Proen Maribor je Mariboru prvič prinesel uradni naslov. Zdaj so pa v pričakovanju bojev malonogometne lige prvakov. Vendar se je v Mariboru najboljši mali nogomet že v osemdesetih. Pa ne samo v Slovenskih okvirjih. Ste že slišali za Talce? Starejše generacije gotovo. Mlajše si lahko tukaj preberete zgodovino mariborskega malega nogometa.
Maribor je v finalni tekmi letošnjega državnega prvenstva odpravil Litijo s 3:1 v zmagah. Zmaga, ki jo je bilo pričakovati, saj je bil projekt osvajanja državnega prvaka ambiciozno zastavljen že od začetka sezone. Milivoje Simeunović, Senudin Džafić, Denis Totošković, so le tri odmevne okrepitve, ki v tem trenutku za vsako slovensko futsal ekipo pomenijo ogromno. Ko se je sredi sezone pridružil še eden najboljših futsalerjev pri nas, Alen Fetič ( ja, to je tisti, ki je zabil Špancem gol iz prostega strela, točno od tam kjer se srečata sredinska črta in avt linija) je bila to skoraj že garancija za naslov.
Osvojitev naslova ni nikoli samoumevna
Vse te zgoraj omenjene zvezde, so morale odigrati borbeno in taktično disciplinirano. Tu je bil namreč še Dobovec, ki si je želel naslova z manj vloženimi sredstvi, a je imel uigrano ekipo. Med favorite so sodili tudi Oplast, še najmanj so Mariborčani mislili, da jim bo v finalu naproti stala Litija, ki v letošnji sezoni ni ciljala na najvišja mesta. Vendar so zanesljivo premagali tudi mlado in zagnano ekipo iz središča Slovenija. Fizično in taktično odlično pripravljeno. In kot je danes v futsalu, sta to dve vrlini ki štejeta veliko. Največ. Zato vsa čast vsem zgoraj omenjenim zvezdam. V Maribor so prišle osvojiti naslov in resnično pustile srce na igrišču. V športu, ki ni lahek, saj v Sloveniji ne pozna profesionalizma.
Več podobnih športnih zgodb iz Maribora lahko preberete v edinem mariborskem športnem magazinu Športni upi.
Nekaj dni po odmevnem uspehu, morda bo tudi ta eden takih, katerega dimenzije se bomo zavedli šele čez nekaj let, smo se pogovajrali z Vladom Celingerjem, da bi se spomnili začetkov malega nogometa v Mariboru. Uradnih, institucionaliziranih začetkov. Seveda se je mali nogomet igral že pred osemdesetimi. Igrali so se številni turnirji, na nekaterih je bilo prijavljenih tudi po petdeset ali več ekip, kar je popolno nasprotje trenutni turnirski sceni v Mariboru. Vendar so prvi klub, ki je bil uradno registriran leta 1984, dobil svoj žiro račun in vse potrebno, postali Talci. Idejni vodja Boris Rubelj – Holcer, takratni tajnik mestne četrti na Ulici Talcev. Da, uganili ste po čem so Talci dobili ime. Zgodovinski dogodek, zgodovinska ulica. In Holcer trener Talcev, legenda mariborskega malega nogometa. Kmalu se mu je pridružil še športni novinar Borut Planinšič st., ki je postal tajnik in je Talcem s svojim zvestim delom ter organizacijo (od sendvičev za na pot, do najbolj sodobne športne opreme za tisti čas), posvetil del svojega življenja.
Vlado Celinger legenda prve generacije
Vlado Celinger nam je pripovedoval o takratnih časih. Tudi sam je namreč član tiste prve legendarne generacije Sprehod po malonogometni zgodovini Maribora Talcev, kasneje tudi trener, ki je v osemdesetih osvajala državne naslove kot po tekočem traku. Najprej so morali v nekakšnih regijskih kvalifikacijah premagovati vse lokalne ekipe (teh kvalifikacijskih turnirjev so se takrat udele- ževali tudi najboljši igralci in klubi velikega nogometa, vsako leto so za prvaka Maribora morali premagati NK Maribor), nato pa so pometli še z konkurenti na državni ravni. Kar ni bil problem. Veliko večja težava je bila se prebiti skozi mariborsko sito. Ja, mali nogomet, je že takrat bil doma pod Pohorjem. Najbolj znani igralci Talcev so bili Rado,Jurma, Deda,Migo,Franjo,Tona,Brane ,Kuka…Nikakor pa ne moremo mimo Darka Križmana – Dakija, legendarnega selektorja slovenske nogometne reprezentance, ki je prvi pripeljal Slovensko nogometno reprezentanco na veliko tekmovanje.
