Na portalu Necenzurirano so že marca objavili podatke o plačah zaposlenih v UKC Ljubljana za lanski december, ko je bil drugi epidemiološki val na vrhuncu. Največ, nekaj manj kot 27.500 evrov bruto, je prejel zaposleni na kliniki za infekcijske bolezni. Povprečne plače tridesetih rekorderjev v lanskem decembru pa so znašale 18.200 evrov bruto. Kdo so, ni bilo mogoče izvedeti, saj so za portal Necenzurirano z UKC Ljubljana poslali le podatke o plačah zaposlenih brez njihovih imen.

Imen ne razkrivajo

Posredovala je tudi informacijska pooblaščenka, ki je pritožbi ekipe Necenzurirano ugodila in izdala odločbo, s katero je UKC naložila, da mora razkriti seznam plač skupaj z imeni. V ljubljanskem kliničnem centru te odločbe niso spoštovali, ampak so raje teden dni pred iztekom roka za posredovanje informacij vložili tožbo na upravno sodišče. S tem so si kupili več mesecev dodatnega časa, ki jih bo sodišče porabilo za odločanje o njihovi tožbi, pri tem je treba upoštevati še zaostanke zaradi epidemije.

Imena najbolje plačanih zaposlenih bi odgovorila na vprašanje, ali so visoke dodatke prejemali tudi zdravniki, ki so med krizo delali pri zasebnikih, na UKC Ljubljana pa jih praktično ni bilo. 

Imena najbolje plačanih zaposlenih bi odgovorila na vprašanje, ali so visoke dodatke prejemali tudi zdravniki, ki so med krizo delali pri zasebnikih, na UKC Ljubljana pa jih praktično ni bilo. Prav tako bi postalo jasno, ali so bili med prejemniki zdravniki iz oddelkov, ki so med epidemijo delali v omejenem obsegu ali pa so bili celo zaprti in pri tem niso imeli stikov z okuženimi s koronavirusom.

Še vedno omejen dostop do zdravstvenih storitev

Medtem ko so plače v bolnišnicah dosegale rekorde, je imel velik del prebivalstva okrnjen dostop do javnih zdravstvenih storitev. Tako so UKC Ljubljana in druge bolnišnice v januarju in februarju letos zdravile za 22 odstotkov manj bolnikov kot v enakem obdobju lani. Ob tem so skupaj z zdravstvenimi domovi, koncesionarji in drugimi izvajalci v tem času opravile kar za 15 odstotkov manj specialističnih pregledov, zdravljenj, dializ, operacij in drugih posegov, poroča Necenzurirano. UKC Ljubljana je javni zdravstveni zavod, ki je v lasti Republike Slovenije. V celoti se financira iz javnih sredstev. Za covid in druge dodatke k plačam je šlo lani 200 milijonov evrov dodatnega denarja.

Tako so UKC Ljubljana in druge bolnišnice v januarju in februarju letos zdravile za 22 odstotkov manj bolnikov kot v enakem obdobju lani. Ob tem so skupaj z zdravstvenimi domovi, koncesionarji in drugimi izvajalci v tem času opravile kar za 15 odstotkov manj specialističnih pregledov, zdravljenj, dializ, operacij in drugih posegov, poroča Necenzurirano.

Na podoben način kot pri plačah so v UKC Ljubljana svoje zaposlene zaščitili tudi pri soglasjih za delo pri zasebnih izvajalcih zdravstvenih storitev. Razkrili so nam le imena zdravnikov in število soglasij, ne pa tudi imena zasebnikov, pri katerih lahko delajo. V mariborski in celjski bolnišnici težav s posredovanjem teh informacij niso imeli.