Vladna stran in Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides bosta popoldne podpisala sporazum o prekinitvi za danes napovedane zdravniške stavke. Sporazum je v torek namreč potrdil stavkovni odbor Fidesa, s tem pa napovedano stavko zamrznil. Popoldne se bodo nadaljevala tudi pogajanja s sindikati zdravstva in socialnega varstva.

Vladna stran in predstavniki sindikata Fides so sporazum o prekinitvi stavke parafirali na ponedeljkovih pogajanjih, a je moral sporazum potrditi še stavkovni odbor sindikata, ki je o njem odločal v torek. Odbor je sporazum potrdil, s tem pa je zdravniška stavka zamrznjena.

Razprava in pogajanja sta bila dolga

Razprava je bila dolga in burna, kar kaže, da je nezadovoljstvo zdravnikov doseglo vrelišče, je v izjavi za medije dejal namestnik vodje pogajalske skupine Fidesa Gregor Zemljič. Vlada je po njegovih besedah dala resne in pomembne zaveze. Zavedajo se, da bo za uresničitev sporazuma potreben čas, a bodo časovnico spremljali in ocenjevali poteze vlade, je napovedal.

Podpis sporazuma bo danes popoldne, ko bodo na novinarski konferenci tudi predstavili podrobnosti sporazuma, je dejal. Ob tem je potrdil neuradne informacije, da so govorili v smeri oblikovanja posebnega stebra za zdravstvo ob načrtovani prenovi enotnega plačnega sistema.

Pogajanja s sindikati zdravstva in socialnega varstva se nadaljujejo

Sicer pa bo vlada popoldne nadaljevala pogajanja s sindikati zdravstva in socialnega varstva. Kot je v izjavi za STA dejala predsednica sindikata zdravstva in socialnega varstva Irena Ilešič Čujovič, pričakujejo, da jih bo vladna stran obvestila o tem, kaj se je dogajalo na pogajanjih s Fidesom in kakšna je vsebina dogovora.

“To bo tudi startna točka za to, da se dogovorimo o tistem, kar se moramo dogovoriti, to pa so nesorazmerja, ki so nastajala z novembrskim dogovorom,” je poudarila. Pogajanja si želijo zaključiti v čim krajšem času.

Glede oblikovanja posebnega plačnega stebra za zdravstvo znotraj enotnega plačnega sistema, kar je ena od določb sporazuma med vlado in Fidesom, je Ilešič Čujevičeva dejala, da je vlada v pogajanjih z njimi sicer omenjala nek ločen steber. “Kaj to pomeni, te vsebine ne poznamo. Zagotovo pa, če to pomeni kakršenkoli izstop kateregakoli dela, tudi če celotnega zdravstva iz plačnega sistema v javnem sektorju, smo mi odločno proti temu,” je dejala.

Ko se začne izvzemati določene skupine, to ni več enotni plačni sistem in ni zagotovila, da bo karkoli funkcioniralo, ne nobenih varovalk, je še poudarila.

STA