bo pričela 8. septembra s tretjim mariborskim mestnim tekom, nakar bo oktobra zaključil nočni tek po stopnicah na Kalvarijo. A pomlad in poletje prinašata še veliko več tekaških prireditev.