V ponedeljek, 23. 3. 2020, ob 8. uri, je delavka Tjaša Kozole vabljena na zagovor pred odpovedjo na sedežu uprave v Komendi. Odpustili jo bodo zaradi krivdnih razlogov, očitajo ji malomarnost: »Kot smo že večkrat poudarili, je sodelavka z neupoštevanjem predpisov s področja varnosti živil in minimalnih higienskih standardov večkrat huje kršila pogodbene in druge obveznosti. S takšnim ravnanjem je ogrožala varnost kupcev, česar si v Lidlu ne moremo in ne smemo privoščiti.«
V Centru za družbeno raziskovanje (CEDRA) razložijo, da imajo delavke in delavci v Lidlu dve možnosti: »bodisi poskusijo po najboljših močeh opraviti goro dela, ki jim je naložena, s čimer zaobidejo interna pravila, bodisi spoštujejo pravila, vendar v tem primeru ne morejo zadovoljivo opraviti svojega dela.«
Pravila so v Lidlu jasno določena, vendar hkrati je poslovodjam jasno, da jih, če želijo doseči čim višjo storilnost, morajo kršiti. V Centru za družbeno raziskovanje (CEDRA) razložijo, da imajo delavke in delavci v Lidlu dve možnosti: »bodisi poskusijo po najboljših močeh opraviti goro dela, ki jim je naložena, s čimer zaobidejo interna pravila, bodisi spoštujejo pravila, vendar v tem primeru ne morejo zadovoljivo opraviti svojega dela.«
Poslovni model Lidla temelji na visoki storilnosti, zato si prizadevajo za čim manjše število zaposlenih v posamezni poslovalnici, saj to zagotavlja večji dobiček ob sicer nizkih cenah artiklov. Na račun želje po uspešnosti in dobrih rezultatov poslovalnice ter strahu pred izgubo zaposlitve se večina odloči za zavestno kršenje pravil.
Sindikat predstavlja grožnjo poslovnemu modelu diskontnih trgovin, zato si vodstvo na različne načine prizadeva za njegov propad. Nekatere poslovodje in področni vodje so tako na člane in članice sindikata izvajali pritisk in jih prepričevali, da se naj iz sindikata izčlanijo. Več o grožnjah in pritiskih na članice in člane sindikata smo pisali v članku Zakaj je delavka v Lidlu namesto nagrade za deset let dela dobila odpoved? V Lidlu so se na naše poročanje odzvali z zahtevo po popravku.
Na sindikatu trdijo, da Lidl izkorišča pandemijo za tiho odpuščanje
V času pandemije so trgovke in trgovci eni izmed najbolj ogroženih, saj morajo skrbeti za osnovno preživetje prebivalcev. Vsakodnevno so v stiku z ljudmi, zato so ves čas izpostavljeni morebitnim okužbam. Nujno je, da trgovkam zagotovi ustrezna zaščitna oprema, hkrati pa je potrebno razkuževati poslovalnico. Ob povečanem obsegu dela je skrb za ustrezno čistočo in zagotavljanje zdravja zaposlenih in strank veliko težje. O razmerah v času epidemije je več zapisala trgovka Janja Turk.
Vodstvo Lidla na naše vprašanje o zagotavljanju varnosti zdravja zaposlenih in splošne javnosti odgovarja: »Že ob prvih primerih okužbe v drugih evropskih državah smo uvedli nekaj ukrepov za večjo varnost naših zaposlenih v vseh poslovnih enotah podjetja. Za naše zaposlene smo poskrbeli v skladu z navodili pristojnih organov.«
Tina Cipot v imenu vodstva Lidla na naše vprašanje o zagotavljanju varnosti zdravja zaposlenih in splošne javnosti odgovarja: »Že ob prvih primerih okužbe v drugih evropskih državah smo uvedli nekaj ukrepov za večjo varnost naših zaposlenih v vseh poslovnih enotah podjetja. Za naše zaposlene smo poskrbeli v skladu z navodili pristojnih organov.«
Razloži nam, da si v podjetju prizadevajo za zagotavljanje zdravja strank: »Trenutno vse trgovine opremljamo z namenskimi stojali z razkužilom za kupce, na katerih je prostor tudi za plastične rokavice. Uvedli smo tudi dodatno razkuževanje vozičkov in košar ter površine na blagajni, ki so bolj izpostavljene kupcem.«
Ukrepe za preprečevanje širjenja virusa so poostrili: »V ponedeljek smo na blagajnah že pričeli s postavljanjem pleksi zaslonov, vse trgovine bodo z njimi opremljene najkasneje danes.« Dodajo še da so na podlagi priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje začeli z omejevanjem števila kupcev v trgovini.
