Bliža se čas za premikanje ure nazaj za eno uro, kar nam bo prineslo dodatno uro spanja. To bo potekalo v noči z 28. na 29. oktober.

Kljub temu, da je Evropska unija že leta 2018 predlagala ukinitev premikanja ure, države članice še niso dosegle soglasja o tej zadevi. V marcu so evroposlanci predlagali ukinitev premikanja ure, vendar se napredek ni zgodil, zato bo premikanje ure ostalo še nekaj let. Evropska komisija je že objavila urnik poletnega časa do leta 2026.

Večina podprla ukinitev, a …

Javno posvetovanje na ravni EU leta 2018 je pokazalo, da je večina udeležencev podprla ukinitev premikanja ure. Strokovnjaki za spanje zagovarjajo stalni zimski čas, saj naj bi bil bolj skladen z naravnim biološkim ritmom ljudi. Evropsko združenje za raziskave spanja je navedlo pozitivne učinke stalnega zimskega časa na zdravje, vključno z izboljšanim spancem, manjšim tveganjem za srčne bolezni in debelost ter manjšo porabo alkohola in tobaka.

Kljub temu so države članice EU še vedno neenotne glede tega, ali naj ostane stalni poletni ali zimski čas. Slovenska vlada je bila tako na primer bolj naklonjena stalnemu zimskemu času, Slovenci so se v anketi večinsko izrekli za poletni čas. Hrvaška vlada je denimo zaradi pozitivnih učinkov na turizem zagovarjala stalni poletni čas.