Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je na današnji tiskovni konferenci dejal: “Danes je zadnji dan epidemije. Epidemiološka situacija v Sloveniji je ugodna, za kar so zaslužni vsi, ki so spoštovali ukrepe, se odločili za cepljenje, predvsem pa ravnali odgovorno.”
Po njegovih besedah epidemija ne bo podaljšana, a se vsi ukrepi zato ne bodo sprostili: “Še vedno imamo v bolnišnici 122 hospitaliziranih, od tega 40 na intenzivnih oddelkih. Za temi številkami so ljudje, so življenja.”
Dodal je, da bodo v tem tednu covid paciente v hospitalno obravnavo sprejemale še štiri bolnišnice, ki lahko zagotavljajo celovito oskrbo: “Preostale so že in še bodo začele izvajati svoje redne programe.”
Omejitve ostajajo v veljavi
Poveljnik Civilne zaščite Republike Slovenije bo izdal sklep o preklicu Sklepa o aktiviranju Državnega načrta zaščite in reševanja ob pojavu epidemije oziroma pandemije nalezljive bolezni pri ljudeh. V praksi to pomeni, da se bodo zaključile operativne aktivnosti sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v zvezi s covid-19.
Svetovalna skupina za covid-19 bo po Vindišarjevih besedah še naprej tedensko spremljala epidemiološko situacijo v državi in ocenjevala, kateri ukrepi so potrebni, da ostane položaj pod nadzorom. Zaenkrat ne pričakuje večjih sproščanj. “Na tem mestu tudi moja prošnja, da vsi skupaj še naprej upoštevamo vsa priporočila in ukrepe. Vsi sprejeti odloki ostajajo v veljavi, dokler se ne iztečejo oziroma jih vlada ne podaljša,” je poudaril na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19.
Tudi po koncu epidemije ostaja v veljavi sistem PCT (preboleli, cepljeni, testirani) za vstop v notranje prostore v lokalih, na kulturne in športne prireditve ter v nastanitvene objekte. Treba je zagotoviti 10 kvadratnih metrov na osebo na dogodkih brez fiksnih sedišč, tri metre razdalje med mizami in največ 75-odstotno zasedenost nastanitvenih obratov in na prireditvah.
Tudi po koncu epidemije ostaja v veljavi sistem PCT (preboleli, cepljeni, testirani) za vstop v notranje prostore v lokalih, na kulturne in športne prireditve ter v nastanitvene objekte. Treba je zagotoviti 10 kvadratnih metrov na osebo na dogodkih brez fiksnih sedišč, tri metre razdalje med mizami in največ 75-odstotno zasedenost nastanitvenih obratov in na prireditvah. “Kjer je možno, naj aktivnosti potekajo na prostem, notranje prostore je treba redno prezračevati,” je opozoril državni sekretar.
Po njegovih besedah je ključno tudi nadaljnje cepljenje prebivalstva proti covidu-19. “V Sloveniji je trenutno na voljo dovolj cepiva, da se lahko cepi vsak, ki se za to odloči. Cepilni centri odpirajo svoja vrata, da se lahko ljudje cepijo, četudi niso naročeni,” je dejal. Državljane je pozval, naj se čim prej cepijo. “Za nami je težko leto in pol. Epidemija nas je postavila pred marsikatero preizkušnjo. S sodelovanjem in solidarnostjo smo zmogli, vendar še nismo pretekli ciljne črte,” je zaključil.
V Sloveniji je trenutno na voljo dovolj cepiva, da se lahko cepi vsak, ki se za to odloči. Cepilni centri odpirajo svoja vrata, da se lahko ljudje cepijo, četudi niso naročeni.
Tudi pogoji glede prehajanja državne meje bodo zaenkrat še naprej ostali v veljavi, saj pogoji za vstop v državo niso vezani na epidemiološke razmere v Sloveniji, temveč na razmere po celem svetu.
Razmere se izboljšujejo tudi v domovih za starejše
Državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mateja Ribič je povedala, da se razmere v domovih starejših občanov izboljšujejo: “V zadnjem tednu je bila okužba zaznana samo pri enem stanovalcu v vseh domovih in pri dveh zaposlenih.”
Tako bo ministrstvo tudi v prihodnje zagotavljalo sredstva za dodatne zaposlitve, zaposleni bodo še naprej upravičeni do dodatka za delo v sivi in rdeči coni, če jih bo treba vzpostaviti. Se pa s koncem epidemije preneha mesečno avtomatično podaljševanje uveljavljanja pravic iz javnih sredstev.
Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Mateje Ribič ostajajo kljub izteku epidemije z današnjem dnem v veljavi številni ukrepi v pomoč socialnovarstvenim zavodom. Tako bo ministrstvo tudi v prihodnje zagotavljalo sredstva za dodatne zaposlitve, zaposleni bodo še naprej upravičeni do dodatka za delo v sivi in rdeči coni, če jih bo treba vzpostaviti. Se pa s koncem epidemije preneha mesečno avtomatično podaljševanje uveljavljanja pravic iz javnih sredstev.
Dodatkov za javne uslužbence v višini 65 odstotkov z dnevom preklica epidemije ni več, ostajajo pa dodatki iz protikoronske zakonodaje za tiste, ki delajo v neposrednem stiku s covidnimi bolniki. “Določeni zaposleni v zdravstvu, sociali, povsod tam, kjer imamo covidne bolnike, bodo še vedno dobivali po 30 odstotkov dodatka na osnovno plačo,” je povedal Vindišar.