V študentski in dijaški organizaciji razumejo izpolnjevanje PCT pogoja (preboleli, cepljeni, testirani) v novem šolskem oziroma študijskem letu kot pogoja za udeležbo v izobraževalnem procesu. Ne razumejo pa plačljivega testiranja, poroča STA.

Predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije Frančiška Al-Mansour je za STA povedala, da podpira samotestiranje dijakov, osveščanje, naj pride v šolo le zdrav dijak, in izvajanje pouka v šolskih prostorih. Pogoja PCT pa ne podpira. Če bo testiranje plačljivo, bo verjetno tudi za dijake in ti enostavno ne bodo več obiskovali pouka, je pojasnila in dodala, da dijaki iz socialno ogroženih družin ne bodo zmogli tega stroška.

“Tudi če bi se dijakom ponudilo testiranje brezplačno, je testiranje na dva dneva meni osebno grozljivo. Ne vem, zakaj zdaj zaostrovanje pogojev in zakaj ti ne ostajajo taki, kot so bili ob koncu šolskega leta, ko so se dijaki testirali sami, zaposleni pa enkrat tedensko,” se sprašuje Fraančiška Al-Mansour.

Kako bodo testiranje zmogli dijaki iz socialno ogroženih družin?

Da so informacije v zvezi s pogojem PCT zelo nejasne, opozarja tudi predsednica Dijaške organizacije Slovenije Maja Kalin. “Na našo prošnjo smo danes prejeli informacijo, da bomo imeli skupen sestanek z ministrstvoma za zdravje ter za izobraževanje, znanost in šport v ponedeljek. Tako upamo, da bomo lahko dobili malo več informacij kar se tiče pogoja PCT,” je dejala za STA.

Če bo testiranje tudi za dijake plačljivo, se postavlja vprašanje, kako bodo to zmogli dijaki iz socialno ogroženih družin, ali to pomeni, da bodo imeli omejen dostop do šolanja, ker si ne bodo mogli privoščiti teh testov,” je dejala Maja Kalin.

Javno šolstvo bo dostopno le z brezplačnim testiranjem

Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) so presenečeni nad odzivom in sporočili ministrstva za zdravje o tem, da se študentske organizacije strinjajo s predstavljenimi pogoji za izvajanje študija v novem študijskem letu. “Medtem ko razumemo pogoj PCT za udeležbo pri študiju v živo, pa ne moremo pristati na pogoj, da bodo testi za necepljene učence, dijake in študente po novem plačljivi,” je za STA poudaril predsednik ŠOS Andrej Pirjevec.

Ob tem je spomnil, da so jim vladni predstavniki sredi maja predstavili načrte za organizacijo brezplačnega samotestiranja v novem šolskem oziroma študijskem letu ter zagotovili, da bo omogočeno brezplačno samotestiranje vsem študentom, na voljo pa bi bil en test tedensko. “Brezplačno testiranje je edini način, da je javno šolstvo v prihajajočem študijskem letu zares dostopno, zato bomo v prihodnje naredili vse, da ti ostanejo brezplačni,” je odločen Pirjevec.

Čitalci QR kod na vhodih fakultet?

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar pa je danes izrazil zadovoljstvo nad dejstvom, da so študenti popolnoma sprejeli sistem PCT kot pogoj za delovanje univerz. Glede preverjanja izpolnjevanja pogojev bodo po njegovih besedah kar najbolj izkoristili sodobne sisteme. Sam je naklonjen čitalcem QR kod na vhodih fakultet.

“Ne bomo nastavljali policistov, varnostnikov na vhodih. Vsak od nas se mora zavedati, da če želi vstopiti v predavalnico, v učilnico, bolnišnico, zdravstveni dom ali na nogometno tekmo, in je tam zahtevan pogoj PCT, je to treba spoštovati. Preverjanje je samo dodatek,” je bil jasen Franc Vindišar.

S predstavniki študentov, fakultet in ministrstva za izobraževanje se bodo še pred koncem meseca sestali in določili operativne naloge. Njegov predlog pa je, da se na vhodih fakultet namestijo bralniki QR kod.

O obveznem cepljenju za šolnike menda ne razmišljajo

O obveznem cepljenju za šolnike na ministrstvu ne razmišljajo. Je pa predvideno samotestiranje za učence zadnje triade. V kolikor bo Slovenija ostala v podobni epidemiološki fazi kot trenutno, bo samotestiranje ostalo tudi za srednješolce. “Odprta je tudi možnost uvedbe pogoja PCT za srednje šole,” je dejal Vindišar.

Vindišar je poudaril: “Nikakor si ne želimo zapiranja šol v nobenem primeru. Tudi v najbolj črnem delu epidemije lahko s pogoji PCT zagotavljamo varno okolje.”