Predlog dogovora so predstavniki vladne in sindikalne strani pripravili po današnjih pogajanjih, ki so sledila srečanju pri predsedniku vlade Miru Cerarju in predstavnikih vladne koalicije, na katerem so vsem sindikatom, s katerimi potekajo pogajanja o stavkovnih zahtevah, predstavili približevalni predlog, a ga na koncu niso podpisali.

Zapletlo se je po tistem, ko so z vladno stranjo dogovorili že vse elemente stavkovnega sporazuma, Kozlovičeva pa je nato morala predčasno oditi na pogajanja s skupino sindikatov javnega sektorja, ki jo vodi Jakob Počivavšek, Sindikatom zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikatom delavcev v zdravstveni negi Slovenije.

Ko so predlog dogovora predstavniki Sviza prinesli v parafiranje na pogajalsko sejo, pa Kozlovičeva predloga po Štrukljevih besedah ni bila več pripravljena podpisati, čeprav so mu premier in koalicijska partnerja obljubili, da bo danes do tega prišlo, a si je vladna stran nato očitno premislila.

Stavka v sredo bo

Stavka v sredo bo, tako je v popolnem soglasju odločil glavni stavkovni odbor. Kot razlog za stavko je glavni tajnik sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture, Branimir Štrukelj, navedel: “Vlada je od praktično usklajenega dogovora odstopila. Ne vemo pri čem smo, praktično smo na ničli. Zakaj se je to zgodilo, ne vemo. Če bo potrebno bomo stavko še zaostrovali.”

Sviz naj ne bi zbliževal stališč

Kozlovičeva se je po srečanju predstavnikov sindikatov s koalicijo ter popoldanskih pogajanjih s Sindikatom vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) sestala še s predstavniki skupine sindikatov pod vodstvom Jakoba Počivavška, Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije in Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije.

Kot je ocenila po srečanju, med katerim je padla tudi odločitev Sviza o sredini stavki, je vladna koalicija dala sindikalnim stranem “konkreten predlog, dobro ponudbo”, ki pa jo je zaradi finančnega okvirja vezala na približevanje tudi s strani sindikatov. “Brez tega ne moremo zapreti celotnih pogajanj,” je poudarila.

Toda po njenih navedbah predvsem na strani Sviza tega približevanja k vladnim potrebam za to, da lahko zapre pogajanja, ni bilo, in sicer predvsem glede napredovanj ter redne delovne uspešnosti, pa tudi glede same dinamike. “Zato ocenjujem, da se je moj mandat izčrpal, ko tega približevalnega predloga ni bilo,” je dejala Kozlovičeva, sicer generalna sekretarka vlade.

Vladni predlog, ki da predstavlja konkretno ponudbo, so na današnjem srečanju predstavili tudi skupini več sindikatov, a so določene vsebine “ostale še odprte”, je pojasnila Kozlovičeva.

Napovedala je, da bo s potekom pogajanj tako s Svizom kot z drugimi sindikati seznanila vlado, in spomnila, da mora ostajati znotraj finančnih okvirjev.