55-letni Silvo Rupnik iz Hotedršice, ki trpi za rakom na kostnem mozgu, se mora za reden preglede voziti v Ljubljano. Prevoz mora opraviti sam, saj mu je zdravnica v času koronakrize odsvetovala prevoz z več ljudmi, saj je bilo njegovo zdravstveno stanje toliko oslabljeno, da bi drugi lahko zanj predstavljali tveganje. Po opravljenih 19 vožnjah pa je 55-letnika pričakalo neprijetno presenečenje. Za vožnje od 1. januarja do 1. avgusta letos je od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) prejel manj kot 40 evrov.
“Zdelo se mi je nesmiselno, da bi za vsak mesec posebej nosil na ZZZS. A za 19 voženj manj kot 40 evrov se mi zdi res mizerno. To pomeni, da je bila ena vožnja vredna manj kot dva evra. Če bi koristil rešilca, Pacienta ali javni prevoz, bi zavarovalnico stalo veliko več, ena vožnja minimalno 100 evrov. Ko sem gledal po internetu, je samo štartnina reševalca več kot 10 evrov, vsak kilometer stane evro, dodatno pa stane še 25 evrov čakanje na pacienta na uro,” je pojasnil za Slovenske novice.
Za 19 voženj, torej skupno 1578 kilometrov, je prejel 39,53 evra potnih stroškov.
Ogorčen je tudi nad tem, da reševalci ali izvajalci prevozov v primeru, da peljejo dva ali več pacientov, dobijo plačano za vsak nalog posebej.
Z boleznijo se sooča že od leta 2015
Rupnikova zgodba se začne leta 2015, ko je poiskal zdravniško pomoč zaradi visoke vročine. Sicer je bila njegova krvna slika slaba, a zdravniki niso takoj ugotovili, kaj je narobe, saj se je njegovo zdravstveno stanje spreminjalo. Ko pa so le postavili pravilno diagnozo, so Rupniku presadili matične celice, nakar se je njegovo stanje izboljšalo.
Tik preden se je ponovno odpravil v službo, se je situacija ponovno spremenila: “Praktično sem bil že dober, s hematologinjo sva se pogovarjala, da bi se vrnil na delo, ko se mi je sistem podrl in se je bolezen ponovila”. Drugo presaditev matičnih celic so mu zdravniki opravili decembra preteklo leto. Od takrat se dobro počuti, tudi če je zaradi bolezni izgubil 8 kilogramov.
ZZZS: Nenujni prevoz lahko uveljavi, če zdravnik ugotovi, da je utemeljen
Kot so za Slovenske novice pojasnili na ZZZS, ima zavarovana oseba pravico do: povračila prevoznih stroškov za najkrajšo razdaljo od kraja prebivališča do najbližjega izvajalca v višini cene javnega prevoza, ki ni prevoz s taksijem, kot izhaja iz vozne karte ali drugega dokazila o plačilu; cene prevoza s taksijem, kot izhaja iz dokazila o njegovem plačilu, vendar ne več, kot bi znašala kilometrina; ali kilometrine, ki je enaka ceni 10 odstotkov cene litra neosvinčenega motornega bencina, veljavni v času potovanja, za potovanja z osebnim vozilom.
“Obračun prevoznih stroškov za potovanja, opravljena v istem mesecu, se zmanjša za 3 odstotke minimalne plače, kar predstavlja lastni prispevek (participacijo), ki ga je zavarovana oseba dolžna vsak mesec nositi sama, poudarja Rutar in dodaja, da mesečni lastni prispevek trenutno zanaša 32,23 evra. To je ta mesečni odbitek, ki je v sedmih mesecih potnih stroškov, kot jih je uveljavljal Rupnik, znašal skupno kar 195,03 evra,” poročajo Slovenke novice.
Sicer so na ZZZS še pojasnili, da lahko zavarovana oseba uveljavi pravico do nenujnega prevoza, če njen zdravnik ugotovi, da je je utemeljen.