Na današnji novinarska konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 je strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin povedal, da je v UKC Maribor 191 hospitaliziranih oseb, 53 jih potrebuje intenzivno terapijo zaradi okužbe s Covid-19. Število pacientov na intenzivni negi je že preseglo število, ki so dosegli v drugem valu, čeprav so pred tem mislili, da tega števila ne morejo več preseči, je pojasnil Vogrin. Bodo danes tekmo dneva enega izmed pacientov premestili, da bodo lahko sprostili vsaj eno posteljo za bolnike, ki bi v UKC Maribor prišli preko urgentnega centra.

Sicer pa Vogrin pričakuje, da bo treba število postelj še povečati. Po njegovem je težko točno napovedati, do kam lahko to gre, a ocenjuje, da jih bo glede na razvoj razmer potrebnih več kot 300. Pri njih so morda sposobni zagotoviti še kakšno posteljo ali dve, več kot to pa ne bo mogoče, je dodal.

Aktivirani so vsi resursi in se približujejo maksimumu. “Približujemo se točki, ko se lahko vse prelomi. Situacija je dodatno otežena tudi zato, ker epidemija traja že več kot leto in pol. Kader je izmučen,” pravi Vogrin.

V UKC Maribor je trenutno 450 zaposlenih na bolniškem staležu. 

Glavna prioriteta je, da se v UKC Maribor ohrani delovanje onkoloških programov in urgence. Vse ostale ne nujne obravnave so v večini ustavljene.

V UKC Maribor imajo pripravljene tudi rezervne variante, morda tudi za zdravljenje v operacijskih dvoranah, kjer je na voljo popolna oprema za covidne bolnike, a se zatakne pri kadrih. Če so pred epidemijo za bolnike v intenzivni terapiji skrbele štiri medicinske sestre, sta zdaj le dve, pa še te večinoma nimajo dolgih izkušenj za delo s tovrstnimi bolniki, opozarja Vogrin.