Podpora Tjaši s spletno peticijo
Z namenom zaščite Tjaše Kozole je nastala peticija Vsi smo Tjaša!, v kateri trgovke in ostale podpornike pozivajo k podpori predsednice sindikata. Opozarjajo, da so bile v Lidlu že pred začetkom pandemije slabe razmere, omenjena kriza pa jih je še bolj izostrila. Zapisali so: »Zdaj ko se je promet še povečal, ko se je delo razširilo na nove delovne naloge in nujno razkuževanje poslovalnic, ko je marsikatera zaradi narave dela in varčevanja pri zaščitni opremi že zbolela, se je Lidl odločil še odpustiti predsednico sindikata Tjašo Kozole.« V peticiji so kritični: »Medtem, ko se (Tjaša) skupaj s sindikatom bori za ustrezno zaščitno opremo, skrajšan delovni čas trgovin in dodatno plačilo za obseg dela, bo Lidl krizo izkoristil, da čim tišje in čim dlje od oči splošne javnosti odpusti predsednico in uniči sindikat.« V manj kot pol dneva so že uspeli zbrati 1600 podpisov. Peticija še poteka.
Sindikat vodstvo Lidla poziva k umiku odpovedi, sicer bodo pravico skušali poiskati na sodišču. »Opozorili bomo javnost, kako zlorabljate krizo za rušenje sindikata. In se pri tem ne ustavite tudi pri tem, da boste v času epidemije mati samohranilko pustili brez prihodkov, saj ji ob odpovedi iz krivdnih razlogov ne pripada ne odpravnina in ne nadomestilo za brezposelnost,« zapiše Jemec.
V imenu gorenjske izpostave Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je Matej Jemec v pismu vodstvu Lidla zapisal: »Še posebej zavržno je, da poskušate sindikalistki Kozole podati odpoved sedaj, v teh kriznih časih epidemije, ko je praktično nemogoče dobiti novo službo. Očitno vam je vseeno, kako bo mati samohranilka plačala stroške in najemnino, ko bo ostala brez prihodkov.« Sindikat vodstvo Lidla poziva k umiku odpovedi, sicer bodo pravico skušali poiskati na sodišču. »Opozorili bomo javnost, kako zlorabljate krizo za rušenje sindikata. In se pri tem ne ustavite tudi pri tem, da boste v času epidemije mati samohranilko pustili brez prihodkov, saj ji ob odpovedi iz krivdnih razlogov ne pripada ne odpravnina in ne nadomestilo za brezposelnost,« zapiše Jemec.
Vodstvo obtožbe, da izkoriščajo pandemijo za odpoved, ostro zanika: »Poudarjamo, da so postopki v zvezi s sodelavko še vedno v teku in da so se, kot je znano, pričeli 28. februarja 2020, še preden je bila v Sloveniji potrjena prva okužba s koronavirusom. Zato ostro zanikamo kakršno koli povezovanje tega primera z aktualnimi razmerami v Sloveniji.«
Cipotova še razloži, da so sicer res njihovi trenutni napori prioritetno usmerjeni v zagotavljanje varnosti zaposlenih in kupcev »a to ne pomeni, da so se v podjetju ustavile vse ostale aktivnosti. Postopki, ki so v teku, tečejo naprej skladno z določili zakona.«
Pobudniki peticije pa naprošajo javnost, da s podpisom podprejo Tjašo Kozole: »Zaradi izrednih razmer se moramo odpovedati različnim akcijam, protestom ter tiskovni konferenci, na kateri bi večji sindikati lahko solidarno podprli sindikalni boj v Lidlu. Delavke in delavci trgovine Lidl ter ostale podporne organizacije TE naprošamo, da v znak podpore Tjaši Kozole podpišeš peticijo.«
Pobudniki peticije pa naprošajo javnost, da s podpisom podprejo Tjašo Kozole: »Zaradi izrednih razmer se moramo odpovedati različnim akcijam, protestom ter tiskovni konferenci, na kateri bi večji sindikati lahko solidarno podprli sindikalni boj v Lidlu. Delavke in delavci trgovine Lidl ter ostale podpone organizacije TE naprošamo, da v znak podpore Tjaši Kozole podpišeš peticijo.«