Evropski naslov
Vendar so se časi spreminjali, s tem pa se je spreminjal tudi mali nogomet. Ko so se približevala devetdeseta, je igro s petimi igralci v polju (5+1) zamenjala igra v sedanji obliki (4+1). Kar je seveda popolnoma spremenilo način igre. Vse bolj je postajala pomembna fizična priprava, eksplozivnost, hitrost …Vendar to ni spremenilo dejstva, da so Talci ostali najboljši nogometni klub v Mariboru, v Sloveniji in tudi širše. V sezoni 1987/88 mariborski mali nogomet beleži še en izjemen uspeh, katerega dimenzije so popolnoma neprimerljive z današnjimi časi.
Na neuradnem evropskem prvenstvu, pod pokroviteljstvom FIFE v malem nogometu v Velenju, so Talci postali neuradni evropski prvaki! Vidno vlogo na tem prvenstvu so odigrali za Talce igralci, ki so pustili pečat tudi na velikem nogometu. To so Albin Jug,Miran Perko,Borut Jarc,Oliver Hafner,Matjaž Kek in Aleš Čeh, vsi nekdanji igralci NK Maribora.
V teh letih, se je pri Talcih že začela prva menjava generacije, in takrat so dres Talcev oblekla tudi imena Pero, Dalja,Janko,Peka,Majzi,Zrna,Sraka,Siki,Darko, Ali in še bi lahko naštevali. Član ekipe je bil še vedno tudi naš sogovornik, ki pa je počasi odšel v trenerske vode. Bistvo Talcev je bilo da so igrali samo domači igralci. Seveda ni mogel igrati vsak, saj so bili kriteriji za igranje pri neuradnih evropskih prvakih, izjemno visoki. A je tudi Zlatko Zahovič zabeležil nekaj nastopov.
Vse kar so Talci zaslužili, so zaslužili na turnirjih. Večinoma v Avstriji, kjer so osvojili skoraj vse turnirje. Živeli so za mali nogomet in za romantiko na igrišču. Za „uhe“, za potezo več, za strel z „vansko“ … . Zdaj je mali nogomet postal rutina. Romantično ga igra samo še Ricardinho. Vlado se spominja, da je bilo veselje, ko je šel s Talci na turnir, podobno tistemu, ko si šel kot otrok s starši na morje in noč pred tem nisi mogel zatisniti očesa.
Zdaj to veselje Vlado v malem nogometu močno pogreša. Vendar nikakor pa ne misli, da bi se morale nove generacije Talcev bolj spominjati oziroma, da bi se jim mogel trenutni mariborski klub kakorkoli posvetiti. Se spomniti nanje in na njihove uspehe. Še vedno se srečajo, če jih kdo kam povabi.
Danes mali nogomet kroji finančna in taktična disciplina
Danes, ko v Mariboru slavimo naslov državnih prvakov v futsalu, zgoraj omenjeni igralci, vse to opazujejo nekoliko z zadržkom in iz distance. Pa ne zato, ker trenutno za mesto na parketu, razen Mateja Fiderška in Žige Čeha, ne konkurirajo drugi Mariborčani, ampak ker je moderni futsal postal tako šablonski. Na igrišču rezultat kroji fizična in taktična disciplina, ob igrišču pa denar. Vlado je nehal igrati mali nogomet prav pred sezono, ko se je ustanovila slovenska nogometna liga (do takrat so se državni naslovi osvajali na turnirjih), tako da ne on, ne Talci nikoli niso igrali v slovenskem ligaškem tekmovanju. Talce so nasledili drugi klubi, med drugimi tudi Carioce in Zavarovalnica Luvin, ki je pod vodstvom Dakija beležila izjemne rezultate. Kasneje so prišli Napoli Intelsat, Maribor Branik, Re/MaxBrezje in sedaj PROEN Maribor – državni prvaki, ki bodo zdaj igrali evropske kvalifikacije. Uradne. Evropskega naslova si ne gre obetati, a želimo jim, da bi jim uspelo zastopati Maribor v dobri, borbeni, taktično disciplinirani in še vedno nekoliko romantični luči. Ob tem pa tudi tega, da bi omenjene mariborske legende PROEN Maribor vzele za svojega. In obratno. Nenazadnje so Talci pomembno prispevali k zgodovini malega nogometa v Mariboru. So veliko ime. In velik klub jih ne bi smel pozabiti.
Več podobnih športnih zgodb lahko preberete v edinem mariborskem športnem magazinu Športni upi.